יזמים ישראלים פועלים בשנתיים האחרונות בהקמת פרויקטים בדרום סודן

היזמים עוסקים בתכנון פרויקטים גדולים בתחום החקלאות ושותפים בתכנון "מושבים" למשוחררי צבא שיוקמו על הגבול עם צפון סודן

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן

יזמים ישראליים בתחומי החקלאות והתקשורת פועלים מזה שנתיים בשטחי האוטונומיה הנוצרית בדרום סודן. היזמים הסכימו להיחשף, לאחר שדרום סודן הפכה למדינה עצמאית לפני מספר שבועות.

איש העסקים וחבר מושב כפר ויתקין תמיר גל, הפועל מזה 15 שנה במדינות אפריקה ובמדינות נוספות בתחומי התקשורת והחקלאות, עומד בראש קבוצת היזמים הישראלית, וייצר בשנים האחרונות, כך לדבריו, מערכת קשרים ענפה עם גורמים בכירים וגורמים בממשל ובמגזר העסקי הפרטי, שמסייעים לקידום הפעילות הישראלית העסקית בדרום סודן. גל, בשיתוף עם יזמים מקומיים סייע בהקמת חברת "בילפם", חברת האינטרנט הראשונה הפועלת בדרום סודן.

תמיר גל

בתחום החקלאות מתמקדת פעילותם של אנשי העסקים הישראליים גל ושותפו רפי דיין (מנכ"ל ובעלים של חברת ירוק 2000), בבדיקת היתכנות והקמה של פרויקטים חקלאיים גדולים עבור ממשלת דרום סודן. בין הפרויקטים הללו נבחנת הקמתה של חווה לגידולי שדה וירקות ומערך לגידול עופות לבשר (פטם). המערך יכלול מדגרה, לולים ומשחטה.

הפרויקט מיועד לספק מזון לאוכלוסיה בדרום סודן, שכתוצאה מהמלחמה הארוכה נותרה ללא מקורות מזון שהושמדו על ידי חיילי צפון סודן והמליציות המוסלמיות שפעלו מטעמה. דרום סודן מייבאת כיום במחירים גבוהים 99% מהמזון הדרוש לה. החווה החקלאית ומערך הפטם גם יספקו תעסוקה לעובדים רבים ויהוו מרכז הדרכה לחקלאים המקומיים. לפני כשנתיים אושר הפרויקט על ידי ממשלת האוטונומיה הנוצרית בדרום סודן והקמתו תחל ברבעון הראשון של השנה הבאה.

פרויקט נוסף בו מעורבת קבוצת אנשי העסקים הישראליים הוא בתכנון הקמת "מושבים" כהגדרתם, למשוחררי צבא באזורי הגבול עם הצפון המוסלמי. הפרויקט תוכנן על ידי הישראליים שגם בחנו את הפוטנציאל החקלאי של אזורי הגבול. הישראלים צופים כי הקמת המושבים תחל ב-2012.

פרויקט גדול במיוחד בו מעורבים הישראלים הוא בתכנון הקמת חוות גידול ירקות בהשקיה בשטח של 3,000 דונם וחווה לגידול גרעינים ללא השקיה על 10,000 דונם. הפרויקט הוזמן על ידי גורם עסקי מקומי. הקמת הפרויקט צפויה להתחיל בעוד שלושה חודשים. כמו כן מעורבים הישראלים בתכנון חווה לגידול סומסום ובהקמת חברה לשיווק תשומות ושירותים שונים עבור החקלאים המקומיים. בכוונתם לבצע הזמנות רבות ככל הניתן אצל ספקים ישראליים. החברה צפויה להתחיל בפעילותה במהלך ספטמבר הקרוב.

היזמים דיווחו כי החלו במגעים להקמת בית ספר לכדורסל: "שיהווה מקפצה לסודנים (הגבוהים מאוד) להגיע לליגות בחו"ל. בנושא זה אנחנו בתהליך שת"פ עם קבוצת כדורסל מובילה בעולם להשקעה במיזם ושחקן לשעבר ב-NBA כבר הביע רצון להצטרף למיזם", מספר גל, ולדבריו אם לא יתרחשו הפתעות בלתי צפויות במדינה החדשה כמו אירועים פוליטיים וביטחוניים חריגים, החברה שבבעלותו תתכנן ותקים פרויקטים בהיקף של 20-25 מיליון דולר כבר 2012.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker