קדנציה קצרה: איל גבאי פורש מתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה - חדשות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קדנציה קצרה: איל גבאי פורש מתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה

גבאי, שהודיע על החלטתו בתום שנתיים בתפקיד, עמד בראש 20 ועדות וצוותים ממשלתיים, בהם ועדת הריכוזיות והוועדה להסרת חסמים בתחום הנדל"ן  בתקופה האחרונה שררה מתיחות בין גבאי לנתניהו, על רקע כוונת ראש הממשלה למנות את משה דיין לנציב שירות המדינה

>> איל גבאי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מבקש לפרוש מתפקידו. גבאי מסר הודעה בעניין זה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביום שני השבוע. נתניהו ביקש ממנו לבחון שוב את החלטתו, והשניים סיכמו להיפגש באמצע השבוע הבא, לאחר שובו של נתניהו מרומא. עם זאת, ההערכה היא כי בשבוע הבא תתפרסם הודעה רשמית על עזיבתו וכי הוא יפרוש בעוד חודש-חודשיים. לפי שעה לא ברור מי יחליף אותו בתפקיד. במשרד ראש הממשלה סירבו להתייחס לנושא ואמרו כי "גבאי נשאר בינתיים בתפקיד".

על פי הערכות, גבאי ישתלב לאחר פרישתו במגזר העסקי בתום תקופת הצינון שבה הוא מחויב כמנכ"ל משרד ממשלתי. תקופת הצינון, הנמשכת שנה, חלה עליו אם ברצונו להשתלב בעבודה או במשרה בתחום שלגביו העניק סמכויות או קיבל החלטות בעניינו - אלא אם יקבל קיצור של תקופת הצינון מוועדת היתרים בראשות שופט מחוזי. כך, תחול עליו תקופת צינון בכל הנושאים שבהם טיפל ישירות - למשל, מיסוי הגז ותחום הפירמידות העסקיות. ואולם, זו היתה הנגיעה העיקרית שלו בתחומים עסקיים, וקיימים תחומים רבים שבהם הוא כלל אינו מחויב בצינון.

לא ידוע אם גבאי סיכם על משרה הממתינה לו במגזר העסקי. בעבר הוא ניהל את הסניף הישראלי של חברת ההשקעות האוסטרלית בבקוק אנד בראון, שהחזיקה בדפי זהב. בבקוק אנד בראון התפרקה בעקבות המשבר הפיננסי העולמי.

מקורות ממשלתיים הביעו תמיהה על כך שגבאי פורש כשנתיים בלבד לאחר מינויו לתפקיד. "מנכ"לים בשירות המדינה באים לקדנציה של שלוש-ארבע שנים שנים לפחות", אמרו. גבאי ביקש מראש הממשלה לעזוב על רקע תחושת מיצוי, וככל הנראה מתוך ההערכה כי כעת עדיין יוכל ראש הממשלה למצוא לו מחליף. בשלב מאוחר יותר, כאשר הבחירות יתקרבו, יתקשה מאוד ראש הממשלה לאייש את המשרה.

יצוין כי באחרונה היה גל של עזיבות במשרד ראש הממשלה. בחודשים האחרונים פרשו מהלשכה מנהל מערך ההסברה הלאומי ניר חפץ, ראש המטה לביטחון לאומי עוזי ארד, והיועץ הפוליטי של נתניהו שלום שלמה. ההערכה היא כי להחלטתו של גבאי לעזוב תרמה פרישתו של מנהל אגף התקציבים במשרד האוצר, אודי ניסן, ידידו מימי בית הספר.

מינוי דיין: מבוכה וכעס

בין נתניהו לגבאי שררה מתיחות בכמה עניינים. לדוגמה, גבאי הסתייג מכוונתו של נתניהו למנות את משה דיין לנציב שירות המדינה, והתנגד לשינויי המיסוי האחרונים בתחום הנדל"ן. עזיבתו של גבאי, שכיהן בוועדות ובצוותים רבים בתוקף תפקידו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה, תותיר פתוחים כמה נושאים בוערים מאוד, בין היתר, הוועדה לבחינת הריכוזיות במשק, שגבאי עמד בראשה, וההכרה בכפרים הבדווים הלא מוכרים.

אחד ממוקדי המתיחות בין נתניהו לגבאי היה, כאמור, בחירתו של עו"ד משה דיין לנציב שירות המדינה. גבאי עמד בראש ועדה לאיתור נציב שירות המדינה החדש. מועמדותו של דיין הועלתה על ידי שר המשפטים יעקב נאמן וזכתה לתמיכתו של נתניהו. גבאי, שהופיע בחודש שעבר בפני ועדת מינויים למשרת הנציב, בראשות השופט בדימוס דן ארבל, החליט שלא להמליץ על מינוי דיין לתפקיד. גבאי אמר לחברי הוועדה המופתעים כי אינו יכול לחוות דעה על דיין, מכיוון שאינו מכיר אותו.

דבריו של גבאי בוועדה עוררו מבוכה וכעס בלשכת ראש הממשלה. דיין, שהיה מועמדו היחיד של נתניהו לתפקיד, מונה לבסוף לתפקיד חרף האי המלצה של גבאי. מקורבים לנתניהו טענו בסוף השבוע כי נתניהו רתח על התנהגותו של גבאי, שהיתה "הקש ששבר את גב הגמל" ביחסים ביניהם.

ואולם, להערכת המקורבים נתניהו לא נקט צעד כלשהו נגד גבאי לנוכח ההערכות שרווחו אז כי בכוונתו של גבאי לפרוש. זאת ועוד, להערכתם, נתניהו לא רצה שפרישה של גבאי תיצור זעזוע, שכן, כאמור, גבאי אינו הבכיר היחיד שפרש באחרונה מלשכת נתניהו.

זו הקדנציה השלישית של גבאי לצדו של נתניהו. הראשונה היתה בקדנציה הראשונה של נתניהו כראש ממשלה, ב-1998-1999, שבה שימש גבאי מנהל התחום הכלכלי בלשכתו. הפעם השנייה היתה כשנתניהו כיהן כשר האוצר, בשנים 2003-2005, וגבאי שימש מנהל רשות החברות הממשלתיות. לפני שנתיים בחר נתניהו בגבאי לתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, לאחר שהעדיף אותו על פני איזי תפוחי, שהיה במשך שנים רבות גזבר הליכוד ומונה באחרונה לנשיא הבונדס.

משרד ראש הממשלה הוא יחידת מטה המטפלת בעיקר בעניינים כלכליים, חברתיים ואזרחיים. בתוקף תפקידו המנכ"ל הוא גורם בורר ומאזן בין משרדי הממשלה השונים, ולכן הוא עומד בראש שורה של ועדות שנועדו לקדם לקדם עניינים שבמחלוקת או שמשתייכים לתחומיהם של משרדי ממשלה שונים. גבאי עמד בראש 20 ועדות ממשלתיות, בהן ועדת הריכוזיות, שבה כיהן כיו"ר יחד עם מנכ"ל משרד האוצר, חיים שני.

ועדת הריכוזיות: הדו"ח יידחה

ועדת הריכוזיות הוקמה באוקטובר 2010 והיתה אמורה לסיים את עבודתה מקץ ארבעה חודשים. בחודשים האחרונים הוארך מועד עבודה עד חודש יולי 2011. לפי הערכות, הוועדה תבקש ארכה נוספת ותגבש את הטיוטות בסוף יולי 2011. במשרד ראש הממשלה מעריכים כי לאחר ביצוע שימוע לטייקונים שיושפעו ממנה עשויה הוועדה לסיים את עבודתה רק בספטמבר-דצמבר 2011.

גבאי צפוי לפרוש אפוא עוד לפני שהוועדה תגיש את הדו"ח המסכם. השאלה היא לא רק מי יהיה מחליפו, אלא עד כמה המחליף יהיה מעורה בנושאי הריכוזיות ועד כמה הוא יוכל להשתלב בעבודת הוועדה, הנמצאת בשלבים מתקדמים.

פרישתו של גבאי מתווספת להחלפתם של ארבעה חברים נוספים בועדת הריכוזיות בחצי השנה האחרונה. פרופ' שמואל האוזר, יו"ר הרשות לנירות ערך החליף את קודמו פרופ' זוהר גושן; הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, החליף את קודמתו בתפקיד, רונית קן; המפקח על הבנקים, דוד זקן, החליף את קודמו, רוני חזקיהו. הממונה על התקציבים באוצר, אודי ניסן, החבר אף הוא בוועדה, יפרוש בחודש הבא.

חמישה חברים בוועדה לא יתחלפו: מנכ"ל האוצר, חיים שני, המשמש יו"ר יחד עם גבאי; המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (כלכלי-פיסקאלי), אבי ליכט; ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, יוג'ין קנדל; הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, עודד שריג; ומנהלת חטיבת המחקר בבנק ישראל, קרנית פלוג.

הוועדה, שהוקמה על ידי ראש הממשלה, נגיד בנק ישראל ושר האוצר נועדה להמליץ על צעדים לצמצום הריכוזיות במשק הפוגעת בתחרות, מאטה את צמיחת המשק ומעמיקה את האי שוויון בחברה. שלושה צוותי עבודה פועלים במסגרת הוועדה: צוות אחד עוסק בהפרדת האחזקות הפיננסיות מתאגידים ריאליים; השני בוחן את הנזקים שגורם המבנה הפירמידלי למשק; ואילו הצוות השלישי דן באפשרות להגביל בחקיקה את ההיקף של אחזקות תאגיד או משפחה בכלל המשק, וכן באפשרות להפעיל אכיפה בנושא באמצעות רשות ההגבלים העסקיים. שלושה צוותי העבודה נמצאים עדיין בשלב עיבוד הנתונים.

נשאר פתוח: יישוב הבדווים

גבאי טיפל גם בסוגיית שילוב החרדים בשוק העבודה ובגיוסם לצה"ל. אשתקד, בעקבות פסיקת בג"ץ שאסרה על תשלום קצבאות הבטחת הכנסה לאברכים, הוא עמד בראש ועדה שהמליצה להגביל את התקופה שבה יקבלו האברכים את הקצבה ואת הסכום המרבי שיוקצה לקצבאות. כך, אם יגדל מספר האברכים, תקטן הקצבה שיקבל כל אברך.

נושא אחר שבוע עסק גבאי הוא המים. לפני שמונה חודשים אישרה הממשלה את המלצות הצוות המקצועי בראשות גבאי ליישום עיקרי מסקנות ועדת החקירה הממלכתית לניהול משק המים (ועדת ביין). בנוסף, בעקבות המלצות ועדה שבראשה עמד גבאי, הוחל העבודות לחיבור מפרץ חיפה לגז טבעי. ועדה אחרת בראשותו גיבשה תוכנית לפינוי הבדווים מהפזורה בנגב ליישובי קבע בעלות 800 מיליון שקל.

במקרים רבים שימש גבאי, כאמור, בורר בין משרד ראש הממשלה לאוצר או למשרדים אחרים. בדיונים מאחורי הקלעים על תקציב המדינה ל-2011-2012 היתה לגבאי מעורבות מכרעת בגיבוש הקיצוץ בתקציב הביטחון ובגיבוש מתווה להעלאת גיל הפרישה מצה"ל. אשתקד גיבש גבאי פשרה בין האוצר לבנק ישראל בסוגיית חוק בנק ישראל. הפשרה, שכללה בין השאר מנגנון מסובך לקביעת השכר בבנק במקרה של מחלוקת בין האוצר לנגיד, הובילה להסכמה של הנגיד, סטנלי פישר, לכהן קדנציה שנייה, וסללה את הדרך לאישור חוק בנק ישראל החדש.

בנוסף היה גבאי מעורב בפשרה בעניין חדר המיון בבית החולים ברזילי באשקלון. במארס החליטה הממשלה להעתיק את המיקום המיועד של חדר המיון הממוגן של בית החולים ברזילי באשקלון. מדובר בסכסוך רב שנים בין הנהלת בית החולים לבין אתרא קדישא על מיקום חדר המיון. בעקבות הסערה הציבורית שקמה עם ההחלטה להעתיק את חדר המיון, מינה ראש הממשלה צוות בראשות גבאי לפתרון הבעיה. גבאי החליט לבטל את החלטת הממשלה. הוא קבע כי חדר המיון יוקם במקום שתוכנן לו מראש, בצמוד לבית החולים, וכי הקברים שבמקום יועתקו למקום אחר. למרבה הפלא, כל הגופים המעורבים בסכסוך קיבלו את החלטתו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#