באוצר רואים את הקשישים דרך החור של השקל

כמה טוב היה לגלות השבוע שנבחרי הציבור שלנו עושים את עבודתם ושומרים עלינו: יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, הודיע כי לראשונה בהיסטוריה הוועדה שבראשותו לא תתמוך באוצר, אם זה יחליט לערער על ביטול מכרז בתי החולים הסיעודיים, שפגע אנושות בקשישים

רוני לינדר
רוני לינדר

>> השבוע שיגר יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) איום יוצא דופן אל אנשי משרד האוצר: אם תערערו על פסק הדין המבטל את מכרז בתי האבות הסיעודיים, התריע גפני, אז לראשונה בהיסטוריה תודיע הוועדה לבית המשפט כי היא מתנגדת לערעור. גם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה), שמשרדו היה שותף לניסוח המכרז, הודיע כי הוא מתנגד לערעור.

לחברי הכנסת יש סיבות טובות להתנגד לערעור: פסק הדין החשוב של בית המשפט המחוזי מהשבוע שעבר קבע כי המדינה פגעה אנושות בקשישים הסיעודיים - אולי החוליה החלשה ביותר בחברה, כאשר פירסמה מכרז הכולל מחיר יום אשפוז נמוך באופן שערורייתי. כל כך נמוך עד שאינו מאפשר הפעלה סבירה של בתי האבות וקיום בכבוד לקשישים המתגוררים בהם.

בעקבות פרסום פסק הדין נחשפו סיפורים נוראיים על בתי אבות שלא מצליחים להתקיים בתקציב שהמדינה מקצה להם, ונאלצים לחסוך על גבם של הקשישים: סיפורים על חיסכון בכוח אדם מקצועי, היעדר חימום בחורף וקירור בקיץ, הזנחה קשה ואפילו על קיצוב במזון והאכלת קשישים בזונדה כדי לחסוך בכוח אדם.

בתי האבות הסיעודיים הם לא שירות הרווחה היחיד שמופעל על ידי גופים פרטיים וסובל מעליבות והזנחה. רק באחרונה נחשף מצבם הקשה של דיירי ההוסטלים לניצולי שואה שהופרטו ומופעלים על ידי האגודה לבריאות הציבור, השבוע נחשף בחדשות ערוץ 2 כי במעון למפגרים של עמותת שקל שוררת הזנחה של המטופלים והתשתיות ותחלופה בלתי פוסקת של כוח אדם, והסיפורים עוד רבים.

קל להתייחס לכל המקרים האלה כעוולות של גופים פרטיים שרק מחפשים את הדרך לחסוך כסף על חשבון החלשים, אבל אפשר גם להקשיב למה שהם מנסים לצעוק שוב ושוב ובית המשפט אישר השבוע: המדינה לא מקצה מספיק כסף כדי לתת שירות ראוי לקשישים, למפגרים ולניצולי השואה. ובמילותיה של השופטת מיכל אגמון-גונן: "מחיר הפסד במכרז לרכש שירותי רווחה פותח פתח למדינה לעצום עיניה ולהשיל מעצמה אחריות לשמירה על זכויות הפרט... תנאי כאמור במכרז משמעותו כי המדינה פועלת, גם אם באופן עקיף, נגד האינטרס הציבורי".

מיקור החוץ של שירותי הרווחה בישראל מתרחש בהיקפי ענק והרחק מהעין הציבורית, במטרה לחסוך בעלויות למדינה. מאחר שהמדינה היא מונופול, למוסדות כמו בתי אבות פעמים רבות אין כל ברירה אלא לגשת למכרז, גם אם הוא הפסדי, ואחר כך לקצץ עוד ועוד על חשבון הדיירים. ואם לא די בכך - המכרזים הכל כך קריטיים האלה מבוצעים כמעט במחשכים על ידי הממשלה, ללא כל פיקוח חיצוני. כאשר ניסתה האגודה לזכויות האזרח לדרוש מהיועץ המשפטי לממשלה לפקח עליהם - נענתה שאין בכך צורך.

מה שהכי עצוב ומקומם בסיפור הזה הוא שכמו תמיד - העשירים והחזקים כבר יסתדרו. בתי האבות המבוססים והטובים כלל לא ייגשו למכרזים ההפסדיים שמפרסמת המדינה - הם יסתדרו לבד, ויתמלאו בדיירים בעלי אמצעים. הקשישים המבוססים יממנו לעצמם בית אבות טוב בכסף מלא, והורים עשירים לילדים בעלי צרכים מיוחדים ידאגו שילדיהם ישוכנו במוסדות ראויים. אבל כל השאר, הרוב הדומם והמוחלש, נתון לחסדי המדינה.

וכשהמדינה מחליטה לחסוך בתקציבי רווחה, התוצאה היא הזנחה, עליבות ואומללות אנושית של החלשים ביותר בחברה. במקום לערער על פסק הדין, ראוי כי האוצר יכה על חטא ויודיע כי הוא מסכים לכך שוועדה בלתי תלויה תקבע את מחיר יום האשפוז - לפי הצרכים האמיתיים של הקשישים ולא לפי עיקרון של חיסכון בכל מחיר. ואם בכל זאת יערער? ובכן, טוב שיש את גפני וליצמן שלא יאפשרו לזה לקרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ