אושר לקריאה שנייה ושלישית: מינואר 2014 תיאסר הצבת מכונות לממכר סיגריות

ח"כ כרמל שאמה הכהן: המכונות הן כ"פרצה הקוראת לקטין"; בעלי המכונות: דחו את יישום החוק ל-2017 כדי שנחזיר את ההשקעה

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

החל מה-1 בינואר 2014 תיאסר הצבת מכונות לממכר סיגריות, כך החליטה אחר הצהריים ועדת הכלכלה שאישרה את העלאתה להצבעה בקריאה השנייה והשלישית של הצעת חוק בעניין, שהוגשה על ידי ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי).

כמו כן, קיבלה הוועדה את הצעתו של היו"ר, ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד), שנועדה להרחיק בתקופת הביניים את המכונות מקרבת בתי הספר. שאמה הכהן אף הגדיר את המכונות כ"פרצה הקוראת לקטין".

יו"ר חטיבת מפעילי המכונות, אילן לוי, אמר לחברי הוועדה כי רק 3% מכלל הסיגריות נמכרות במכונות הממכר. לדבריו, למפעילי המכונות יש התחייבויות חוזיות מול בנקים וגופים אחרים שמגיעות למיליוני שקלים. נציגי בעלי המכונות ביקשו מחברי הוועדה לדחות את יישום החוק עד לשנת 2017, על מנת שיוכלו בתקופה הזאת להחזיר את השקעתם.

מנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו, אמר מנגד כי עמדת משרד הבריאות היא שצריך לאסור על הצבת המכונות, מכיוון שהן מגדילות את שיעור המעשנים. הוא דרש שהאיסור ייכנס לתוקף תוך שנתיים בלבד. ח"כ אורי אריאל ציין כי מחר יצוין היום הבינלאומי למניעת עישון והוסיף כי הצעתו המקורית היתה שהאיסור יכנס לתוקף מה-1 בינואר 2015 כדי לעזור לבעלי המכונות.

ח"כ אריאל התנגד להצעות שעלו במהלך הדיון, לפיהן בעלי המכונות יציבו אותן מאחורי דלפקים ואמר כי לא יהיה על זה פיקוח ציבורי. ,מנכ"ל משרד הבריאות גמזו דרש כי החוק יכנס לתוקף תוך שנתיים ואמר כי אם הוועדה תדחה את יישומו, הממשלה תקדם הצעת חוק משלה.

לנוכח זאת, הציע היו"ר שאמה-הכהן פשרה, לפיה החוק יכנס לתוקף ב-1 בינואר 2014 והוועדה קיבלה את ההצעה. עוד הציע היו"ר כי עד אז יורחקו מכונות הממכר מבתי הספר למרחק שיקבע שר הבריאות, והוועדה אישרה כאמור גם את ההצעה הזו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker