גננת - מקצוע לעבריינים בלבד

המחוקק שכח להגדיר מהו גן פרטי - הפותח אחד כזה עובר על החוק

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

מיטל להבי, סגנית ראש העיר תל-אביב והאחראית על גני הילדים בעיר, מורטת את שערות ראשה בתסכול. להבי מתכוונת לפתוח לקראת שנת הלימודים הבאה עוד 11 גני ילדים עירוניים בתל אביב. זהו לעג לרש לעומת היקף הביקוש בעיר: כאלף ילדים, רובם בגילאי 3-4, נדחו על ידה מפאת חוסר מקום בגנים העירוניים בשנה הבאה. עוד כאלף ילדים, שביקשו להתקבל לגנים המוכרים של ויצ"ו ונעמ"ת, צפויים לקבל בימים הקרובים הודעת דחייה דומה. משמע, כ-2,000 ילדים לפחות בתל-אביב לא ימצאו מענה בגנים העירוניים או המוכרים, והם יצטרכו להשתלב בגנים הפרטיים.

רק שהגנים הפרטיים יתקשו לספק להם מענה, לאור העובדה שהם, רובם ככולם, נלחמים על חייהם העסקיים. להבי מדווחת על 18 גנים פרטיים בעיר שעומדים להיסגר, לאחר שנגד בעליהם הוגשו כתבי אישום פליליים על ידי עיריית תל אביב. אותה עירייה, ששלחה 2,000 ילדים תושבי העיר לבקש מענה בקרב הגנים הפרטיים.

מבחינתה של עיריית תל אביב אין סתירה בין שני הדברים, ובצדק. העירייה פועלת על פי חוק, והחוק פשוט אינו מאפשר פתיחת גן פרטי בישראל. זאת אינה בדיחה, זוהי המציאות בישראל: המחוקק שכח להגדיר מהו גן פרטי, ואי לכך בלתי אפשרי לפתוח גן פרטי מבלי להיהפך, בעל כורחך, לעבריין.

תוכניות הבניין העירוניות (תב"ע) שכחו מקיומו של גן פרטי. התב"ע הן תוכניות צבעוניות מאוד - אפור לשטחי מסחר, צהוב למגורים, ירוק לשטחים ירוקים, סגול לתעסוקה וחום למבני ציבור. מבני ציבור כוללים גם שירותי חינוך, וכך כל הגנים העירוניים והגנים המוכרים (ויצ"ו ונעמ"ת) יושבים על שטחי הציבור של העירייה. גנים פרטיים, לעומת זאת, אינם נהנים מהזכות לקבל קרקע עירונית, והם נפתחים כמעט תמיד בתוך דירות מגורים. כדי להסב דירת מגורים לגן, הם צריכים לפעול לפי חוק התכנון והבנייה ולבקש היתר לשימוש חורג.

היתר לשימוש חורג, כשמו, הוא חריג לחוק. ועדות התכנון והבנייה לא אוהבות חריגים, והן מאוד לא אוהבות לאשר אותם. הבקשה לקבל היתר להפעיל גן כחוק, לכן, כרוכה בדרך ייסורים. כך, לפי סיכום של מרכז המחקר של הכנסת, נראית הדרך הזו: צריך להגיש בקשה שעורך אדריכל או מהנדס בניין. צריך לצרף מפות ותשריטים רלוונטיים. צריך לפרסם את הבקשה בעיתון יומי, מקומון, אתר האינטרנט של הרשות המקומית ובחזית הבניין, ולשלוח הודעות לשכנים בבניין ובבניינים הסמוכים. יש להפקיד פיקדון בגובה 20% מאגרת הבנייה המוערכת.

לאחר מכן צריך לעמוד בכל הדרישות של הרשויות: דרישות של כיבוי אש ופיקוד העורף, דרישות של משרד הבריאות, דרישות חניה, דרישות בטיחות ועוד. מדובר בדרישות חשובות, אם רק ניתן היה להבין אותן ולבצע אותן. מרכז המחקר של הכנסת דיווח כי משרד הבריאות לא פירסם עד היום הנחיות ארציות מחייבות מגני ילדים, והמפקחת על אזור תל אביב בלשכת הבריאות הודתה כי ההנחיות שהיא דורשת כלל אינן מתאימות לגן השוכן בדירת מגורים (ונזכיר, כל הגנים הפרטיים בתל אביב שוכנים בדירות מגורים).

אלה אינם האבסורדים היחידים. כך, אחת הדרישות הבטיחותיות היא להגביה את גדר הגן ליותר משני מטרים, אבל תקנות הבנייה בתל אביב אוסרות על הקמת גדר בגובה כזה. בנוסף, אגף החניה בעיריית תל אביב אינו מאפשר פתיחת גנים פרטיים על צירים ראשיים, מחשש כי החניה לצורך הורדת הילדים תגרור הפרעה לתנועה. נשמע סביר, עד שמגלים שמה שהעירייה אוסרת על הגנים הפרטיים היא מרשה לעצמה: עיריית תל אביב פתחה השנה אשכול של גני ילדים עירוניים ברחוב דיזנגוף.

מי שצלח את כל הדרישות הביורוקרטיות ייתקל במשוכה האמיתית - התנגדות של השכנים, תביעות שלהם לירידת ערך בגין פתיחת הגן, וכמובן תביעה של העירייה להיטל השבחה בגין השבחת הדירה (הסבתה מדירת מגורים לעסק). מיטל להבי מספרת על גננת שספגה זה עתה דרישה להיטל השבחה של 625 אלף שקל מעיריית תל אביב.

התהליך לקבלת היתר לשימוש חורג לפתיחת גן אורך בין שנה לשנתיים. עלותו בין כמה עשרות אלפי שקלים לכמה מאות אלפי שקלים, תלוי בהתנגדויות השכנים ובתביעות העירייה. בסיומו אין כל ודאות כי הגן אכן יזכה לקבל היתר. ואם בכך אין די, הרי שהחוק אוסר על הפעלת הגן כל זמן שהתהליך נמשך. גננת אמורה לשכור דירה, לשלם שכר דירה במשך שנתיים, לערוך את כל ההשקעות הנדרשות להתאמת הדירה לגן, לעשות כל זאת ללא ודאות כי תקבל היתר - וכל אותו זמן אסור לה להפעיל את הגן ולהשתכר למחייתה כגננת. אם תפעיל את הגן ואחד השכנים ילשין עליה, היא צפויה לספוג כתב אישום פלילי ולהיות מוכרזת כעבריינית על חוק התכנון והבנייה.

אין פלא, לפי הנתונים שאסף מרכז המחקר של הכנסת בשבע הרשויות הגדולות, כי מספר הבקשות המוגשות בכל שנה להיתר להקמת גן הוא ספור. רוב בעלי הגנים הפרטיים פשוט לא לוקחים את הסיכון, ולא מבקשים היתר. הגנים פועלים ללא פיקוח ובניגוד לחוק, מאחר שבלתי אפשרי מבחינתם לעמוד בדרישות החוק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker