יו"ר לאומי דוד ברודט: "החברה הערבית עוברת שינויים פנימיים, הממשלה צריכה לסייע"

ברודט בוועידה הכלכלית של החברה הערבית: "יש הזדמנות פז לעודד את הצעירים הערבים לקפוץ למים העמוקים ולפרוץ דרך בתעשיית ההיי-טק"

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד ברודט
דוד ברודט, היום בוועידה צילום: רמי שלוש

"אין לנו את הלוקסוס להשאיר 20% מאזרחי ישראל מחוץ למעגל העשייה הכלכלית" - כך אמר היום דוד ברודט, יו"ר בנק לאומי, בוועידה הכלכלית של החברה הערבית, של TheMarker ולאומי. הוועידה נערכת היום (ד') בנצרת, בפעם השלישית. 

בפתיחת נאומו אמר ברודט: "מגמת צמצום הפערים בין החברה הערבית ליהודית נמשכת ברוב התחומים. למערכת הבנקאות יש השפעה ישירה וגדולה על החברה הערבית". 

לדברי ברודט, "לעתים אני שומע ביקורות וקולות האומרים כי מערכת הבנקאות לא 'מאמינה' בחברה הערבית. אני רוצה לומר כי יש אמון והוא גדול ואסביר.

"אחד הפרמטרים החזקים ביותר לאמון הלקוחות בבנק הוא הפקדת פיקדונות. זה פשוט מאוד, איפה ששמים את הכסף זה המקום שאתה מאמין בו. על פי פרמטר זה חל גידול של עשרות אחוזים בפיקדונות לקוחות החברה הערבית בבנק לאומי לעומת התקופה שלפני המיזוג עם בנק ערבי-ישראלי.

"לאומי הגדיל משמעותית את האשראי למשקי הבית ולעסקים הקטנים במגזר הערבי. הגידול באשראי הוא ביטוי לאמון של הבנק בפיתוח בחברה הערבית. אמון זה רק מגביר את המוטיבציה להעמקת פעילות הבנק בקרב האוכלוסייה הערבית".

"בנוסף", אמר ברודט, "הנתונים שאני נחשפתי אליהם לאחרונה מגלים חד משמעית שהחברה הערבית סוגרת פערים דיגיטליים מול החברה היהודית. המלאכה לא הסתיימה. עדיין יש פער במיומנויות דיגיטליות ובמאפייני השימוש בטכנולוגיה, בעיקר בקרב מבוגרים. בוודאי לא תופתעו ,עד כמה הצעירים בחברה הערבית הם דיגיטליים. מעל 80% מהם מחזיקים בטלפונים חכמים ומעוניינים לקיים קשר עם הבנק לא רק באמצעות הסניפים אלא באמצעים אחרים".

בהמשך נאומו, התייחס ברודט לתחום החינוך במגזר הערבי. "שימו לב מה קורה בלימודים בתיכון והזכאות לבגרות", אמר יו"ר לאומי. "שיעור הזכאות לתעודת הבגרות בקרב תלמידות התיכון במגזר הולך ומתקרב לזו של היהודיות. לא רק שהפער מצטמצם, הן לומדות יותר מקצועות ריאליים. זה לא היה כך בעבר.

"שיעור התלמידות בתחומים אלו עולה על 50% בתיכונים בחברה הערבית. הנה מספר דוגמאות: מדעי המחשב - שיעור התלמידות במגזר הערבי 52%, פיזיקה - 53% , מתמטיקה 59%, ביולוגיה - 68% ,וכימיה 70% (מתוך מחקר של מרכז טאוב).

"על אף ששיעור ניכר מהערביות הישראליות לומדות בתיכונים מקצועות בתחומי המדעים, הן פונות באקדמיה יותר לתחום החינוך, זאת למרות שיש עודף היצע במורות במגזר הערבי.

"זו בעיניי החמצה גדולה. השיעור הנמוך של הנשים הערביות הלומדות מחשבים והנדסה באקדמיה, באופן מפתיע, נמוך משיעור השתתפותן בתחומים אלה בתיכון. התוצאה המידית - שיעור השיפור בתעסוקה של הנשים הערביות נמוך יותר.

"למרות שאנו נקראים START UP NATION יש לזכור שרק עשירית מכוח העבודה הישראלי מועסק בהיי-טק. מספר המועסקים מערביי ישראל בהיי-טק הוא כ-2% מכלל העוסקים בהייטק. זו החמצה נוספת.

"העלייה ברכישת ההשכלה הגבוהה ויציאה של יותר נשים לעבודה, זו מבחינתי הזדמנות פז לפעול בשני הכיוונים, לעודד את הצעירים 'לקפוץ למים העמוקים' ולפרוץ דרך בתעשיית ההיי-טק, יחד עם קריאה למעסיקים, להבין את הפוטנציאל הטמון בהון האנושי בחברה הערבית".

לדברי ברודט, "החברה הערבית עוברת שינויים פנימיים ויש לעודד את המשך שינויים אלו כי בכך היא תגרום להאצה בתהליכי צמיחה ופיתוח. אבל חובה ללוות שינויים אלו בסיוע ממשלתי.

"אני קורא לגורמים האחראים במשרדי הממשלה, להמשיך לפעול לסגירת פערים בין החברה הערבית ליהודית, ולהשקיע את מירב המאמצים והמשאבים, ולהיצמד ליישום תוכנית החומש 922, לקידום העסקתם של ערבים במשק, עליה הכריזו לפני שנתיים המשרד לשוויון חברתי ואגף התקציבים במשרד האוצר.

"מהמקום שבו אני נמצא היום, ואחרי כל כך הרבה שנים בזירה הפיננסית הלאומית, אני אומר להם ולנו - חובה להאיץ את התהליך הזה, כי הפוטנציאל הטמון בחברה הערבית, הוא כה גבוה שכדאי שיקרה מהר ככל האפשר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker