עסקה של 1.8 מיליארד שקל: כך הבהיר האוצר למשרד הביטחון שחשוב להעביר את השליטה בתעש לאלביט

היום נחתמה אחת מהעסקות הגדולות ביותר בתעשיית הנשק הישראלית ■ אלו הנתונים שהצליחו לשכנע את ראש הממשלה ושר הביטחון למכור את מניות המדינה בתעש לאלביט

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החתימה על הסכם תעש-אלביט, היום
החתימה על הסכם תעש-אלביט, היום צילום: דוברות האוצר

אחרי 5 שנות התבשלות נחתמה היום בצהריים אחת העסקות הגדולות בתעשיית הנשק הישראלית: המניות שמחזיקה מדינת ישראל ביצרנית הנשק הממשלתית תעש הועברו לבעלות חברת אלביט הפרטית. את סכום הכסף שתחסוך המדינה כתוצאה מהמהלך, ניתן להבין מהנתונים שבאמצעותם שיכנעו פקידי האוצר את אנשי משרד הביטחון  בכדאיות המהלך.

פקידי האוצר הציגו נתונים שלפיהם תעש מפסידה בממוצע 250 מיליון שקל בשנה - וכן שהמדינה נאלצה להזרים לחברה 5 מיליארד שקל במסגרת הניסיון להחזיקה מונשמת בעשורים האחרונים. ההערכה האמיתית של חלק מהגורמים המכירים את החברה בנוגע לסכומי הכסף שהוזרמו לחברה לאורך השנים היא גדולה אפילו יותר ומתקרבת ל-10 מיליארד שקל.

הנתונים הראו גם כי בשורה התחתונה, מתוך 1.9-1.8 מיליארד שקל שאמורים להיות משולמים למדינה על ידי אלביט, רק כחצי מיליארד שקל יגיעו למדינה. יתר הכסף יוכנס לטובת כיסוי התחייבויות החברה.

העובדה שהעברת השליטה בחברה מתבצעת שבוע לאחר החלפתו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן בנתניהו אינה מקרית. במשרד הביטחון היו לא מעט גורמים שלא הבינו את ההתמהמהות של ליברמן במתן היתר שליטה לאלביט. הם לא פסלו את האפשרות כי אילולא חילופי התפקידים במשרד, העברת בעלות היתה מתמהמהת עוד תקופה ארוכה.

העובדה שנתניהו - האיש שקיבל את משרד הביטחון לידיו - הוא חסיד הפרטות ברמה האידאולוגית תרמה לזירוז מהלך סיום העסקה. ספק אם הזיקה לכך גם העובדה שנתניהו, הוא מכר ותיק של בעל השליטה באלביט מיקי פדרמן - שגם הוא יוצא סיירת מטכ"ל.

במעמד החתימה על ההסכם השתתפו החשב הכללי במשרד האוצר רוני חזקיהו, ראש רשות החברות הממשלתיות ינקי קוינט, מנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם, ראש רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון, בעל השליטה בחברת אלביט מערכות מיכאל פדרמן ומנכ"ל אלביט מערכות בצלאל (בוצי) מכליס.

עשרות אלפי יחידות דיור בלב אזורי הביקוש

החברה נמכרת בתמורה לסך של כ-1.8 מיליארד שקל, מתוכו סכום של כ-1.4 מיליארד שקל ישולם במועד השלמת העסקה והיתרה בשני תשלומים, ב-2020 וב-2022, ועוד 100 מיליון שקל תלויי תוצאות.

ההסכמות מעגנות את פינוי מתחם רמת השרון ומתחם טירת הכרמל, באופן שצפוי לאפשר פיתוחן של עשרות אלפי יחידות דיור בלב אזורי הביקוש, והעתקה של תעש לדרום שתביא להקמת מפעלים במתחם רמת בקע שבנגב .

שר האוצר, משה כחלון: "זהו יום חשוב לתעשיות הביטחוניות בישראל. שנים רבות מדברים על המהלך החשוב הזה - אנחנו מבצעים אותו. הפרטת תעש תתרום לכלכלת ישראל במספר אפיקים: שדרוג התעשיות הביטחוניות ושיפור כושר התחרות של היצוא הביטחוני, יצירת עצמאות לחברה והפסקת התלות בקופת המדינה, יצירת אלפי מקומות עבודה בנגב ובגליל ופינוי קרקעות לבנייה לזוגות צעירים באזורי ביקוש". 

מנכ"ל משרד הביטחון, אודי אדם: "בתהליך הפרטת תעש הבטיח משרד הביטחון הן את שימור הנכסים החיוניים והמסווגים במסגרת חברה ממשלתית ייעודית והן את המשך התחרות בין התעשיות הביטחוניות על בסיס עסקי שיאפשר גם את הגדלת הייצוא הביטחוני. כניסת תעש לאלביט תבטיח את שמירת הידע הייחודי בישראל לטובת צה"ל, מערכת הביטחון והכלכלה הישראלית".

מנהל רשות החברות הממשלתיות, יעקב קוינט: "שמחים ומברכים על מימוש העסקה, לאחר מאמצים רבים של רשות החברות הממשלתיות וגורמים נוספים בממשלה. מעבר לתמורה הגבוהה, לעסקה משמעויות רבות בהיבטים שונים של הביטחון הלאומי, הן בשחרור קרקעות לבינוי ובפיתוח הנגב והן במיצוי הפוטנציאל האדיר הטמון בידע ובניסיון של עובדי תעש".

החשב הכללי רוני חזקיהו: "לסיומה המוצלח של מכירת תעש מערכות יתרונות רבים ובמרכזם: שמירה על האינטרסים של משרד הביטחון, חיזוק התחרות הבריאה בין התעשיות הביטחוניות ותרומה רבה לעתידה של תעש ועובדיה".

הממונה על התקציבים, שאול מרידור: "לאחר שנים רבות בהן תעש, כחברה ממשלתית, לא הצליחה להגשים את מלוא יכולותיה ונתמכה על ידי תקציב המדינה, חברת תעש מערכות יוצאת לדרך חדשה כחברה פרטית. אנו צופים כי מכירת החברה תאפשר לה לצמוח ולמקסם את יכולותיה, לגדול ולהתפתח, ובכך להביא את התועלות הגדולות ביותר עבור עובדיה ובעלי המניות בפרט והמשק הישראלי בכלל הן ברמה הכלכלית והן ברמה הביטחונית".

ראש רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון: "הסכם חשוב זה יאפשר בטווח הארוך הקמתן של למעלה מ-30 אלף יח"ד בלב אזור הביקוש". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker