מחאת הקוטג': 73 אלף ישראלים בפייסבוק; חקירה פלילית בחשד לתיאום מחירים

שר הפנים במכתב ליהודה ויינשטיין: "לבדוק האם כוחות כלכליים עסקיים קשרו באפילה קשר על גבו של האזרח"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

שר הפנים, יו"ר ש"ס, אלי ישי, פנה הבוקר במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, כדי שיורה על פתיחה בחקירה פלילית לבדוק האם התבצע תאום מחירים במוצרי החלב בכלל ובגבינת הקוטג' בפרט.

לדברי ישי, "ראוי לבדוק האם כוחות כלכליים עסקיים קשרו באפילה קשר כנגד ועל גבו של האזרח. זה לא יעלה על הדעת שזוגות צעירים, בטרם ירכשו גבינה לילדיהם יחשבו פעמיים ראוי לבצע חקירה מהירה בעניין".

בתוך כך, ח"כ יואל חסון, יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה (קדימה), פנה לממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיוויד גילה, בבקשה לערוך בדיקה מקיפה האם קיים קרטל במוצרי החלב.

במכתבו כותב חסון: "לאור המגמה המתמשכת של עליית מחירי מוצרי החלב, קיים חשש אמיתי כי מחירי הקוטג' ומוצרי חלב אחרים אינם משקפים נכונה את עלויות חומרי הגלם והייצור וכי החברות השונות ורשתות השיווק מתאמות ביניהן מחירים באופן ישיר או עקיף ויוצרות קרטל."

על פי סעיף 41א' לחוק ההגבלים העסקיים, התשמ"ח- 1988, הרשות להגבלים עסקיים מופקדת על שמירת התחרות במשק, ובמסגרת פעילותה היא מפקחת על הסדרים כובלים, מונופולים ומיזוגים, ופועלת נגד קיומם של קרטלים במשק.

חסון ציין כי "באחרונה, ובמיוחד לאחר הסרת הפיקוח על הקוטג' ומוצרי חלב נוספים, חלה עלייה במחירי הקוטג' המיוצר ע"י חברות שונות במשק, ומחירו כמעט זהה בקרב כל החברות".

לדבריו, "לאור המגמה המתמשכת של עליית מחירי מוצרי החלב קיים חשש אמיתי כי מחירי הקוטג' ומוצרי חלב אחרים אינם משקפים נכונה את עלויות חומרי הגלם והייצור וכי החברות השונות ורשתות השיווק מתאמות ביניהן מחירים באופן ישיר או עקיף ויוצרות קרטל".

"על מנת להבטיח כי מחירו של הקוטג' ישקף באופן אמיתי את עלויות ייצורו וכדי לשמור על התחרות במשק וטובת הצרכנים, אני מבקש כי הרשות להגבלים עסקיים תערוך בדיקה מקיפה האם קיים קרטל במוצרי החלב. לרשות להגבלים עסקיים יש את כלי החקירה המתאימים על מנת לערוך בדיקה מהירה ויעילה, וזאת על מנת להשיב את האמון הציבורי ברשויות הפיקוח", ציין חסון.

בתוך כך, עד שעה זו הצטרפו כ-73 אלף ישראלים לקבוצת המחאה בפייסבוק הקוראת להחרים את הקוטג' ולא לרכוש את הגבינה הפופולרית בחודש הקרוב.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker