הממונה על השכר באוצר: צריך להעלות את השכר במגזר הציבורי - ולצמצם את התנאים הסוציאליים

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

<< "המגזר הציבורי התאפיין בעבר בקביעות ובשכר נמוך יחסית, והפיצוי לעובדים היה ביטחון תעסוקתי וזכויות סוציאליות - ואלה פגעו בפיריון ובמוטיווציה. על כן, הסכמי השכר בעתיד יחייבו טיפול בשיפור משמעותי בשכר לצד הגברת הפיריון והקטנת הרובד הסוציאלי" - כך אמר שלשום אילן לוין, הממונה על השכר באוצר, בכנס השנתי של מלם שכר, חברה המספקת שירותים לניהול משאבי אנוש.

לדברי לוין, "המשך הפריחה הכלכלית מחד והצורך לשקם חלק ממערכת השכר הציבורית מאידך, הם הזדמנות להתאמת מערכות התגמול האנכרוניסטיות למציאות העכשווית". הוא הוסיף כי "בחודשים האחרונים עולם יחסי העבודה במגזר הציבורי רועש וגועש. אות הפתיחה ניתן עם החתימה על הסכם המסגרת במגזר הציבורי". מאז, לדבריו, "כמעט כל גוף שהוחרג מהסכם המסגרת נקלע למערבולת של אי-שקט וצעדים ארגוניים תוך מאבק לשיפור שכר או תנאי עבודה".

לוין מנה את הסיבות לכך: "ראשית, השיפור במצב הכלכלי ונכונות הממשלה לתקן את שכרם של סקטורים במגזר הציבורי נתפשו בטעות כחולשה. שנית, כל הסכם נתפש כרצפה שממנה צריך הארגון הבא לשפר עמדות. שלישית, התחרות בין ארגוני עובדים מחייבת את ראשי הארגונים לתמוך בדרישות שעלולות לפגוע באיזונים במערכת יחסי העבודה".

לדבריו, "יותר ויותר לגיטימי כיום, בשונה מבעבר, להעז ולעזוב את המגזר הציבורי מתוך שאיפה להתקדם כלכלית, גם במחיר של אובדן הקביעות. בעקבות זאת, המגזר הציבורי יצטרך לפתח תוכניות לשימור אוכלוסיות הליבה וכן לטיפול בסוגיית הפיצוי בגין תקופת הצינון הנדרשת לאיש ציבור".

באשר לעתיד אמר לוין כי אגף השכר באוצר יצטרך לטפל בשירות הציבורי "בליווי מנגנוני הערכה ומשוב שיאפשרו למנהלים להשפיע על שכר עובדיהם". לדבריו, יש לצמצם את מעורבותם של ועדי העובדים בניהול וכן לקלוט עובדים לפי כישוריהם, ללא מתן העדפה לבני משפחה בתאגידים ובחברות ממשלתיות, בהן התופעה עדיין קיימת. בנוסף, אמר, יש לשנות את מנגנוני גמול ההשתלמות לקורסים רלוונטיים על פני זמן מוגדר, "במטרה למנוע זילות ואפליה לרעה של מי שמשקיע בעבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker