החלל התמלא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב שטרן

רק אדם אחד בישראל הצליח לזמן לנצרת ביום אחד, למקום אחד, נציגי ממשלה ישראלים ופלסטינאים, בלי שהדבר ייחשב לנורמליזציה ביחסים עם ישראל; לכנס פורום פומבי עמוס כתבים ויזמים ישראלים וערבים שמדברים כלכלה ולא פוליטיקה; ולהכניס לחדר אחד אנשי עסקים ערבים מכל התנועות הפוליטיות, מהפלג הצפוני של התנועה האסלאמית ועד לקומוניסטים.

האדם הזה הוא ד"ר באסל גטאס, שנהפך בשנים האחרונות לדמות חלוצית בעולם העסקי-ערבי בישראל, לאחר שזיהה חוסר אמיתי בשוק התקשורת - האזרחים הערבים שמתעניינים בכלכלה חייבים לפנות אל העיתונות העברית כדי ללמוד על המתרחש. בעיתונות הערבית בישראל, שכוללת בעיקר עיתוני סוף שבוע ("כול אל ערב", "פנורמה", "א-סינארה") ויומון אחד ("אל איתיחאד" הקומוניסטי), כלל אין מדורי כלכלה, ואם יש דיווח או סיקור כלכלי - הרי שמדובר בסיקור ברמה נמוכה מאוד. אפילו על שאלת חלקם של האזרחים הערבים בתקציב הממשלתי אין מי שיכול לענות באופן משמעותי. למעשה, העיתונות הערבית בישראל מועלת באופן מתמשך באמון הצרכנים שלה.

גטאס נכנס לחלל הזה. שמו מוזכר כשמדברים על יזמות כלכלית, וכדמות מפתח בציבור הערבי. אבל בעוד הכלכלה הישראלית מפותחת למדי, האזרחים הערבים חיים בשוליה. זו אשמת המדינה, כמובן, אבל גם לציבור הזה יש חלק חשוב בעובדה שיזמים פלסטינאים פועלים בעיקר בגדה המערבית ובעזה, ופחות בגליל ובמשולש. וכמו שאומר גטאס, תפקיד "מאלקום" הוא להציג דוגמאות ליזמות ערבית מצליחה בישראל. גטאס כמובן גם מחזיק בעמדות ביקורתיות ביותר כלפי מדיניות ממשלת ישראל וכלפי המגזר הפרטי, שהשקעותיו בצרכנים הערבים, במדיה ובפרסום וגם בהעסקת ערבים, לא תואמות את משקלם באוכלוסיה ונתחם בשוק.

אחרי שלוש שנות פעילות, "מאלקום" צובר תאוצה. מול השאלות לגבי זכות הקיום הכלכלית של פרסום כזה בעולם האינטרנט, "מאלקום" מוגש לקוראים באופן איכותי. מערכת העיתון מחזיקה בכותבים מוכשרים, שהיו צריכים ללמוד את כל המונחים הכלכליים בערבית וליישם אותם בפני קהל שרגיל לחשוב על שוק ההון בעברית או באנגלית. אם מסכימים ששגשוג כלכלי של הציבור הערבי בישראל הוא אינטרס של כלל החברה, הרי שלמגזין הזה יש אתגר עצום במאמץ לסגור פערים בין האוכלוסיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker