מלחמות ההתשה בחדרי החקירה גובות קורבנות

לעתים מפעילים החוקרים לחצים על נחקרים, שאינם בעלי יכולת נפשית להכיל את הסיטואציה אליה נקלעו ■ לאור התוצאות הטרגיות בפרשת לבייב, אפשר לדרוש שייערך בדק בית אצל רשויות האכיפה

מאור ברדיצ'בסקי
מאור ברדיצ'בסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין יחידת 433 בלוד
בניין יחידת 433 בלודצילום: מגד גוזני

כולנו נחשפנו באחרונה לידיעות המצערות על מותה של עובדת חברת LLD, אם לשלושה ילדים בשנות ה-40 לחייה, שנחקרה לכאורה בפרשת היהלומים המוברחים המכונה "פרשת היהלום השחור". לפי הפרסומים, מדובר במנהלת חשבונות בחברה, עובדת זוטרה יחסית בקבוצתו של לב לבייב, שעושה רושם כי נקלעה בעל כורחה לחקירה המנוהלת על ידי יחידת העילית של משטרת ישראל.

נכון לכתיבת שורות אלו רב הנסתר על הגלוי, אך ניתן להעריך במידה רבה של זהירות כי חקירתה בנסיבות העניין לא הוסיפה שקט למצבה הנפשי והיוותה גורם משמעותי ובעל משקל ממשי באירוע המצער והמטריד.

באחרונה אנו עדים למקרים בהם אנשים נורמטיביים לחלוטין, נעדרי כל עבר פלילי ורקע עברייני, נלקחים בזה אחר זה לחדרי החקירות של משטרת ישראל. הנחקרים במקרים אלה מרגישים חסרי אונים ונטולי כל הגנה. חוקרים מנוסים ומיומנים בעלי ותק ומקצועיות של עשרות שנים, המורגלים לרוב לחקור עבריינים כבדים מעולמות הפשע של מחוזותינו, מטפלים לפתע בחשודים נורמטיביים ואף זוטרים ושוליים בנסיבות המקרה, שזוהי להם הפעם הראשונה שבה הם נתקלים ברשויות אכיפת החוק.

החקירה מתחילה בשעות הבוקר המוקדמות ומסתיימת בשעות הלילה המאוחרות, ללא מנוחה וללא שינה. מרגע שהתחילה החקירה, מופעלים על הנחקרים לחצים ומניפולציות נפשיות למכביר, ואיומים מסוגים שונים מופרכים לחלל האוויר במסדרונות האפלים של חדרי החקירה. מדובר בחוויה מטלטלת ומרתיעה מאין כמותה, על רקע של חדר קטן ומהביל, ללא חלונות, וללא יכולת לתקשר עם הסביבה המוכרת. ניתוק פיזי ונפשי במלוא מובן המלה.

החוקר הניצב מול הנחקרים אינו חוקר מתחיל, והוא מגיע מוכן מנטלית ומקצועית לחקירה - שכן זוהי עבודתו. החוקר אינו בוחל בתרגילים ובאמצעים הלקוחים מתחום הפסיכולוגיה, שנועדו לשבור את רוחו של הנחקר. החוקר הכין שיעורי בית רבים בטרם החקירה, והוא מודע היטב לנחקר הניצב מולו באותו רגע, הוא גם למד היטב ויודע לפרטי פרטים כיצד ללחוץ על הנקודות הרגישות של הנחקר.

מתחם הבורסה ליהלומים ברמת גןצילום: תומר אפלבאום

חשוב להבין כי בחדרי החקירות אין חברים ואין אויבים, מדובר במשחק שחמט פסיכולוגי שמי ששולט בו הם החוקרים, לעתים מפעילים החוקרים לחצים בלתי־סבירים כלפי נחקרים שאינם בהכרח בעלי יכולת נפשית להכיל את מורכבות הסיטואציה אליה נקלעו. נחקרים עשויים לחוש ברע, להישבר, לבכות, ואף לקפד את חייהם על רקע החקירה.

השיח המשפטי מוגבל בסיטואציות אלו בדל"ת אמות חדרי החקירה המגודרים, והוא תולה את עיקר יהבו בזכות הנחקרים להיוועץ עם עורכי דינם, ובזכות הנחקרים להימנע מפני הפללה עצמית. ואולם בין שיח זה לבין המציאות כהווייתה, רב המרחק. קיימת קשת רחבה של מקרים ושל תחבולות חקירה שונות לחלוטין אלו מאלו, המהלכות על קו אפור חוקי לכאורה ודק עד מאוד שלא חף מפגמים וליקויים - וקשת מגוונת עוד יותר של נחקרים בעלי מאפיינים ייחודיים וסובייקטיביים, בעיקר מבחינה קוגניטיבית נפשית וסוציאלית, שהמשפט צר מלאבחן את מורכבותם.

לחץ נפשי ומועקה הם אינהרנטיים לכל חקירה באשר היא, ולא ניתן לכבול את ידי החוקרים ולחייבם לחקור אך בנועם, בנימוס ובעדינות. זו תהא דרישה בלתי־סבירה לכל הדעות. עם זאת, ובעיקר נוכח התוצאה הטרגית והבלתי הפיכה שבה הלכה לעולמה אם לשלושה ילדים, לא יהא זה בלתי־סביר לדרוש כי זו הפעם ייערך בקרב רשויות האכיפה בדק בית מקיף יסודי ומעמיק - וכי יופקו לקחים ממשיים כדי למנוע ככל הניתן הישנות מקרים דומים בעתיד.

הכותב הוא ראש תחום שוק ההון־פלילי במשרד תדמור יובל לוי. עבד בעבר בפרקליטות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker