מתנת הפרידה ליוסי וייס: בונוס על שנתיים גרועות שבהן הוביל את התעשייה האווירית

ועד עובדי התעשייה האווירית מאיים בסכסוך עבודה אם העובדים לא יתוגמלו גם הם בהתאם לתגמול המנהלים ■ תע"א בתגובה: מדיניות התגמול מאפשרת להנהלה להעניק בונוסים לעובדים ומנהלים העובדים במסגרת של חוזים אישיים"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי וייס
יוסי וייסצילום: אייל טואג

2015 היתה שנה לא טובה עבור תעשייה אווירית (תע"א). גם לא שנת 2016. למרות זאת באוגוסט האחרון הסתבר שיש מי שרואה את השנים האלו בעיניים אחרות. מספר בכירים בחברה - ובראשם מנכל החברה היוצא יוסי וייס - זכו לבונוס של בין משכורת ל-6 משכורות בגין ביצועיהם בשנים האלו. סך עלות הבונוסים האלו הסתכמה ב-6-4 מליון שקל.

נזכיר שהתעשייה האווירית סיימה את  2015 עם רווח זעום של 9 מיליון דולר - שיעור רווחיות זעום על רקע מכירות בסכום של 3.7 מיליארד דולר. גם שנת 2016 היתה שנה לא טובה עבור התעשייה האווירית. החברה סיימה את השנה הזו עם רווח מפעילות של 24 מיליון דולר - שיעור רווחיות אפסי על רקע מכירות של 6.4 מיליארד דולר. עם זאת בשורה התחתונה החברה בכלל הפסידה 110 מיליון דולר - אם מביאים בחשבון 160 מיליון דולר שאותם היא הפרישה לטובת פיצויים לעובדים שפוטרו.

את התזמון של הענקת הבונוסים אין ברירה אלא לזקוף לעובדה שאוגוסט היה גם החודש האחרון שבו וייס שימש כמנכ"ל בפועל של החברה. מי שהבונוסים האלה צרמו לו במיוחד הוא ועד העובדים של התעשייה האווירית אשר רוצה גם הוא את חלקו בעוגה.

ועד העובדים, בראשות יאיר כץ הגיש היום (ג') להסתדרות הכללית בקשה להכרזה על סכסוך עבודה בחברה בגלל הבונוסים הללו. זאת בטענה שבניגוד לשנים קודמות, העובדים לא נהנו מהעוגה. בוועד תע"א מביעים ביקורת חריפה על התנהלות החברה, שמחד הובילה מהלכי הבראה ופיטורי כ-800 מהם ולקיצוץ בשכרם, ומאידך מחלקת לבכירים בונוסים של מיליונים.

"בפעם הקודמת שבה נתנו בונוסוים להנהלה על 2014 ניתנה תוספת מסוימת לעובדים. במקרים אחרים חילקו דרגות. יש עובדים מצוינים שלא יכולים לחכות לדרגות האלו", אמר גורם בתעשייה אוירית על המהלך.

מהתעשייה האווירית נמסר: "כמו בכל חברה עסקית ותחרותית, מאפשרת מדיניות התגמול של התעשייה האווירית להנהלה להעניק בונוסים לעובדים ומנהלים העובדים במסגרת של חוזים אישיים, וזאת בכפוף לעמידה ביעדי החברה וביעדים אישיים.

"יודגש כי עובדים ומנהלים אלו אינם נהנים מקביעות, משעות נוספות ומהטבות נוספות מהם נהנים העובדים תחת ההסכם הקיבוצי. ויחד עם זאת, במסגרת הסכם הצמיחה שיושם בחברה, הופחתו תנאי שכרם באופן זהה לזה של עובדי החברה הקבועים.

"מצב עניינים זה מוביל לכך ששכרם של חלק לא מבוטל מהמנהלים הבכירים בחברה נמוך מזה של מנהלים זוטרים ועובדים שלא בחוזים אישיים. התעשייה האווירית תמשיך לתגמל את עובדיה ומנהליה באופן הראוי בהתאם להישגיהם ולהישגי החברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker