ההפרטה נכשלה: "אם תפרוץ מגיפה בישראל - זה יהיה באחריותי"

5 שנים לאחר הפרטת שירותי הבריאות לתלמיד: 30% לא מקבלים חיסונים; מנכ"ל משרד הבריאות מחפש פתרון עד פתיחת שנת הלימודים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

<< שלושה שבועות לפני סיום שנת הלימודים מפרסם משרד הבריאות נתונים מדאיגים מאוד בנוגע לשיעור החיסונים של התלמידים. לפי נתוני המשרד שלושה מכל עשרה תלמידים עדיין לא חוסנו, ורק כמחצית מהתלמידים עברו בדיקות סקר לראייה, שמיעה וגדילה.

עוד עולה מהנתונים כי מבין תלמידי כיתות א', המקבלים חיסון נגד חצבת, חזרת, אדמת ואבעבועות רוח, חוסנו רק 73%; בקרב תלמידי כיתות ב' (חיסון נגד דיפתריה, טטנוס, שעלת ופוליו) המצב חמור אף יותר - 70% מהילדים חוסנו; ואילו בכיתות ח' (חיסון נגד דיפתריה, טטנוס ושעלת) המצב הוא החמור ביותר - רק 61% מהילדים חוסנו. בנוסף, רק כמחצית (50%) מהילדים בכיתות א'-ט', נבדקו בבדיקות סקר, הכוללות בדיקות שמיעה, ראייה וגדילה.

במשרד הבריאות העריכו כי חברת נטלי, האחראית על תחום בריאות התלמיד, לא תעמוד ביעד החיסונים (כיסוי של 95%) עד סוף השנה והביעו זעם על שיעור החיסונים הנמוך: "משרד הבריאות אינו מרוצה מהיקף הפעילות", נמסר. "קצה סבלנותו של משרד הבריאות בגופים שמנהלים את בריאות התלמיד באופן שאינו מספק את המצוינות הרצויה".

240 מיליון שקל לשלוש שנים

גורמים רבים במערכת הבריאות רואים בתוצאות הקשות הוכחה נוספת לכישלון ההפרטה של שירות הבריאות לתלמיד, שהיה בעבר באחריות אחיות בתי הספר. ההפרטה לוותה במחאה ציבורית גדולה מצד אחיות, רופאים, ארגוני זכויות אדם, פוליטיקאים והורים.

בדו"ח מבקר המדינה שפורסם בשנה שעברה נכתב כי הפרטת שירותי הבריאות לתלמיד נעשתה בחופזה ולא חסכה כסף למדינה - אלא להפך, עלתה יותר. בעקבות זאת יצא משרד הבריאות במכרז חדש. במכרז זכתה חברת נטלי, תמורת 240 מיליון שקל במשך שלוש שנים, שהחלה בהפעלת השירות בתחילת שנת הלימודים בספטמבר 2010. אלא שגם בכך לא נפתרו הבעיות. לפני כמה שבועות ביטל בג"ץ את זכייתה של נטלי במכרז, תוך שהוא רומז כי אולי ראוי שהמדינה תיקח את השירות בחזרה לידיה. לדברי השופט אליקים רובינשטיין, "יש ספק אם שירות זה צריך להיות מופרט מטבעו". בג"ץ הורה לבית המשפט המחוזי להכריע בין שלוש אפשרויות: להעביר את המינוי לחברת מתן, שעתרה נגד זכיית נטלי במכרז - אם תעמוד בתנאי המכרז; לערוך מכרז חדש; או להחזיר את השירות לידי המדינה.

"אנחנו מוטרדים מאוד משיעור החיסונים ומרמת השירות", אומר ל-TheMarker מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו. "בחודשיים האחרונים צפינו זאת ועשינו הכל לזעזע את נטלי. כרגע אנחנו בדיונים על איך לפתור את הבעיה ולמנוע מצב שכזה בעתיד".

גמזו מודה בכישלון ההפרטה עד כה: "המשרד ספג ניסיונות כושלים. אנחנו רוצים להביא שירות טוב למדינת ישראל ועד כה נכשלנו בזה ואנחנו מביאים משנה לשנה שירות לא טוב לישראל. ברור שדרוש חשבון נפש". לדבריו, "זה מטריד מאוד כי מדובר בשירות ליבה ולא במשהו זניח. אם מחר תהיה מגפת חצבת עקב שיעור חיסונים נמוך - זה יהיה על אחריותי לכן ברור שאני מודאג מאוד".

גמזו מביע חשש גם מכך ש"על שירותי בריאות התלמיד צריך להסתכל לאורך שנים, ובמצב הנוכחי יש חשש שבסופו של דבר לא יישארו אחיות במסגרת הזו שמטולטלת מיד ליד. אנו מקיימים דיונים אינטנסיביים בנושא ובשבועיים הקרובים נצטרך לקבל החלטות. הדרך לא פשוטה כי קשה מאוד בפרק זמן של חודשיים וחצי, עד תחילת שנת הלימודים הקרובה, לשנות מהלך. בכל מקרה האחריות והחובה למצוא פיתרון ולהעניק שירות טוב לתלמידים הן שלי".

ממשרד הבריאות נמסר עוד כי "מתכונת הפעלת שירותי בריאות לתלמיד בשנה הבאה עדיין אינה ידועה. הנושא מצוי בדיון משפטי".

היום תונח על שולחן הכנסת הצעת חוק של חברי הכנסת שלי יחימוביץ' וחיים כץ הקוראת להפסיק את ההפרטה. "בתום עשור וחצי של הפרטה אפשר לקבוע בוודאות כי שינוי מבנה ההעסקה של האחיות, ובצדו הקיצוצים השיטתיים, התבססו על תחשיב כלכלי מעוות, שטחי וקצר טווח, קיצוץ שעלה ביוקר ושמביא להרס שיטתי של הרפואה המונעת, שעליה היתה תפארתה של מדינת ישראל ובזכותה זכתה בעבר שוב ושוב בפרסים של ארגון הבריאות העולמי", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

לדברי יחימוביץ', "הנתונים הקשים חוזרים על עצמם ומראים כישלון טוטלי וסיכון חיים של ממש - מבלי לדבר על העלות העצומה שתיפול על מערכת הבריאות אם חלילה יפרצו מגפות, ובקצב הזה הן יפרצו. אנחנו לא מדברים על הפרטה של חברה ממשלתית, אלא על חיי אדם".

רוני גמזוצילום: סלמן אמיל

יו"ר חטיבת אחיות בריאות הציבור בהסתדרות האחיות, מוריה אשכנזי, אמרה כי "שוב מוכח שההפרטה היא מהלך כושל. הספק הנוכחי הוא השני שנכשל במתן השירות. מעבר לכך שההפרטה לא הביאה להתייעלות כלכלית, היא פגעה ומוסיפה לפגוע בבריאותם של התלמידים".

נטלי: מתפלאים על עמדת משרד הבריאות

מחברת נטלי נמסר בתגובה: "נתוני משרד הבריאות אינם מעודכנים או תואמים את מצב הכיסוי הארצי כיום. הנתונים מסתמכים על נתוני מערכת רחל"י, מערכת דיווח ורישום רפואי שהושקה באוקטובר האחרון, ורק בינואר השנה החלה הרצה של המערכת והזנת הנתונים לתוכה באופן מלא.

"במערכת יש המון תקלות וחוסרים המדווחים באופן תדיר למשרד הבריאות. גם כיום, שמונה חודשים לאחר תחילת העבודה עם המערכת, אנו סובלים מקשיים יומיומיים בתפעול, ולפיכך חלק מהדו"חות אינם מוצגים במערכת ומשפיעים על מדדי הכיסוי".

צילום: TheMarker

נטלי הוסיפה כי התחילה להפעיל את שירותי הבריאות לתלמיד רק בתחילת שנת הלימודים 2010, לאחר עיכובים משפטיים ומנהליים רבים. החברה טוענת כי נדרשה להכשיר בתוך פרק זמן קצר את מערך האחיות למעבר לשימוש במחשבים ניידים ולתפעול מערכת הדיווח הממוחשבת, שהוכנסו לראשונה לשירותי בריאות התלמידים.

מנטלי נמסר כי "קיימת מצוקת אחיות שמשפיעה ישירות על הפעילות והביצוע. עם זאת, אנו מעריכים כי עד סוף שנת הלימודים יעמוד סך כיסוי החיסונים הארצי על 90%, ואם יהיה צורך יבוצעו השלמות בחופשת הקיץ. נטלי נמצאת בקשרי עבודה טובים והדוקים עם משרד הבריאות, כך שאנו מתפלאים מעמדת משרד הבריאות. נטלי מפעילה את שירותי הבריאות לתלמיד על פי הנחיותיו של משרד הבריאות ובפיקוחו הצמוד, ותמשיך לפעול כדי להעניק את השירות הטוב ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker