נתניהו ביקש מאייל גבאי להישאר בתפקיד מנכ"ל משרדו: גבאי שוקל

(עדכון) באחרונה הביעו מקורבי נתניהו זעם על גבאי שנמנע מלתמוך במועמדו של ראש הממשלה, עו"ד משה דיין, לנציב שירות המדינה

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש ממנכ"ל משרדו, אייל גבאי, לחזור בו מהודעת הפרישה שלו. גבאי הבטיח לשקול שוב במשך השבוע הקרוב. עם זאת, ההערכה היא כי מרבית הסיכויים שהוא יבחר לעזוב.

גבאי, לשעבר מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות, מכהן כמנכ"ל משרד רה"מ שנתיים. גבאי ביקש מראש הממשלה לעזוב את התפקיד על רקע תחושת מיצוי, וככל הנראה - מתוך ההערכה כי כעת ניתן היה לראש הממשלה עוד למצוא מחליף. בשלב מאוחר יותר, כאשר הבחירות קרבות, יתקשה מאוד ראש הממשלה לאייש את המשרה.

ההערכה היא כי גם פרישתו של אודי ניסן, ידידו של גבאי עוד מימי בית הספר, תרמה להחלטה לעזוב. לא ידוע על מתיחות בין גבאי ובין ראש הממשלה אשר הביאה להחלטה לעזוב, אם כי גבאי לא הסתיר כי הוא התנגד להחלטה של ראש הממשלה לבחור במשה דיין כנציב שירות המדינה החדש, וכי הוא התנגד גם לשינויים המיסוי האחרונים בתחום הנדל"ן.

לא ידוע גם כי גבאי סיכם על משרה כלשהי, הממתינה לו במגזר העסקי. בעבר ניהל גבאי חברת השקעות בישראל של איל הון אוסטרלי, אך זאת התפרקה בעקבות המשבר הפיננסי העולמי. גבאי מחויב בתקופת צינון של שנה לגבי כל הנושאים בהם טיפל ישירות - מיסוי הגז, למשל, או תחום הפירמידות העסקיות. עם זאת, ישנם תחומים רבים בהם הוא אינו מחויב בצינון כלל.

עזיבתו כעת תותיר כמה נושאים בוערים ללא החלטות וללא מי שיוביל אותם. כך, הוועדה לבחינת התחרותיות במשק (ועדת הריכוזיות), שגבאי הוא יושב הראש שלה וגם נושא ההכרה בכפרים הבדואים הלא מוכרים.

גבאי הודיע לנתניהו על רצונו לפרוש

מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי הודיע אתמול (ב') לראש הממשלה בנימין נתניהו על רצונו לפרוש מתפיקדו. נתניהו ביקש מגבאי שישקול את שנית את ההחלטה, והשניים סיכמו להיפגש שוב באמצע השבוע הבא, לאחר שובו של נתניהו מרומא. ההערכה היא שההודעה הרשמית על עזיבתו של גבאי תפורסם בשבוע הבא. לפי שעה לא ברור מי יחליף את גבאי, ומתי יפרוש מהתפקיד. ההערכה היא שגבאי יפרוש בעוד כחודש-חודשיים.

בחודשים האחרונים רווחו ידיעות על כוונתו של גבאי לפרוש מהתפקיד, אך בסביבת המנכ"ל הכחישו אותן. ההערכות הסתמכו על התבטאויות של גבאי בתחילת הקדנציה, לפיהן הגיע לתפקיד לשנתיים בלבד. כאמור, בחודש שעבר מלאו שנתיים לכהונתו.

באחרונה הביעו מקורבי נתניהו זעם על גבאי שנמנע מלתמוך במועמדו של נתניהו, עו"ד משה דיין, לנציב שירות המדינה. גבאי עמד בראש הוועדה לאיתור נציב חדש, וכאשר הופיע בפני ועדת המינויים בראשות השופט בדימוס דן ארבל, החליט שלא להמליץ על דיין לתפקיד. גבאי אמר לחברי הוועדה המופתעים - ארבל, רו"ח איריס שטרק ונגה קינן - כי אינו יכול לחוות דעה על דיין, מכיוון שאינו מכיר אותו. דבריו של גבאי בוועדה עוררו מבוכה בלשכת ראש הממשלה. דיין היה מועמדו היחיד של ראש הממשלה בנימין נתניהו לתפקיד נציב שירות המדינה, ולבסוף מונה לתפקיד חרף אי ההמלצה של גבאי.

גבאי השתדל שלא להיות מעורב בסכסוכים הפנימיים שפקדו את לשכת נתניהו. בחודשים האחרונים פרשו מהלשכה מנהל מערך ההסברה הלאומי ניר חפץ, ראש המטה לביטחון לאומי עוזי ארד, והיועץ הפוליטי של נתניהו שלום שלמה.

כמנכ"ל משרד ראש הממשלה, היה גבאי מופקד על גיבוש הנושאים הכלכליים, החברתיים והאזרחיים. גבאי עומד בראשן של ועדות ממשלתיות, ובהן ועדת הריכוזיות, שבה הוא מכהן כיו"ר יחד עם מנכ"ל האוצר חיים שני. ועדת הריכוזיות אמורה לסיים את עבודתה בחודש יולי. השאלה הפתוחה נותרת האם יפרוש בטרם תגיש הוועדה את הדו"ח הסופי שלה.

אייל גבאיצילום: מזרחי ליאור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker