"תיאור מצבם של הפנסיונרים בקיבוץ המתחדש - מעוות" - חדשות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"תיאור מצבם של הפנסיונרים בקיבוץ המתחדש - מעוות"

בכנס של הקיבוץ המתחדש דנו בקביעת קו אדום להפרטה; גמלאי הקיבוצים טוענים שהקו האדום כבר נחצה כשהם קופחו; יעקב לזר: הפנסיונרים כואבים בעיקר את ניפוץ החלום

>> נציגי 200 הקיבוצים "המתחדשים" ערכו לפני כשבועיים כנס תחת הכותרת "מגדירים את גבולות ההפרטה". בכנס הם ניסו לקבוע אם בנוסף לשכר וההכנסות יופרט גם הרכוש המשותף, הרפת, הלול והמפעל, ואם הקיבוץ ייהפך לחברת מניות, שחבריה יוכלו למכור ולקנות את מניות חבריהם לקיבוץ, להיות בעלי עניין ולרכוש שליטה.

לא במקרה ביקשה הוועדה המארגנת של הכנס מפרופ' איתן ששינסקי - שעמד בראש הוועדה שהמליצה על הגדלת נתח המדינה באוצרות נפט וגז טבעי - להיות הדובר הראשי ולדבר על החובה לשמור על איזון בין האינטרס הציבורי להליכי ההפרטה. קיבוץ הוא לא גז טבעי, ובקרב החברים לא תמצאו עדיין טייקונים, אבל אילו היה קם לפני 30 שנה חבר קיבוץ והתנבא כי השוויון בקיבוצים יבוטל - היו כנראה מאשפזים אותו במכון לחינוך מחדש בגבעת חביבה.

בקיבוצים המתחדשים כל הסדרי העבודה, הפרנסה וההכנסות שונו מהיסוד. כלומר, החבר חייב למצוא את מקום עבודתו בעצמו, רמת חייו נגזרת מהכנסתו, והוא מקבל את משכורתו לחשבונו הפרטי - תוך ניכוי מסי מדינה ומס פנימי לקיבוץ.

ואולם מעבר לדיון בשאלה לאן מועדות פני הקיבוצים, נגע הדיון באחת הנקודות הרגישות ביותר בקיבוץ המתחדש, שניתן לכנותה "מרד הפנסיונרים". הגמלאים בקיבוצים המתחדשים הכריזו שלא ישלימו עם קיפוחם ומתלוננים על תשלומי הפנסיה שקיבוציהם המתחדשים משלמים להם - 2,870 שקל בחודש לחבר - בעוד שהשכר הממוצע בקיבוצים אלה הוא כפול ויותר, וחברים לא מעטים בהם משתכרים פי שישה או פי שמונה. מנהיגי הגמלאים אף הקימו את תנועת פנסיה בראש, שמטרתה לשפר את תנאי הגמלאים בקיבוצים.

הגמלאים חיים טוב

יעקב לזר נזעק להשיב לטענות האלה. לזר, 62, חבר קיבוץ נחשון (בדרך לבית שמש), הוא אחד ההוגים והמובילים של רעיון ההפרטה בקיבוצים, ביחד עם חבר הכנסת לשעבר חגי מירום ואחרים. לזר מילא תפקידים בכירים בתחום הכלכלי בקיבוצו. בהכשרתו הוא מורה למתמטיקה ופיסיקה, וכיום הוא מנהל הקהילה בקיבוץ (בעבר קראו לזה מזכיר) ועורך מקומון התנועה הקיבוצית "הזמן הירוק".

לדברי לזר, "תיאור מצבם של הפנסיונרים בקיבוץ המתחדש הוא מעוות, מגמתי ושקרי. כשמנהיג התנועה הזו אומר מעל דפי העיתונות שהפנסיונרים בקיבוץ המתחדש הגיעו לכך שאין ביכולתם לקנות לנכדיהם מתנה ליום ההולדת, או שאינם מסוגלים לשלם עבור שכירת מכונית מקיבוצם פעם בחודש כדי לבקר את ילדיהם שמתגוררים בעיר, אלה אמירות שקריות ואין לי מלים אחרות לתאר אותן.

"מהיכרות טובה עם הקיבוצים המתחדשים אני יכול לומר שזוג פנסיונרים עשוי להגיע ל-12 אלף שקל נטו לחודש (כולל ביטוח לאומי). לפנסיונרים בקיבוצים המתחדשים יש אפשרות להגדיל את הכנסתם, ורובם עושים זאת. במרבית הקיבוצים הוקמו מקומות עבודה בשכר לפנסיונרים.

"אינני מתנגד לכך שפנסיונר יחיה בכבוד ואף מעבר לכך, אך איני מסכים להגדרות הדמגוגיות של מנהיגי פנסיה בראש, התנועה שהם הקימו. הסיפור האמיתי הוא מאבק לגיטימי על אינטרסים והוויכוח צריך להתנהל בצורה הוגנת ואמיתית".

מהי הכנסתה החודשית של משפחת פנסיונרים בקיבוץ?

"ברוב הגדול של הקיבוצים מדובר ב-9,000 שקל לחודש ויותר. ישנם שבעה קיבוצים מכלל 205 הקיבוצים שהתחדשו שההכנסה בהם הופרטה, שמצבם הכלכלי קשה ובהם ההכנסה החודשית של זוג פנסיונרים נמוכה מ-9,000 שקל לחודש. זו לא הכנסה גבוהה, אבל זה רחוק מאוד מהתיאורים הדרמטיים על הזקנים שהקימו את הקיבוצים ונזרקו על ידם למות על הקרח".

יש על ההכנסה הזאת מיסוי. יש להם הוצאות בריאות שאין לצעירים.

"נכון. לגבי המיסוי, יש לבדוק מה הם מקבלים תמורתו. כשהמיסוי גבוה, בדרך כלל גם הסבסוד שנותן הקיבוץ לשירותים השונים שהוא מספק הוא גבוה. ככל שההפרטה בקיבוץ המתחדש עמוקה יותר - רמת המיסוי יורדת. לגבי הוצאות בריאות - אני יכול לקבוע בוודאות שבקיבוץ המתחדש ההוצאות לחינוך של משפחה עם שניים או שלושה ילדים גבוהות בהרבה מהוצאות הבריאות השגרתיות שיש לפנסיונרים.

אם מצבם של הפנסיונרים כל כך טוב - אז מה מקור הקובלנה שרמסו את כבודם והזניחו אותם?

"מצבם הכלכלי של הפנסיונרים ברוב הקיבוצים המתחדשים משתפר ככל שמשתפר מצבם של הקיבוצים והוא טוב יותר כיום משהיה בקיבוץ לפני ההפרטה. הם פגועים כי חלקם כואבים את המעבר מהקיבוץ השיתופי לקיבוץ המתחדש. אפשר להבין את הכאב הזה. זה כאב של הרס החלום על הקיבוץ האוטופי שלא היה לו אף פעם בסיס במציאות.

"חלקם רואים שמנהל בכיר בקיבוץ מקבל שכר של 20 אלף שקל בחודש, ושואלים איך הקיבוץ יכול לתת לו שכר כזה ולי אפילו 4,000 שקל לא מסכימים לתת. איפה הצדק?"

אז באמת איפה הצדק?

"ראשית, ניהול טוב עולה כסף. אתה לא יכול להביא מנהל טוב ולהציע לו שכר נמוך באופן משמעותי ממה שהוא יקבל במקום אחר מחוץ לקיבוץ.

"שנית, בקיבוץ ממוצע יש 50 פנסיונרים והמספר יכול להגיע ל-200 פנסיונרים בקיבוצים מסוימים. הצבירה הפנסיונית הקיימת בקיבוץ שלי, לדוגמה, היא 1,200 שקל לפנסיונר וזו דוגמה מייצגת (היתרה משולמת בדומה לפנסיה תקציבית מחשבון ההכנסות השוטף של הקיבוץ; ע"כ).

"לא צברנו בקרנות פנסיה כי היינו בטוחים שזה מיותר, האמנו שהקיבוץ היה ויהיה לעולם ועד המשענת הכלכלית לכל חבריו. הדרישה שפנסיונר יקבל 4,500 שקל לחודש, פירושה שהקיבוץ צריך לחפש מקור תקציבי להוסיף כל חודש 3,300 שקל לפנסיונר. בחישוב שנתי מדובר בתוספת הוצאה של יותר מ-2 מיליון שקל. אין לנו".

למה אין לכם?

"מצד אחד, הודות לשינוי שעשינו באורחות החיים ומשום שיש לנו מפעל תעשייתי מצליח, מצבנו הכלכלי סביר. אבל אנחנו עדיין מחזירים במסגרת הסדר חובות הקיבוצים, יותר מ-3 מיליון שקל כל שנה לבנקים ואין לנו מאיפה לקחת 2 מיליון שקל נוספים. זה מצב האופייני לחלק גדול מהקיבוצים".

קבוצת פנסיה בראש מאיימת לעתור לבג"ץ.

"אין צורך לחשוש מפנייה כזו, וייתכן שהיא תגרום לתוצאה הפוכה ממה שהעותרים מבקשים. להערכתי, אין סיכוי שבג"ץ יכפה על כולם נוהל שווה של חלוקת פנסיה בגובה מסוים".

מפנסיה בראש נמסר בתגובה: "יעקב לזר אינו מתייחס כלל לתוצאת הסתרת מידע חיוני בנושא השכר מחברי הקיבוץ המתחדש. התוצאה היא, שהחברים הנקראים להחליט על הפנסיה לוותיקי הקיבוץ ומייסדיו מתייצבים בקלפי בעיניים קשורות מפני שאינם יודעים דבר וחצי דבר על ההכנסות של החברים האחרים בקיבוצים. לכן הניסיון שעושה לזר להתפלמס על עובדות נראה מגוחך כשעיני החברים עצומות.

דברי לזר מצביעים על תמונת עולם מעוותת: אם בעבר הקיבוץ לא צבר לקרנות פנסיה - הבעיה היא לא של הקיבוץ כולו, אלא מוטלת לפתחו של החבר הוותיק בלבד. מה שלזר אומר לנו הוא שאם נותרו לקיבוץ חובות לבנק - תצומצם הפנסיה לחבר הוותיק ולו בלבד, ואל לנו לנגוע בהכנסתם של חברים אחרים בין שהן גבוהות פי שישה מקצבת הפנסיה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#