הציבור אדיש למצוקת הרופאים

יהודה אדלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהודה אדלר

>> כדי לשמר את רמת הרפואה הגבוהה שקיימת בישראל, אנחנו צריכים לגרום לכך שהטובים ביותר ירצו להיות רופאים, מכיוון שאין תחליף להון האנושי.

ואולם בתנאים שהרפואה מציעה כיום, קשה יהיה לי בבוא העת לשכנע אפילו את ילדי מדוע כדאי ללמוד רפואה. מדוע כדאי להקדיש שנים על גבי שנים של לימודים, תורנויות ולילות חסרי שינה בלי לראות את המשפחה, כאשר התרומה הכלכלית והחברתית הולכת ונשחקת. יתרה מכך, כיום קשה לי להסביר לרופא מצטיין מדוע כדאי לו להישאר בישראל ולא לעזוב למדינה שמציעה לו תנאים ואיכות חיים גבוהים יותר.

יותר מכל מתסכלת העובדה שיש פתרונות, לפחות חלקיים, לשנות את המצב. בעזרת חיסכון כלכלי מחד גיסא, והגדלת התקציבים מאידך גיסא, ניתן לשפר את המערכת באופן מהותי. הדרך הטובה ביותר לחיסכון כלכלי ברפואה היא דרך הרפואה המונעת - וישראל מפגרת מאחור בתחום זה. הסיבה לכך היא שעד היום לא נעשתה תוכנית רב-מערכתית לשיפור הרפואה המונעת. משרד הבריאות לדורותיו מתנער מאחריות זאת ומטיל אותה דרך קבע על הקופות.

לדוגמה, אחד הגורמים המרכזיים לחולי בעולם המערבי הוא השמנת יתר. מחלות הנובעות באופן ישיר ופריפריאלי מעודף משקל מהוות נטל כלכלי עצום על המערכת. את הנטל הזה אפשר היה למנוע בעזרת הפניית משאבים לתוכנית חירום למלחמה בהשמנת יתר. דוגמה נוספת היא שיקום הלב. רק בשנה האחרונה, הרבה בזכות כוח האדם האיכותי שנכנס למשרד הבריאות, הורחב הסל להתוויות לשיקום הלב ועודכן התמחור המעוות שגרם למכוני שיקום בכל רחבי המדינה להיסגר. במשך שנים הפסידה המדינה מיליארדי שקלים מניתוחי לב חוזרים ונשנים שהיו יכולים להימנע בעזרת טיפול מונע נכון.

עד שמשרד הבריאות לא ייקח על עצמו את האחריות הכוללת לרפואה המונעת ויוציא אותה מידי קופות החולים המתנהלות כגוף כלכלי - לא יהיה שינוי משמעותי בתחום זה ונמשיך לבזבז משאבים.

אחד הנושאים השנויים במחלוקת הוא נושא שירותי הבריאות הנוספים (שב"ן). במצב הרפואה הנוכחי אין לנו את הפריווילגיה לדבר על אחידות מוחלטת. משרד הבריאות צריך לקבוע סל שירותים הולם המספק סטנדרט שירותי בריאות ראויים לכל אזרח, ומעבר לכך לאפשר לקופות החולים לספק שירותי בריאות נוספים בתשלום. עיקרון האחידות, יפה ונאצל ככל שיהיה, מביא בסופו של דבר למצב שהמערכת לא תאפשר שירותי רפואה ראויים לאף אחד. הזרמת כספים למערכת דרך שב"ן, היא חמצן לנשימה למערכת הבריאות שגם כך נמצאת במצב של אי ספיקה.

במצבה הנוכחי של מערכת הבריאות, יותר מדי רופאים מנתבים עצמם למסלולים כלכליים שפחות הכרחיים כיום למערכת, כמו רפואה פלסטית, שיניים ועור, על חשבון רפואת פגים, רופאים מרדימים ועוד שלל התמחויות הנדרשות למערכת.

לעומת תחום החינוך, ברפואה אין שיעורים פרטיים ואין השלמת בגרויות - הידרדרות של מערכת הרפואה בישראל תביא לצניחה עצומה באיכות החיים של כל אזרח ואזרח במדינה.

לצערי, במבחן "כוכב נולד" הרופאים לא הצליחו לשכנע את הציבור, אבל זה לא אומר שהמערכת אינה זקוקה בדחיפות לגלגל הצלה.

הכותב הוא מנהל בית החולים משגב לדך ויו"ר החוג לשיקום הלב של האיגוד הקרדיולוגי בישראל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker