הריבית עלתה, יתרת הזכות בחשבון לא

ח"כ אקוניס מקדם מחדש את ההצעה לחייב הבנקים לשלם ריבית גם על יתרת זכות

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> הצעת חוק שתחייב את הבנקים לשלם ללקוחותיהם ריבית בגין יתרות זכות בחשבון עו"ש מהשקל הראשון תידון היום בוועדת השרים לענייני חקיקה. כיום כמה מהבנקים, ובהם לאומי והפועלים, מציעים הסדר ברוח זו. ואולם הדבר אינו מספק את ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד), שהגיש את הצעת החוק יחד עם יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ומרכז הקואליציה בוועדה, ח"כ ציון פיניאן (ליכוד).

אקוניס אמר כי לאחר שהצעת החוק הונחה על שולחן הכנסת, החלה הידברות בין נציגי הבנקים הגדולים, נגיד בנק ישראל והמפקח על הבנקים, דודו זקן, במטרה לגבש הסדרים וולונטריים. יוזמי החוק ניאותו להשהות את תהליך החקיקה כדי לבחון אם ההסדרים שיציעו הבנקים יתיישבו עם הצעת החוק.

בתום חצי שנה, התברר כי שווי ההטבות שהציעו הבנקים הוא שקלים בודדים ללקוח. עוד עלה כי חלק מהבנקים מסרבים לחשוף את שיעור הריבית החיובית שהם נותנים בפועל וכי הם לא עידכנו את הריבית החיובית לאחר העלאת הריבית במשק. לאחר התייעצות עם זקן החליטו יוזמי החוק להשלים את הליך החקיקה. ועדת השרים לענייני חקיקה תדון בהצעות נוספות:

* הגבלת תעריפי החניה בחניונים. המחיר המרבי לשעת חניה יהיה 15 שקל והמחיר ליום לא יעלה על 40 שקל.

* קרנות הפנסיה הוותיקות לא יוכלו לגבות דמי ניהול מהעמיתים.

* רשת אינטרנט אלחוטית תותקן בכל משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות ומבני הציבור בישראל.

* נשים יוכלו להיעדר מעבודתן שעה ביום בעת שירות מילואים של הבעל, כדי שיוכלו לטפל בילדים ובענייני הבית.

* עסקים יחויבו להטביע על מוצרים מדבקת אחריות, שתחליף את תעודת האחריות המודפסת שניתנת כיום.

* ביטול קנסות היציאה מחברות הסלולר. ועדת השרים תמשיך לדון בהצעה האוסרת על חברות הסלולר לגבות קנסות מלקוח שמבקש לעבור לחברה אחרת, למעט תשלום בגין ציוד קצה. הצעת החוק הוגשה על ידי ח"כ אקוניס.

* ח"כ מרינה סולודקין (קדימה) וח"כ מירי רגב (ליכוד) מציעות שקבלן הבונה דירות במרכז יקצה 5% מהן לדיור סוציאלי. המדינה תרכוש את הדירות ותמכור אותן לנזקקים.

* הארכת שעון הקיץ. ועדת השרים תדון בשורה של הצעות חוק שנועדו להאריך את שעון הקיץ עד אוקטובר מדי שנה. הצעות החוק הוגשו על ידי קבוצות של חברי כנסת בראשות ניצן הורביץ (מרצ), דליה איציק ורונית תירוש (קדימה).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker