מנהל רשות המסים: "לא נאפשר הכרה בהוצאות בבתי קפה - כהוצאה עסקית"

ערן יעקב הבהיר כי פיצול תשלום בבית קפה, כך שחלקו ייחשב לשירותי משרד, אינו לגיטימי ■ חברה, שביקשה להכיר באמצעות תביעה ייצוגיות בהוצאות כיבוד בבתי קפה, חזרה בה אתמול מהערעור לבית המשפט העליון

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית קפה ללא מזומן
בית קפה. ההוצאות לא ינוכוצילום: צח יוקד

באוקטובר 2016, קבע בבית המשפט המחוזי מרכז כי הוצאות כיבוד שלא במקום העסק אינן מותרות בניכוי ואין לראות בבתי הקפה כחלק ממקום העיסוק, זאת למרות קיומן התדיר של פגישות עסקיות במקומות מסוג זה. חברת מהילי, אשר הפסידה בתיק, משכה אתמול את הערעור שהגישה לבית המשפט העליון על פסק הדין בעקבות המלצת השופטים יצחק עמית, ג'ורג' קרא ואלכס שטיין.  

חברת "מיזם בקפה" טוענת שהיא מצאה דרך לעקוף את הבעייתיות של ההכרה בהוצאות אלה, בכך שהיא נותנת ללקוחות חשבוניות על "שירותי משרד". הלקוח של משרד בקפה מקבל שתי חשבוניות: הראשונה עבור 40% מהתשלום לבית הקפה, שעליה לא ניתן להזדכות, כיוון שהיא אמורה לכלול אוכל ושתייה. חשבונית נוספת ניתנת ללקוח עבור 60% מהסכום ששילם, שעליה נכתב "שירותי משרד". בראש "מיזם בקפה" עומדים איש הפיננסים חיים אבן זהב ועו"ד דורון לוי, שותף במשרד עמית פולק מטלון.

מנהל רשות המסים, ערן יעקב, הבהיר במסגרת הכנס השנתי של לשכת יועצי המס כי מדובר בפיצול שאינו חוקי או לגיטימי ואינו מקובל על הרשות. 

המקרה, שהגיע לבית המשפט, עסק בבקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד רשות המיסים שבה נטען כי יש להתיר בניכוי של הוצאות כיבוד קל, שהוצאו שלא במקום העיסוק של חברה. המבקשת, חברת מהילי, שעוסקת במתן שירותים בתחום המחשוב ואבטחת מידע ועיקר פעילותה בחו"ל, טענה כי לצורך פעילות השיווק שלה וקידום עסקיה מתקיימות על ידי המנכ"ל או על ידי קבלני משנה מטעמו, פגישות עסקיות עם לקוחות פוטנציאליים. פגישות אלה מתקיימות לעיתים בבתי קפה בהם מתכבד המנכ"ל (או מי מטעמו) והלקוח ב"קפה ומאפה".

החברה טענה כי יש לאפשר להכיר בהוצאות הכיבוד, שכן מדובר בהוצאות עסקיות אשר קשורות להפקת ההכנסה העיקרית. לחילופין, היא טענה כי יש לראות בבית הקפה בו מתקיימות באופן קבוע פגישות עסקיות, כחלק ממקום העבודה של החברה, ואף לנכות את ההוצאות בשיעור של 80% לפי התקנות. 

באוקטובר 2016 דחה השופט שמואל בורנשטין מבית המשפט המחוזי מרכז את הבקשה וכעת גם הערעור שהוגש לבית המשפט העליון נמשך על ידי החברה.

ממשרד בקפה נמסר כי היא פועלת קרוב לשנה על בסיס חוות דעת משפטית של מומחים בתחום המס שקובעת כי ניתן לראות בחשבונית שהיא מוציאה הוצאה מוכרת בגין "שירותי משרד". ״מינואר השנה מדווחים לקוחותינו לרשות המסים ומקזזים מע"מ על הוצאות במסגרת "משרד בקפה". אף חשבונית כזו לא נפסלה. על כן תמוהות בעינינו התבטאויותיהם של מנהל רשות המיסים ויועץ המס, שכן חוקיות הנושא לא נבחנה כלל בפני בית המשפט. משרד בקפה התחייבה פומבית מיום הקמתה כי במידת הצורך תוביל תביעה בנושא, בשם לקוח מייצג, כנגד רשויות המס בכל הערכאות כפי הנדרש עד לקבלת הכרעה סופית וחלוטה בנושא. משרד בקפה מייצגת כיום אלפי לקוחות עצמאיים ממעמד הביניים ועסקים קטנים אשר יכולים לחסוך אלפי שקלים בשנה בתשלומי מס מיותרים. אנו נמשיך לפעול לקידום נושא צודק זה בערוצים השונים כמיטב יכולתנו״.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker