מענקי האיזון לרשויות המקומיות יגדלו ב-350 מיליון שקל

הממשלה החליטה לעדכן את הנוסחה שלפיה מחושבת זכאותן של הרשויות למענקים. השינוי ייכנס לתוקף בחודשים הקרובים

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> הממשלה אישרה אתמול את המלצות הצוות המקצועי של משרדי הפנים, האוצר ומרכז השלטון המקומי והחליטה לעדכן את נוסחת מענקי האיזון הניתנים לרשויות מקומיות. לבקשת שר הפנים, אלי ישי, ההמלצות אושרו פה אחד.

עקב ההחלטה יגדלו מענקי האיזון ב-350 מיליון שקל ורוב הרשויות הזכאיות להם ייהנו מגידול בסכומים שיועברו אליהן. השינוי ייכנס לתוקף באופן הדרגתי כבר בחודשים הקרובים. הפחתה במענקים למקצת הרשויות המקומיות תידחה, לפי ההחלטה, ל-2012. בסך הכל תחלק המדינה מענקי איזון של 2.775 מיליארד שקל ב-2011.

לדברי ישי, השינויים נועדו לאפשר חלוקה שיוויונית יותר של המענקים ולתקן עיוותים שנתגלו לאורך השנים. "בטוחני כי השינויים יובילו להגברת איתנותן של הרשויות ולהמשך השיפור ברמת השירות הניתנת על ידן", אמר ישי.

מענקי איזון מחולקים לכמה מהרשויות המקומיות בישראל במטרה לתת מענה לפער מובנה בין הכנסותיהן להוצאותיהן. מאז 2004 מחולקים המענקים לפי נוסחה שנקבעה על ידי ועדה מקצועית בראשות יעקב גדיש ז"ל. השינוי שאימצה הממשלה אתמול כולל שלושה עדכונים עיקריים של משקל מרכיבי הנוסחה הקיימת. במסגרת העדכון הראשון יוגדלו היקף ההוצאה המוכרת ברכיבי הפנסיה והחזרי המלוות של רשויות שנאלצו להגדיל הוצאות עקב פרישת עובדים לפנסיה, תהליכי הבראה או נטילת מלוות. בנוסף, היקף המענקים יותאם לדירוגן הסוציו-אקונומי של הרשויות, כך שאם דירוגה של רשות יעלה המענק יקטן, ולהפך. לבסוף, ייקבעו תעריפי ארנונה שונים למבני תעשייה ומסחר ברשויות מקומיות לפי ריחוקן מהמרכז ומעמדן הסוציו-אקונומי, כך שברשויות הקרובות יותר למרכז ישלמו יותר ארנונה על מבנים מסחריים.

בתגובה להחלטת הממשלה אמר שמוליק ריפמן, יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש מועצת רמת הנגב כי היא תחייב את המועצות האזוריות להעלות את תעריפי הארנונה הנגבים משטחי מסחר ותעשייה בשטחיהן בכ-70%-100% ב-2012. לדבריו, "החלטת הממשלה היא בכייה לדורות. מדובר בהחלטה אומללה, שנובעת מחוסר היכולת של משרד הפנים לראות את מדינת ישראל - על התעשייה, הכלכלה והתעסוקה שבה - לטווח רחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker