עופר שלח מציג: החוק להפחתת הריכוזיות במערכת הביטחון

לפי ההצעה, אלביט, תעש, רפאל ותעשייה אווירית יהיו מנועות מלהשתתף במכרזים של מערכת הביטחון שהיקפם נמוך מ-10 מליון שקלים, ורבע מרכש הגומלין יופנה לחברות בינוניות וקטנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ עופר שלח
ח"כ עופר שלחצילום: מוטי מילרוד

אלביט, תעש, רפאל ותעשייה אווירית יהיו מנועות מלהשתתף במכרזים של מערכת הביטחון שהיקפם נמוך מ-10 מיליון שקל, כך ידרוש יו"ר ועדת החוץ והביטחון, עופר שלח, בהצעת חוק שיגיש בשבוע הבא, עם פתיחת מושב החורף של הכנסת. סעיפים נוספים מציעים כי במכרזים של מערכת הביטחון שהיקפם עולה על 100 מיליון שקל, הזוכה יחוייב לבצע 40% מהעבודה עם קבלני משנה קטנים, וכי בכל מכרז של מערכת הביטחון לא תוכל חברה גדולה להגיש הצעת מחיר הנמוכה ביותר מ25% מהאומדן של משרד הביטחון, בנוגע למחיר הריאלי של המכרז.

שלח יזם את ההצעה בעקבות הסכם הסיוע החדש בין ישראל וארה"ב שנחתם לפני שנתיים – הסכם אשר אמור, החל מהשנה הקרובה, להפחית בהדרגה את היקף הסיוע בו יכול משרד הביטחון להשתמש לצרכי רכישת ציוד ונשק מהתעשיות הביטחוניות הישראליות.

משמעות ההסכם היא ירידה של כמיליארד דולר בשנה בהיקף המכירות של תעשיות אלו למדינה. ההסכם החדש יפגע בכלל התעשיות הישראליות, אך הצעת החוק הנוכחית נועדה להגן בעיקר על התעשיות הבינוניות והקטנות, זאת לאור השליטה של ארבעת ענקיות הנשק הישראליות ב-90% מהערך הכספי של המכרזים שמוציא משרד הביטחון. מטרת ההצעה היא להגדיל את חלקם של הספקים הקטנים והבינוניים בהיקף הרכש של מערכת הביטחון, וברכש הגומלין של חברות זרות המספקות לישראל ציוד בטחוני, ובכך להפחית את עלויות המערכת.

"למרות שחלפו שנתיים מיום חתימת הסכם הסיוע והוא כבר נכנס לתוקפו החודש, עד כה לא נקטה הממשלה בשום צעד כדי למנוע את הפגיעה האנושה בתעשיות הביטחוניות הקטנות והבינוניות", אמר שלח. "כתוצאה מהשלכות ההסכם, משרד הביטחון עצמו העריך את מספר המפוטרים ב-10,000, רובם ככולם בפריפריה. אבל כפי שראינו גם בדיונים בוועדת החוץ והביטחון ובוועדת הכספים, בינתיים רק מדברים, ולא עושים".


שלח טוען כי הצעת החוק שלו תביא להצלת מקומות העבודה האלה, ובנוסף גם תייעל את תהליכי הרכש במשרד הביטחון: "יותר מ-80% מהרכש של מערכת הביטחון, המוערך ביותר מ-10 מיליארד שקל בשנה, הוא בהתקשרויות מול ספק יחיד. הריכוזיות הזו תגבר עוד יותר בשנים הקרובות, בעקבות רכישתה של תעש מערכות על ידי חברת אלביט". לדבריו, "הצעת החוק לא מכוונת נגד התעשיות הגדולות. התעשיות הביטחוניות הגדולות הן נכס לביטחון ולכלכלה בישראל, ואני מגבש עכשיו צעדים שאותן אציע כדי לעזור גם להם להתמודד עם השלכות הסכם הסיוע האמריקאי".

בנוסף לתיקונים שהוזכרו לפי הצעתו של שלח, בכל מכרז המבוצע ידי מערכת הביטחון תינתן עדיפות בניקוד לחברה גדולה, שתתחייב בהצעתה להעביר חלק גדול יותר של העבודה בקבלנות משנה לחברות קטנות ובינוניות. במכרזים בינוניים, אשר היקפם בין 10 ל-100 מיליון שקל, יחויב הספק הגדול להוציא לפחות 20% מהיקף העבודה לקבלני משנה שאינם בעלי זיקה אליו.

בנוסף תינתן לחברות קטנות ובינוניות אפשרות "תיקון המכרז", הקיימת כבר במכרזי משרד הביטחון ביחס לחברות באזורי עדיפות לאומית ופריפריה. בהתאם, אם במכרז מסוים הצעתה של חברה גדולה נמוכה עד 15% מהצעתה של חברה בינונית או קטנה, תינתן לחברה הקטנה אפשרות לתקן את הצעתה קודם להחלטה הסופית על הזוכה במכרז.

משרד הביטחון יחוייב לדאוג לכך שלפחות רבע מרכש הגומלין יהיה מחברות קטנות ובינוניות. בנוסף, שר הביטחון יתקין תקנות לגבי אופן מתן האישור לעבודה עם ספק יחיד. כמו כן, תוקם רשות ייעודית בתוך משרד הביטחון שתקבע יעדים להיקף הרכש מחברות קטנות ובינוניות ומדי שנה תדווח לוועדה המשותפת לתקציב הביטחון על מידת העמידה בהם.

ההצעה הנוכחית נולדה לאחר שבסוף יוני, בישיבה של הוועדה, ביקש אבי דיכטר משלח להציג פתרון למצוקת התעשיות הקטנות והבינוניות. כבר היום קיימות בלא מעט מדינות בעולם תקנות הדואגות להעדפה של חברות קטנות ובינוניות כדי לוודא את הישרדותן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker