רשות המסים תציע: יוטל מס על חברות שחילקו דיווידנדים מרווחים תיאורטיים - חדשות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רשות המסים תציע: יוטל מס על חברות שחילקו דיווידנדים מרווחים תיאורטיים

חברות ישלמו מס על הרווחים שרשמו מעדכון הרווח על נכסיהן ושבגינם חילקו דיווידנדים; תקבולי המסים עשויים לגדול במיליארדי שקלים

6תגובות

>> ועדה ברשות המסים מציעה למסות רווחים "על הנייר", כלומר רווחים שנוצרו עם עדכון השווי של נכסים שברשות החברה, שעדיין לא מכרה. אם מסקנות הוועדה, המכונה הוועדה למיסוי דו-שלבי, יתקבלו ברשות המסים - צפויה מהפכה בדיני המס בישראל.

ועדת המיסוי הדו-שלבי הוקמה לפני כשנתיים לאחר שנוצרה בישראל פרצת מס. המעבר לתקינה החשבונאית הבינלאומית IFRS איפשר לחברות גמישות בכל הנוגע לשיערוך שווי הנכסים שלהן. שיטת השווי ההוגן מאפשרת לרשום שווי נכסים בשווי האמיתי שלהם ולא בשווי ההיסטורי, כלומר עלות הקנייה, כפי שהיה נהוג בעבר.

כך למשל, בעבר חברה שרכשה בניין ב-100 מיליון שקל היתה רושמת אותו בספרים במחיר הרכישה, גם אם שוויו עלה. ואולם לפי IFRS, ניתן כעת לרשום את הבניין בשווי האמיתי שלו כיום, ובמלים אחרות לשערך אותו. שיערוכים אלה איפשרו לחברות לעדכן את הספרים שלהן בעליות ערך הנכסים.

עלייה זו מחלחלת גם לשורת הרווח הנקי. רווחים אלה הם רווחים "על הנייר", כלומר רווחים שטרם מומשו: החברה יכולה ליהנות מעליית הערך של הנכס שברשותה, אולם בפועל טרם מכרה את הנכס. עדכון ערכי הנכסים גרם לחברות רבות לרשום רווחים יפים בדו"חות הרבעוניים, ועל בסיס הרווחים האלה הן גם חילקו דיווידנדים.

מיליארדי שקלים חולקו ללא מס

עופר וקנין

בעלי השליטה, הנהנים העיקריים מהדיווידנדים, שילמו מס על הדיווידנד שחולק, אולם לא שולם מס על הרווחים שנוצרו "על הנייר". מס הכנסה, שהיה ער לבעיה, הקים את הוועדה למיסוי דו-שלבי כדי שתבחן את אופן המיסוי במקרים כאלה.

הוועדה היתה אמורה להגיש מסקנותיה עוד לפני עזיבתו של אלדד נח, העומד בראשה, את רשות המסים השבוע - אך בינתיים אלה לא הוגשו.

הוועדה טוענת כי במקרים של שיערוך נכסים וחלוקת נכסי שיערוך, יש מקום למסות גם את עליית הערך בחברה, (בדומה לחשבונאות שמכירה ברווח), תוך מתן זיכוי מהמס ומניעת כפל מס במכירה העתידית של הנכסים ללא הגבלת זמן.

כך למשל, אם חברה קנתה נכס ב-100 אלף שקל, שיערכה אותו לאחר שנתיים במיליון שקל, וחילקה לבעלי המניות דיווידנד על בסיס רווחי השיערוך ולא על בסיס השווי המקורי של הנכסים - היא תמוסה ב-24% על הרווח שחולק כדיווידנד. כאשר היא תמכור את הנכס לאחר חמש שנים, היא תוכל לקזז את המס מהרווח בפועל שנוצר מהמכירה.

לדוגמה, ב-2009 שיערכה בזק את החברה הבת שלה yes. הרווח מהשיערוך היה 1.5 מיליארד שקל. החברה חילקה את כל הרווח שנרשם כדיווידנד. המלצות הוועדה היו מחייבות את בזק במס של 24% על הרווח שנרשם - כלומר מס בהיקף של 360 מיליון שקל.

משמעות ההנחיה עתה היא שמס הכנסה מתעתד להוציא לחברות שומות על הרווחים שחולקו מרווחי שיערוך, כך שלבסוף ישלמו 24% מס חברות מרווחי שיערוך. משמעות מהלך כזה היא שהמדינה תוכל לגבות מס בהיקף של מיליארדי שקלים ולהקטין את גביית המס ממקורות אחרים, שכן רק בשנתיים האחרונות חולקו מיליארדי שקלים כדיווידנד לבעלי המניות על בסיס חישוב הרווח משיערוך, מבלי שהחברה תמוסה על התוספת שחילקה בפועל.

אם מסקנות הוועדה אכן יתקבלו סופית ברשות המסים, מסתמן כי תהיה זאת מהפכה בדיני המס בישראל, שכן מדובר בחריגה מעיקרון המימוש שעליו בנויה מערכת המיסוי במדינה. עיקרון המימוש פועל על פי עיקרון הוודאות, הקובע כי עד רגע המכירה לא התבצעה התעשרות בפועל ולכן אין כל סיבה למסות את הנישום - או במקרה הזה את החברה - על רווחים שהיו בפועל רק על הנייר.

עתה טוענת הוועדה כי עצם העובדה שבעלי ההון חילקו את העושר מאפשרת את קביעת המועד למיסוי החברה על הדיווידנד. עוד הם טוענים כי במקרים של שיערוך נכסים וחלוקת נכסי שיערוך, יש מקום למסות גם את עליית הערך בחברה (בדומה לחשבונאות שמכירה ברווח) תוך מתן זיכוי מהמס ומניעת כפל מס במכירה העתידית של הנכסים ללא הגבלת זמן.

נח, העומד בראש הוועדה, פירט בדיון בכנס רואי החשבון שהתקיים בשבוע שעבר באילת את הקושי שבפניו עמדה הוועדה, אך נמנע מלהתייחס למסקנותיה הסופיות מאחר שלא הושלמו.

"הצעת הוועדה קיצונית מאוד"

בעלי הון רבים, ועמם בעלי מניות מהציבור, משכו באמצעות שיטת המס הקיימת רווחים גדולים ואם המלצות הוועדה יתקבלו והצעתה תצא לפועל - החברות יצטרכו לשלם על כך מס. לא זאת בלבד, ניתן להניח כי במקרים שבהם נכסים שוערכו בשווי גבוה על ידי מעריכי שווי "מטעם" בעלי השליטה, החברות יצטרכו לשלם עליהם מס גבוה יותר.

במסגרת מושב בכנס שהתקיים באילת, נדונה השאלה אם מסקנות הוועדה, כפי שהן מצטיירות, יכולות לצאת אל הפועל בחסות החוק הקיים וגם לאפשר לרשות לגבות מס על נכסי שיערוך רטרואקטיבית - או שמא דרוש תיקון החקיקה לשם החלת ההצעה, או לפחות לשם הגבייה הרטרואקטיבית.

לטענת צביקה פרידמן,  שותף וראש חטיבת המס בפירמת ראיית החשבון והייעוץ Deloitte בריטמן אלמגור זהר, "נראה שהוועדה ישבה שנתיים אך לא הגיעה לשום מסקנות. לדעתי צריכה להיות חקיקה מפורשת בכנסת, כי מדובר ברעידת אדמה בכל הנוגע למיסוי החברות בישראל.

"אמנם יש בעיה בחלוקת דיווידנד מנכסי שיערוך של נדל"ן, כי זה פוגע במיסוי הדו-שלבי, אך הפתרון המוצע על ידי הוועדה פוגע בעיקרון של רווחי המימוש. לדעתי צריך למצוא את האיזונים הנכונים, אך נראה כי הוועדה הלכה למקום קיצוני מאוד".

לדבריו, "החוק הקיים לא מאפשר לרשות המסים להחיל את המיסוי שלוש שנים אחורה, ואנשיה ימצאו את עצמם בבית המשפט עם סיכויים גדולים להפסיד". עוד הוא הוסיף כי מס הכנסה רואה בחלוקת דיווידנד רווח ודאי שנוצר לחברה, אף שכלל לא בטוח כי היה רווח בפועל".

"ראוי שאם יהיה תיקון מיסוי כדיווידנד הוא צריך להיות מכאן ואילך, ולא רטרואקטיבית, כי זה לא מוסדר בחקיקה", אמר מקורב לוועדה. "מכיוון שלאור חוק החברות החדש נוצר מצב שבו קל יותר לחברות לעשות הפחתות הון, החברות החלו לחלק כסף לבעלי המניות, ובעשותן זאת נגסו בהון העצמי של החברה. בשנתיים האחרונות היו בישראל עסקות הפחתת הון בסך כ-7 מיליארד שקל רק מהחברות הנסחרות במדד ת"א 100".

רן כהן, לשעבר מנהל מחלקת מיזוגים ופיצולים ברשות המסים, סבור כי צריך להטיל חיוב במס חברות לפי עיקרון המימוש - כלומר, רק לאחר שהחברה מימשה את הנכס, ולא כל עוד הוא נמצא בבעלותה. לדבריו, רק אז נוכל לדעת מה הרווח האמיתי של החברה. עוד הוא הוסיף כי אסור שמסקנות הוועדה יפגעו בצורך של חברות לחלק דיווידנד.

רשות המסים עומדת בימים אלה בפני גל עזיבות מסיבי, כך שלא ברור מי יגלגל הלאה את ההצעה שעל הפרק. בסוף יוני אמור לפרוש מנהל רשות המסים יהודה נסרדישי, חודש לפני כן פרשה מיכל דויטש, אחראית החקיקה ברשות ובסוף החודש צפוי משה מזרחי, היועץ המשפטי של רשות המסים, לפרוש. כאמור גם אלדד נח, מנהל המחלקה המקצועית והעומד בראש הוועדה למיסוי דו-שלבי, יפרוש עוד השבוע.

עתה נותרה עומדת ללא מענה השאלה מי יתמודד עם מסקנות ועדת המיסוי הדו-שלבי, והאם הוא יצליח להגדיל את עוגת המסים מהפלח הנדון לטובת כלל אזרחי ישראל.

מרשות המסים נמסר בתגובה: "שאלת אופן המיסוי של הפחתות הון ודיווידנד מרווחי שיערוך נבחנת במסגרת הוועדה. יש רעיונות שנבחנים, בין היתר, מול הוראות החקיקה והיישום של כללי ה-IFRS. בשל זאת הוועדה טרם גיבשה מסקנות סופיות וטרם הציגה אותן למנהל הרשות. לכשיוצגו, הן יובאו לדיון בהנהלת הרשות ורק אז תקבע הרשות את עמדתה בסוגיות".

-

שיערוך נכסים:

חברות מעדכנות את שווי נכסיהן, גם אם לא מכרו אותם, ומדווחות על הסכום שנוסף לערכו של הנכס כרווח - כך שהרווח נוצר רק "על הנייר"

-

עיקרון המימוש:

עומד בבסיסה של מערכת המיסוי בישראל, וקובע כי כל עוד הנכס לא נמכר לא היתה התעשרות בפועל - ולכן אין כל סיבה למסות את החברה על רווחים בגין הנכס לפני שנמכרתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#