נחתם ההסכם להסדרת תנאי הסגל במכללות; גדעון סער: "זהו רגע מכונן"

במסגרת ההסכם לראשונה יוכלו המרצים במכללות לקבל בונוסים שנתיים של עד 70 אלף שקל והמכללות יוכלו לגייס מרצים בחוזים אישיים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

כ-20 שנה לאחר הקמת המכללות הציבוריות בישראל הוסדרו תנאי העסקת הסגל הבכיר בהן, בטקס שנערך אתמול בירושלים. שר החינוך, גדעון סער, אמר כי החתימה על ההסכם הוא "רגע מכונן".

ההסכם נחתם בין ועד ראשי המכללות, בראשות פרופ' עליזה שנהר המכהנת גם כנשיאת המכללה האקדמית מק יזרעאל; יו"ר המועצה המתאמת של ארגוני הסגל הבכיר במכללות, פרופ' יקיר שושני; יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, פרופ' מנואל טרכטנברג. הצדדים הגיעו להסכמה לאחר משא ומתן שהתקיים בשלוש השנים האחרונות ולווה על ידי המועצה להשכלה גבוהה, הות"ת ועל ידי משרד האוצר.

"הדבר החשוב ביותר להצלחה של המוסדות האקדמיים הוא איכות הסגל האקדמי. ההסכם שנחתם יאפשר למוסדות לגייס סגל איכותי ולשפר את ההוראה", אמר סער. במסגרת ההסכם, שנחשף לראשונה ב-TheMarker, מרצים יוכלו לקיים מחקר במכללות ולראשונה במערכת ההשכלה הגבוהה, יקבלו תמריצים כספיים על בסיס ביצועים. בנוסף, לראשונה במערכת ההשכלה הגבוהה הציבורית, המכללות יוכלו לגייס מרצים בחוזים אישיים. לצורך מימוש ההסכם תקצה הוועדה לתכנון ותקצוב 90 מיליון שקל למכללות.

על פי ההסכם, 1,600 המרצים הבכירים ב-21 המכללות המתוקצבות יקבלו תמריצים שנתיים על בסיס מצוינות בהוראה ובמחקר. כמו כן, נקבע גם כי בראשונה יוכלו המרצים במכללות לקבל תקציבים למימון מחקר, שניתנו עד כה רק למרצים באוניברסיטאות, וכן תקציבים להשתלמויות והשתתפות בכנסים מקצועיים ואף אפשרות לקבל תוספת שכר בעבור זכייה במענקי מחקר חיצוניים.

ההסכם כולל קביעת מסלולי קידום בתפקיד, כך שמרצים יוכלו לבחור מסלול קידום של הוראה בלבד, אם אינם רוצים לעסוק במחקר. כמו כן, ההסכם כולל גם מנגנון להפחתת שעות הוראה למרצים שיעסקו במחקר, של עד 4 שעות, אך לא פחות מ-8 שעות בשבוע - זאת לעומת התחייבותם ללמד 10-12 שעות בשבוע, בהתאם לדרגתם.

בנוסף, בכל סיום שנת לימודים ידורגו המרצים במכללות ו-60% מהם יקבלו מענק הצטיינות של עד 20% משכרם השנתי. לפי ההסכם, המסדיר לראשונה שכר וזכוריות המרצים באוניברסיטאות בהסכם קיבוצי. שכר הסגל הבכיר במכללות ימשיך להיות מוצמד לשכרם, ו-20% יקבלו תוספת של עד 7.5% לשכר. היקף הבונוס עשוי להיות נמוך יותר, מכיוון שנקבע כי התקציב לבונוסים של כלל המרצים בכל מכללה יהיה בגובה של 5% מסך עלות השכר של הסגל במכללה. הבונוס לא יינתן בתשלום אחד, אלא יחולק על פני 12 משכורות.

מרצי המכללות יקבלו על פי ההסכם גם את תוספת השכר הצפויה עם הסגל הבכיר באוניברסיטאות של כ-3% במשך ארבע שנים. לפי ההסכם, פרופ' מן המניין מהדרגה הגבוהה ביותר שמקבל משכורת חודשית של כ-28.1 אלף שקל לפני תוספת השכר של כ-3%, יוכל לקבל מענק של כ-70 אלף שקל בסוף השנה (כ-5,800 שקל בחודש).
בנוסף, על פי ההסכם, המכללות יוכלו להעסיק עד 15% מחברי הסגל הבכיר בהן באמצעות חוזים אישיים. המשמעות היא שהמכללות יוכלו להציע למרצים מסוימים תנאי העסקה טובים יותר על מנת למשוך אותם ללמד במכללות, ולאפשר גמישות ניהולית למכללות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker