תקרת הזכוכית: לנשים קשה יותר לעבוד תחת מנהלות - חדשות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תקרת הזכוכית: לנשים קשה יותר לעבוד תחת מנהלות

מחקר של עמותת נטע ביקש לנפץ מיתוסים על נשים בשוק העבודה, אבל לא הצליח; הבשורה הטובה: ל-70% מהגברים לא אכפת אם הבוס הוא גבר או אשה

2תגובות

>> ב-2003 פירסמו המרצה לכלכלה לינדה בבקוק והעיתונאית שרה לשבר ספר שכותרתו הנחרצת נהפכה לאמרה ידועה בשיח הפמיניסטי: "נשים לא מבקשות" (Women Don't Ask). ההיגיון פשוט: אם נשים ילמדו לשטוח את רצונותיהן - הן גם ישיגו יותר.

בקוק גילתה במחקר כי דרישות השכר של נשים פחותות מאלה של גברים, אלא אם מודיעים להן במפורש שגובה השכר ניתן למיקוח. בספר הוכח כי הנטייה של נשים לשטוח בקשות בפני הממונה היא תלויית הישג: מרגע שנשים מקבלות העלאה במשכורת פעם אחת, הן ימשיכו לבקש העלאות נוספות בהמשך.

שמונה שנים לאחר שפורסם הספר נראה כי נשים, לפחות הישראליות, כבר אינן חוששות לבקש העלאה בשכר. לפי מחקר חדש שערך מרכז נטע לפיתוח קריירה - עמותה שמטרתה לסייע לנשים להתקדם ולהצליח בשוק העבודה - כמחצית מהנשים שהשתתפו במחקר (49%) ביקשו העלאה בשכר בשנה האחרונה, לעומת 38% מהגברים. המחקר נערך בקרב 625 איש, כולם אקדמאים (74% בעלי תואר ראשון), כמחציתם נשים, בגילי 25-60.

ואולם, זהו כנראה הנתון האופטימי היחידי שמספק המחקר על מצבן של נשים בשוק העבודה. הצד השני של המטבע חיובי פחות: נשים אמנם מבקשות יותר, אך משיגות פחות. כ-54% נשים קיבלו העלאה בשנה האחרונה, לעומת 58% מהגברים.

לדברי ד"ר יעל יצחקי, מנכ"לית ומייסדת נטע, הרעיון שעמד מאחורי המחקר היה רצון להפריך סטריאוטיפים על נשים מנהלות, אלא שהנתונים העולים ממנו בעיקר מאששים אותם.

לדברי דבורה רומיס, פסיכולוגית בעמותה שהיתה שותפה במחקר, נשים נמצאו כמי שמבקשות העלאה יותר מגברים, פשוט מכיוון שחלקן משתכרות פחות ועובדות במקצועות מכניסים פחות, ולכן זקוקות להעלאה באופן דחוף יותר. הממצאים מאשרים זאת: מהמחקר עולה כי 30% מהנשים עוסקות במקצועות ההוראה והטיפול לעומת 8% מהגברים, ואילו 29% מהגברים עובדים בתחום ההיי-טק לעומת 13% מהנשים.

"הרבה פעמים נשים בוחרות במקצוע מכניס פחות ואומרות לעצמן 'לא אכפת לי כמה אני מרוויחה, העיקר שהעבודה תקנה לי משמעות'", אומרת רומיס. "אבל דווקא במקצועות שנתפשים גבריים, בתחום הפיננסים וההיי-טק למשל, קל יותר לקבל העלאות בשכר, ולא תמיד צריך לבקש העלאה כדי לקבל אחת. כך מונצח מעגל שבו נשים משתכרות פחות".

עם זאת, המחקר מראה שנשים מרוויחות פחות גם כשמדובר באותו תחום עיסוק, למשל נשים מנהלות משתכרות פחות ממנהלים - 8,200 שקל בממוצע בחודש, לעומת 12,500 שקל בממוצע בקרב גברים. בנוסף, כל הנשים והגברים הנשואים במחקר העידו על כך שהאשה היא שמביאה את המשכורת הנמוכה יותר הביתה. גברים דיווחו כי הם מרוויחים כ-4,700 שקל בממוצע יותר מבנות זוגם, ואילו נשים דיווחו כי הן מרוויחות בממוצע כ-2,300 שקל פחות מבני זוגן.

ואז הגיעו הילדים

הולדת הילדים, כך נמצא במחקר, מביאה לתפנית חדה בדפוסי העבודה של נשים לעומת גברים, או כפי שמגדירה זאת רומיס: "לנשים אין שום בעיה בעולם העבודה - עד שילדים נכנסים לתמונה". מהסקר עולה כי בעוד שבקרב גברים מספר הילדים אינו משפיע על מספר שעות העבודה, בקרב נשים כל ילד נוסף מוריד בממוצע שעת עבודה וחצי בשבוע.

פערים אלה מוקצנים בשנותיהם הראשונות של הילדים. אם לילד עד גיל 3 תעבוד בממוצע שש שעות פחות לעומת אב לילד בגיל זה. אלא שלפי המחקר, לא רק שמספר הילדים לא משפיע על שעות העבודה של גברים, אבות אף עובדים 2.5 שעות בשבוע יותר מגברים שאינם אבות, בעוד שבקרב נשים המצב הפוך - אמהות עובדות בממוצע שעתיים פחות מנשים ללא ילדים.

"יש שתי סיבות עיקריות לכך שעם הולדת הילדים גברים עובדים יותר ונשים פחות", אומרת יצחקי. "יש את הצורך של הגבר לפרנס מתוקף תפקידו החברתי, אבל יש עניין אחר ודי פרוזאי, והוא שקשה להיות עם ילדים צעירים בבית. יש אנשים, נשים וגברים, שמעדיפים לעשות משמרות כפולות בעבודה מאשר להגיע הביתה".

המחקר, שבדק גם את התנהלותן של נשים היוצאות לחופשת לידה, מצא כי כמעט מחצית מהמנהלות שיצאו לחופשת לידה שבו לעבודה עוד לפני שהסתיימו שלושת החודשים וחצי הקבועים בחוק, ואילו כמעט מחצית מהנשים שאינן מנהלות לקחו חופשה לידה של חצי שנה ויותר. "נשים שהעבודה חשובה להן יעבדו מהבית עוד לפני שהסתיימה החופשה", אומרת יצחקי. "הציפייה הארגונית מנשים בתפקידים ניהוליים גבוהה מאוד".

מעדיפים בוס גבר

בנוסף, מהסקר עולה כי דווקא תחת מנהלת פחות נשים (63%) מגברים (73%) דיווחו כי בקשתם להישאר בבית עם ילד חולה התקבלה בהבנה. בהמשך לכך, יותר נשים (44%) מגברים (34%) תחת מנהלת ציינו כי חששו מהרעה בתנאי העבודה בשנה החולפת.

"יש נשים מנהלות שהקריבו המון כדי להגיע לאן שהגיעו, ואז כשעובדת מבקשת בקשה כלשהי הן אומרות לעצמן: 'אני ויתרתי על הכל למען הקריירה, והנה בא דור צעיר שלא מבין שגם הוא צריך לוותר' - ולכן דווקא נשים יכולות להיות קשוחות יותר מול נשים", אומרת יצחקי. "מבחינתן, אם הן לא הגיעו למסיבת חנוכה בגן, גם את לא צריכה להגיע".

מהמחקר עולה גם כי נשים מנהלות משא ומתן מוצלח פחות לא רק על שכרן, אלא גם על שכר עובדיהן. לפי התוצאות, כ-60% מהנשאלים תחת מנהל קיבלו העלאה, לעומת 50% תחת מנהלת. המגמה מתקיימת גם אם בוחנים נשים בלבד - תחת מנהל גבר נשים מקבלות יותר מ-5% העלאה בשכר מאשר תחת מנהלת.

את העובדה שמנהלים נמצאו כמי שהצליחו להשיג העלאות שכר רבות יותר לעומת מנהלות, יצחקי מסבירה בכך שנשים עדיין נדרשות להוכיח את עצמן יותר, ומכאן שלא פעם הן גם נוטות להיות אסרטיביות פחות אל מול הממונים עליהן. "לנשים קשה יותר להגיע למשרות ניהול וקשה להן יותר לנהל בפועל. גברים מנהלים מרשים לעצמם להתקיים בטווח פעולה רחב יותר מנשים, שנמצאות תחת זכוכית מגדלת", מסבירה יצחקי. "על נשים יעבירו ביקורת אם הן מתעקשות על העלאה ויאמרו שהן נכנעו לעובד ולא עמדו על האינטרסים של הארגון, ולכן הן הרבה יותר זהירות בכל מה שהן עושות".

ככלל, מציין אור ענבי, חוקר מאוניברסיטת בר-אילן שהשתתף במחקר, "כשיש רוב גברי בארגון, גברים יעדיפו לעבוד תחת מנהל, ואילו כשיש רוב נשי זה בסדר מבחינתם שתהיה שם מנהלת. כ-40% מהגברים ציינו כי כשהרוב גברי הם מעדיפים לעבוד תחת מנהל, לעומת 17% שמעוניינים במנהלת, בעוד שעבור נשים תמהיל העובדים לא השפיע משמעותית על ההעדפה".

דווקא כשנדרשו הנשאלים להסביר את בחירותיהם במחקר, עלו התייחסויות סטריאוטיפיות לנשים מנהלות, שלפיהן "אשה לאשה נחש", נשים אינן מפרגנות לכפופות להן ואף מכשילות אותן, נשים קשוחות וקנאיות ולעומתן מנהלים מקצועיים ומכווני עבודה.

ההסבר לכך, לדברי יצחקי, נעוץ בכך ש"נשים יהיו מוכנות לקבל התנהגויות מסוימות מגבר שאותן הן לא יהיו מוכנות לקבל מאשה". נקודת האור בהיבט זה היא ש-70% מהנשאלים הגברים אמרו שאין זה משנה להם אם הם עובדים תחת גבר או תחת אשה. לדברי ענבי, ככל שהנשאלים מבוגרים יותר, כך הם מתייחסים לנשים מנהלות באופן סטריאוטיפי פחות. "הניסיון בפועל גרם להם להסתכל על הדברים בצורה מאוזנת. אלה אנשים שראו הרבה נשים וגברים מנהלים, ולכן מוזנים פחות מסטיגמות".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#