עשרות אלפי קשישים מחכים שהאוצר והביטוח הלאומי יפסיקו לריב - וילחצו על הכפתור

האוצר והביטוח הלאומי מחליפים האשמות סביב רפורמת הסיעוד - שעלולה לא להיכנס לתוקף מחר ■ באוצר טוענים: תוספת שעות הסיעוד דורשת רק הפעלה של מערכת מחשב בביטוח הלאומי, שכבר מוכנה לשימוש ■ מנכ"ל הביטוח הלאומי: לא אוציא לדרך חצי רפורמה

אבי וקסמן
אבי וקסמן
בניין המוסד לביטוח לאומי
בניין המוסד לביטוח לאומי צילום: ניר שמול

הרפורמה בסיעוד, שיישומה אמור להתחיל מחר (ה'), עדיין בסכנה - על רקע המשבר ביחסים בין המוסד לביטוח לאומי ומשרד האוצר. במכתב ששיגר היום סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אלון מסר, למנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, הוא טוען כי בכוחו של שפיגלר להוציא לדרך את הרפורמה במועד, וקורא לו לעשות זאת חרף המחלוקת בנושא תוספת כוח אדם לביטוח הלאומי. שפיגלר אומר בתגובה כי אין בכוונתו להוציא לדרך רפורמה שאינה מוכנה, מבלי שניתנו לו הכלים להעניק לציבור את מלוא ההטבות שהובטחו לו בחוק.

אם המשבר לא ייפתר, הקשישים הזכאים לא יוכלו לקבל את תוספת שעות הסיעוד שהרפורמה הבטיחה להם - אף שימשיכו לקבל שעות סיעוד לפי זכאותם הקיימת. לפי רפורמת הסיעוד, שנחקקה כחלק מחוק ההסדרים ל-2019, אמור לגדול מספר שעות הסיעוד לקשישים. מי שרמת מוגבלותם גבוהה אמורים לקבל עד ארבע שעות סיעוד נוספות בשבוע, בשלב הראשון. חלק מהזכאים האחרים יקבלו תוספת קטנה יותר, ואחרים ימשיכו להיות זכאים למספר של שעות סיעוד שאותו הם מקבלים כיום.

המכתב של מסר אינו טוען כך במפורש - אבל במשרד האוצר רומזים כי הנהלת הביטוח הלאומי עושה יד אחת עם ועדי העובדים בביטוח הלאומי, ומנסה למנף את מועד תחילתה של הרפורמה כדי להשיג תוספת בכוח האדם. במוסד לביטוח לאומי הודפים את הטענה הזאת, וטוענים כי הרפורמה מחייבת תוספת של 245 תקני כוח אדם בכ-80 הסניפים, סניפי המשנה ומרכזי השירות של הביטוח הלאומי. התוספת נדרשת, אומרים בביטוח הלאומי, מפני שהיא תחייב את הסניפים לבצע גם עבודה שנעשתה עד כה על ידי השלטון המקומי ומשרד הרווחה, ובגלל הצורך לתת מענה לבקשות של כ-180 אלף הקשישים הסיעודיים ובני משפחותיהם, ולאפשרות שנקבעה במסגרת הרפורמה לעבור בכל חודש בין קבלת טיפול סיעוד בפועל לקבלת גמלה כספית.

לדברי שפיגלר, כמעט 200 מבין התקנים הנדרשים הם תקנים לעובדים סוציאליים, הנדרשים מפני שלפי החוק החדש, "גורם מקצועי" נדרש לבקר בביתו של זכאי שביקש לקבל תמיכה כספית במקום טיפולי סיעוד בפועל, ולוודא כי הדבר יאפשר לזכאי לקבל שירותי סיעוד ברמה ובהיקף הנדרשים. "כיום אין לי עובדים סוציאליים לשלוח לבתים של אנשים", אומר שפיגלר.

טיפול בהורה קשיש
טיפול בהורה קשישצילום: Bartek Sadowski / Bloomberg

במשרד האוצר תוקפים את הקשר שמבקש המוסד לביטוח לאומי ליצור בין הוצאתה לדרך של הרפורמה לבין תוספת כוח האדם שהוא מבקש. "אין קשר בין תקינה בעת הזאת לבית הפעלת הרפורמה", כותב מסר לשפיגלר במכתבו. "כל הנדרש בעת הזאת הוא להפעיל את המערכת הממוחשבת החדשה, הקיימת ומוכנה להפעלה… הפעלת המערכת אינה כרוכה בתוספת עבודה או תקנים, והיא תאפשר מתן תוספת שעות סיעוד עבור זכאי הגמלה הקיימים - כ-180 אלף קשישים סיעודיים המחכים לתוספת שעות שבועית".

מסר מוסיף כי גם אם היו מוקצים כעת תקנים, ממילא היו נדרשים כמה חודשים לאיושם - הכרוך בהליכי מכרז כמקובל במגזר הציבורי. לפיכך, לדברי מסר, "ברור לכל דעת כי אין מאומה בין הקצאת התקנים בעת הנוכחית לבין יכולתו של המוסד להפעיל את הרפורמה". מסר מזהיר כי אי-יישום הרפורמה יגרום לאובדן תוספת של יותר מ-120 אלף שעות של טיפולי סיעוד בשבוע, שאי-אפשר יהיה להשלימן במועד מאוחר יותר. שפיגלר, מצדו, מצהיר: "אהפוך עולמות כדי לגייס את כוח האדם הנדרש במהירות".

לדברי שפיגלר, "אנחנו האנשים בעלי הרצון העז ביותר שהרפורמה הזאת תצא לדרך. אנחנו משרתים את הקשישים בכל יום. אני לא הולך לעשות חצי עבודה, לתת חצי שירות ולפגוע במה שהמחוקק קבע. החוק קובע שיש רפורמה בסיעוד, ואנו נספק אותה באופן מלא". לדברי מסר במכתבו, הרפורמה תוקצבה בכ-1.8 מיליארד שקל; שפיגלר אומר כי זה יהיה התקציב של הרפורמה רק עם הבשלתה המלאה, בעוד יותר משנתיים.

"המרצע יצא מן השק"

סגן הממונה על התקציבים טוען במכתבו כי הביטוח הלאומי דורש תוספת של "מאות" תקני כוח אדם, אך סירב להעביר נתונים שנועדו לאפשר למשרד האוצר לאמת את נחיצותם. מסר מבקש נתונים על מספר התקנים בביטוח הלאומי מאז 2014 בחלוקה בין הסניפים למטה, על מספר העובדים שפרשו, ועל הגידול שחל ברכיבי שכר שונים ובתשלומים לעובדים בגין כוננויות ושעות נוספות. לדברי מסר, שפיגלר הורה לאנשיו שלא להיפגש עם נציגי האוצר. "דרישותיך לתקנים משתנות חדשות לבקרים, וממשיכות לגדול כל העת", הוא מוסיף במכתבו לשפיגלר. בביטוח הלאומי הודפים גם את הטענה הזאת, ואומרים כי העבירו למשרד האוצר נתונים בנושא הרפורמה בסדרה של פגישות שנערכו מאז יולי האחרון.

לפי הודעה שפירסם שפיגלר אתמול, "הביטוח הלאומי פועל ללא הפסקה, במלוא הכלים העומדים לרשותו, לבטל את רוע הגזירה, שעלולה לפגוע בזכויות זכאי הסיעוד, בגלל ההתנהלות וההתנהגות האטומה של משרד האוצר". עם זאת, מלבד חלופת המכתבים, שרר בין הצדדים היום נתק.

ברקע למשבר עומדת המחלוקת בין משרד האוצר לביטוח הלאומי סביב נושא הגירעון האקטוארי של הביטוח הלאומי. בספטמבר האחרון הכריזו שפיגלר ושל שר העבודה והרווחה, חיים כץ, כי יבטלו את ההסכם הכספי בין הגופים, שנחתם כבר בשנות ה-80. מכוח הסכם זה, עודפי הגבייה של הביטוח הלאומי, המסתכמים כיום ביותר מ-20 מיליארד שקל בשנה, מועברים לידי משרד האוצר. מאז הכרזתם של כץ ושפיגלר, השיח בין הגופים עלה על מסלול של עימות. אם אכן תיעצר העברת הכספים, ייפער בתקציב המדינה בור עצום.

"המשבר בנושא רפורמת הסיעוד נוצר מפני שהמרצע יצא מן השק - והמרצע הוא ההחלטה שלנו להפסיק להעביר את כספי המבוטחים לתקציב המדינה", אומר שפיגלר. "איפה היו אנשי האוצר במשך כל השנים האחרונות אם הביטוח הלאומי מתנהל בצורה בזבזנית? הם היו צריכים לזעוק עד השמים, אבל שמענו אותם רק עכשיו - רק לאחר שאמרנו שלא נשחית את כספי המבוטחים לצרכים שאינם מיועדים להם, אלא נשתמש בהם רק לטובת המבוטחים. העברתם של כספי המבוטחים לתקציב המדינה השוטף היתה שערורייה שנמשכה במשך שנים. משרד האוצר פועל כעת נגדנו רק בגלל ההחלטה בנושא כספי המבוטחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker