אין בעיית מים: לשווייץ היינו, לנורווגיה דמינו

איך יכול להיות שלא מזמן היינו ב"ישראל מתייבשת" ועכשיו אנחנו באירופה?

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

אם לא ידעתם עדיין, אז כדאי שתדעו: משבר המים הסתיים. אנחנו כבר לא במחסור חריף. ישראל כבר לא מתייבשת. הכל השתנה. לשווייץ היינו, לנורווגיה דמינו.

איך אני יודע זאת? משום ששמעתי את מנהל רשות המים היוצא, פרופ' אורי שני, אומר זאת בפה מלא בראיון שנתן ל"תוכנית חיסכון" בערוץ 2 לפני כמה ימים. אם לא הייתי רואה במו עיני, לא הייתי מאמין.

זה בדיוק אותו שני ששיגע אותנו בשנתיים האחרונות עם קמפיין "ישראל מתייבשת". מיליונים בוזבזו על הקמפיין, שנמשך עד לפני זמן קצר. ראינו את רננה רז מתייבשת ואת בר רפאלי נסדקת. שני סיפר לנו שהמצב קשה, ועוד מעט לא ייצאו מים מהברזים, ולכן יש להטיל מס בצורת וגם להעלות את מחיר המים. שני ניסה אפילו לאסור על השקיית גינות, ואמר שמדובר בסכנה קיומית. אז מה זה היה? מסע יחסי ציבור לשני עצמו?

איך יכול להיות שלפני שלושה חודשים היינו ב"ישראל מתייבשת" ועכשיו אנחנו בשווייץ? מה קרה פתאום? אולי הפרישה של שני מהתפקיד הביאה אותו להחלטה לשים לשים לבנת חבלה ברשות המים?

אז נכון שבינתיים קמו מתקני התפלה שמקילים על המשבר, אבל אלה מים יקרים וכל מתקן חדש פירושו פגיעה באיכות הסביבה. בכל מקרה, משבר המים רחוק מסיום. האקוויפרים עדיין בגירעון גדול וכך גם הכנרת. אם האזרחים יאמינו לשני, הם יזנחו את הרגלי החיסכון שניקנו בעמל רב, ויחזרו לבזבז מים. גם החקלאים יתבעו יותר מכסות. הנה, שלמה בוחבוט, יו"ר השלטון המקומי, כבר הכריז שלנוכח דברי שני, יש להוריד מיד את מחיר המים. אז זה מה שרצית, מר שני?

ובעצם מה אכפת לך? אתה קיבלת את הפרסום שרצית, ועכשיו אתה חוזר לאוניברסיטה. ושרשות המים תתפוצץ.

מירושלים להרווארד

בסוף הכל אישי. ברגע שד"ר אודי ניסן קיבל הצעה מאוניברסיטת הרווארד לבלות שם שנת מחקר, הוא אמר "כן", ופרש מראשות אגף התקציבים באוצר.

העיתוי היה חשוב לניסן, כי בעוד שנה בתו מתגייסת, ואז יהיה הרבה יותר קשה לצאת לחו"ל. וחוץ מזה, כך הוא יכול לבלות את שנת הצינון שהוא חייב בה, הרחק מחופי ישראל, עם שכר ראוי. לזה יש להוסיף את העובדה שראש אגף התקציבים הוא תפקיד קשה ושוחק, ושניסן הפסיק ליהנות ממנו.

מצד אחד, אין להצטער יותר מדי על העזיבה. כי ניסן היה זה שהוליך את המהלך השגוי של הגדלת מסגרת ההוצאה בתקציב (מ-1.7% ל-2.7% ויותר מכך ב-2013). כך שינה את הקו המרכזי של אגף התקציבים: קיצוצים, רפורמות והתייעלות בשירות הציבורי.

ניסן אמר אשתקד בראיון עיתונאי את המשפט שלאף ממונה על התקציבים אסור לומר, אפילו אם הוא חושב כך: "באוצר לא מדברים על קיצוצים, אלא על תוספות". זה משפט שמזמין לחצים. זה משפט שעולה לנו מיליארדים.

הנה, עובדה: בפגישה הראשונה שנערכה בין ליאוניד אידלמן, יו"ר הסתדרות הרופאים, לבין אילן לוין, הממונה על השכר, בנובמבר 2010, נכנס אידלמן לחדר המשא ומתן כאשר הוא מציג לראווה גזיר עיתון עם הציטוט הנ"ל מדברי ניסן. "אם אתם לא מקצצים, אז תנו לנו, זה הכי נכון", אמר אידלמן. והשביתה נמשכת עד היום.

רם בלינקוב, מי שהיה הממונה על התקציבים לפני ניסן, אמר בתגובה לדברים אלה: "הזדעזעתי, כי בעקבות ההצהרה הזו כל ראשי הוועדים הבינו שהם צריכים להשתתף בחגיגה, וכך נפגע כושר התחרות של המשק. הממונה על התקציבים צריך להגן על הקופה הציבורית".

בתקופתו של ניסן לא היו רפורמות גדולות. תוספת התקציב הגדולה שקיבלו האוניברסיטאות, עליה הוא מתפאר, אינה רפורמה. היא סתם הגדלת הוצאות בגוף לא יעיל. זה ההפך מרפורמה. בנמלים, בחברת החשמל, ברשות שדות התעופה ובכל השירות הציבורי הביורוקרטי והלא יעיל, לא נעשה כלום. שם זה קשה. שם צריך להיאבק.

מצד שני, חבל שהוא הולך, כי לניסן יש גם צדדים חיוביים, הן בפן האישי והן בפן המקצועי. בצד האישי הוא אדם ישר, צנוע, בלי חשבונות פוליטיים או אישיים. לכן הצליח להכניס שקט ועבודה הרמונית לאוצר.

מבחינה מקצועית, נראה שניסן הבין באחרונה שעבר את הגבול, ולכן שינה קצת כיוון. הוא נאבק נגד העלאת שכר המינימום גם למי שמרוויחים 7,000 ו-10,000 שקל בחודש, ויצא למלחמה נגד "השיטה" של ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר האוצר, יובל שטייניץ, ליצירת יש מאין: להוריד מסים, להגדיל הוצאות, אך בלי לקצץ מיד בצד השני.

באחרונה הגיע ניסן להסכם עם משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, על אי המשך הורדת מס ההכנסה ומס החברות ב-2012, כמקור למימון ביטול העלאת הבלו על הדלק. אבל נתניהו עשה ממנו (ומשטייניץ) צחוק, כאשר הודיע שהוא לא מקבל את ההסכם. כלומר, הבלו לא יועלה, אך הורדת המסים הישירים תימשך. ומאין יגיעו התקבולים? אלוהים גדול.

השינוי שעבר באחרונה ניסן מתבטא גם בניסיון שלו לתת תוספת שכר צנועה יותר לעובדים הסוציאליים, ומאבקו נגד הצעת שר השיכון, אריאל אטיאס, לתת סובסידיה למשכנתאות בפריפריה. על כך אמר ניסן שאם ש"ס מאיימת בנפילת הממשלה במקרה שלא תקבל את הסובסידיה, אז מוטב שהממשלה תיפול. מלים לא פשוטות שלא הוסיפו לו נקודות אצל שטייניץ ונתניהו.

ואולי ההבנה שנתניהו ימשיך ויקפל אותו בעתיד תרמה להחלטתו לפרוש כבר עכשיו, רק שנתיים מאז כניסתו לתפקיד.

להחזיר עטרה ליושנה

עכשיו צריך שר האוצר שטייניץ למצוא ממונה חדש על התקציבים. מדובר במשרת אמון של השר, ולכן הוא לא צריך להקים ועדת איתור או לבצע מכרז, וזה מזל גדול, כי כיום הגענו למצב אבסורדי ששרים לא יכולים למנות כמעט אף מינוי בלי ועדת איתור או מכרז, ואז נציבות שירות המדינה וכל המשפטנים קובעים להם את מי לקחת.

התוצאה היא שאי אפשר להביא לשירות המדינה מועמדים טובים מהמגזר העסקי. הנה, למשל, מנהל רשות המסים, יהודה נסרדישי, הודיע כבר מזמן על רצונו לעזוב, אך לא מוצאים לו מחליף, כי המחליף צריך לעבור "ועדת איתור". המועמדים הם רואי חשבון מבוקשים בשוק הפרטי, שאמנם מוכנים לרדת באופן ניכר בשכר, אך לא מוכנים להתבזות בוועדת איתור שעלולה לפסול אותם, וכך לפגוע במוניטין שלהם. מה גם שהם יהיו חייבים בשנת צינון לאחר סיום התפקיד. שנת צינון ללא שכר, שזו שערורייה בפני עצמה.

התוצאה היא שלכל התפקידים במשרדי הממשלה ניגשים קציני צבא במיל'. אלופי משנה ותתי אלופים, שאין להם מוניטין ואין להם מה להפסיד. אף אחד לא מכיר אותם, ויש להם פנסיה יפה בכל מקרה. הם אלה שזוכים בתפקידים, בעוד שאנשים טובים מהמגזר העסקי מדירים את רגליהם.

אסור ששטייניץ יבחר למשרת הממונה על התקציבים קצין במיל' או איש אקדמיה מנותק מהמציאות. הוא צריך לבחור בכלכלן אמיץ שהיה פעם סגן הממונה, אך פרש ועשה קריירה בשוק הפרטי. איש כזה יחזיר עטרה ליושנה באגף: קיצוצים, רפורמות והתייעלות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker