שטייניץ: נשקול להתיר יבוא מוצרי חלב - זו הדרך הטובה ביותר להוריד מחירים

ח"כ תירוש הניחה קופסת קוטג' על שולחנו של ראש הממשלה במהלך דיון בכנסת; ועדת הכלכלה תקיים דיון דחוף בנושא מוצרי החלב

אורה קורן
צבי זרחיה
אורה קורן
צבי זרחיה

"אנחנו שוקלים בימים אלה להתיר יבוא מקביל של מוצרי חלב וגבינות מחוץ לארץ. כי זו הדרך הבדוקה ביותר לייצור תחרות ולהוריד את מחירי החלב והקוטג' במדינת ישראל", כך אמר היום שר האוצר יובל שטייניץ. כמו כן, אמר השר כי לא יסיר יותר מוצרים נוספים שבפיקוח. כיום קיימים בפיקוח 10 מוצרים.

"אני לא מתכוון לאשר בתקופה הקרובה שום הוצאה מפיקוח על מוצרי חלב וגבינות, כל עוד קיים קרטל או מונופול המונע תחרות חופשית", אמר שטייניץ במהלך ביקור במרכז האוניברסיטאי אריאל. "צריך לשקול ייבוא של גבינות ומוצרי חלב. זו הדרך הטובה ביותר להוריד מחירים. אותו הדין לגבי הגז. לא נאפשר לחברות הנפט והגז לפגוע באינטרסים של צרכני החשמל מול המונופול של חברות האנרגיה. אנו שוקלים הכרזה על מונופול או פיקוח על מחירי הגז", הוסיף.

צילום: דודו בכר

דבריו של שטייניץ הגיעו לאחר שכל חברות החלב יצאו לאחרונה בהעלאות מחירים ומעל 40 אלף איש נרשמו עד אתמול אחר הצהריים לקבוצה בפייסבוק הקוראת שלא לקנות גבינת קוטג' במשך חודש, מאחר שמחירו של המוצר, הבסיסי לכאורה, האמיר לשמונה שקלים. מארגני החרם הודיעו כי בכל חודש יקיימו חרם על מוצר אחר על מנת להפחית את מחירי מוצרי המזון. 

המחאה מגיעה לכנסת

הקרב על הקוטג' הגיע גם על משכן הכנסת: דיון במליאה על "כישלון הממשלה בתחומים המדיניים, כלכליים וחברתיים" גלש גם למחירי הקוטג'. ח"כ רונית תירוש (קדימה) קמה בתחילת הדיון עם קופסת קוטג' והניחה אותה על שלחנו של רה"מ בנימין נתניהו. היא הסבירה כי מדובר ב"מתנה" לנתניהו מאחר שמודבר במצרך יקר. סגן יו"ר הכנסת ח"כ אחמד טיבי (תע"ל) שניהל את הישיבה הורה לסדרנים להוציא את הקוטג'. ח"כ נסים זאב (ש"ס) מחה על התעלול ואמר כי "זהו פשוט ביזיון. באמצע הדיונים מביאים קוטג' לראש הממשלה. כמה אפשר לרמוס את כבודה של הכנסת הזו. בושה וכלימה".

יובל שטייניץ

יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין (ליכוד) אמר בדיון במליאה כי אם יש למישהו טענות לגבי המחיר של הקוטג' שיפנה לשר האוצר לשעבר אברהם הירשזון ולשר האוצר לשעבר רוני בר-און". הליכוד פירסם הודעה שבה טען "קדימה כרגיל מנסה להסתיר מהציבור את האמת. הירשזון היושב כיום בבית הכלא הוא זה שהסיר ביולי 2006 את הפיקוח על מוצרי החלב מסוימים. קדימה היא מפלגה של גימיקים ושחברי קדימה בוחרים להביך את עצמם שוב ושוב בשל כותרת".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) טענה בתגובה "אם אופוזיציה הופכת לגימיק לא נגיע רחוק. מה שעשיתם זה זילות של הכנסת". תירוש השיבה לה "את לא תתני לי ציונים".

משרד האוצר תומך בהוצאת מוצרי החלב האחרונים מפיקוח מחירים משיקולים של שוק חופשי - כך ציינו מקורבים למגעים עם משרד החקלאות בנושא. לדבריהם, שרת החקלאות ופיתוח הכפר, אורית נוקד מתנגדת לכך נוכח עליות מחירי מוצרי החלב שהוצאו מהפיקוח.

"אני מתנגדת לכוונת האוצר להוציא מוצרי חלב נוספים מפיקוח", אמרה נוקד לקראת פגישתה מחר עם נציגי משרד האוצר לדיון בנושא. "המדיניות שלי בנושא עקבית וברורה. ישנם מוצרים בהם נדרש פיקוח של המדינה על התנהגות השוק. כולנו ראינו מה עלה בגורל מוצרי חלב שהוצאו מפיקוח. הסרת הפיקוח לא תרמה לתחרות אלא רק הזיקה לצרכנים. אני לא מוכנה שזה יהיה גורלו של החלב ושל מוצרי חלב בסיסיים נוספים ולכן לא אאפשר הוצאת מוצרים מפיקוח".

המוצרים הנדונים שנותרו תחת פיקוח מחירים הם חלב טרי 3% ו-1% בקרטון ושקית, אשל 4.5% , גיל 3%, שמנת חמוצה 15%, חמאה רגילה 100 גרם, ק"ג גבינה קשה עמק וגבינה קשה גלבוע חריץ.

שאמה הכהן: "זעקת הציבור בנושא ההתייקרויות היא מהגדולות שידענו"

ועדת הכלכלה תקיים ביום א' הקרוב דיון דחוף בנושא החזרת מוצרי החלב לפיקוח על המחירים.

יו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד), אמר כי לאור כמות הפניות הרבות שקיבל היום מאזרחים באופן ישיר והמחאה הציבורית הרחבה החליט לזמן דיון מקדמי דחוף לבחינת החזרת מוצרי החלב לרבות הקוטג' לפיקוח על המחירים. לדבריו, הכנסת צריכה להיות קשובה וזמינה לציבור. "זעקת הציבור בנושא ההתייקרויות היא מהגדולות שידענו".

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) אמרה כי חלק ניכר מעליית מחירי המזון, ובעיקר זו של הקוטג', נובעת מהמס על הדלקים שרוב חברי הכנסת הצביעו בעדו.

לדברי יחימוביץ', "קריאה להוזלת מחירים כשהיא מנותקת מהסיבה לעלייתם תפגע בסופו של דבר בחקלאים ובעובדים החלשים בענף המזון, לכן גם אם זה נשמע מורכב, אין מנוס מהפחתה ניכרת של המסים העקיפים, המזיקים והלא שוויוניים כמו המס על הדלקים. מנגד, יש להקפיא את הרפורמה במס המיטיבה ממילא רק עם מי שיש לו, כדי לאזן את הכנסות המדינה".

"'פתרון הקסם' של שר האוצר לאפשר יבוא מוצרי חלב הוא הרסני ודליפה מהמותן ויביא לסגירת מפעלים ולפיטורי עובדים שיועלו על המזבח  האופנתישל סערת הקוטג'. מוטב לשר האוצר שיעשה בדיוק ההיפךעידוד של יצוא הקוטג' הישראלי ומוצרים דומים לאירופה. צעד זה יגביר את הצמיחה במשק".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ