תאגיד גרנות העביר את יצוא האבוקדו ופרי ההדר מאגרקסקו למהדרין

מהדרין התחייבה להלוות לתאגיד 20 מיליון שקל להון חוזר בריבית פריים+1.2%

עמירם כהן
עמירם כהן

התאגיד החקלאי הקיבוצי הגדול "גרנות", יעביר את יצוא האבוקדו ופרי ההדר שלו שהיקפו נאמד ב-100 מיליון שקל לשנה מחברת היצוא החקלאי אגרקסקו לחברת מהדרין. אגרקסקו היא חברת היצוא החקלאי הגדולה בישראל והיא נשלטת על ידי הממשלה, מועצות היצור החקלאיות ותנובה. יצוא האבוקדו ופרי ההדר של התאגיד מהווים כ-3.5% מסך היצוא הכולל של אגרקסקו, המסתכם בשנים האחרונות בכ-600 מיליון יורו בשנה.

חברת מהדרין מקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר, היא חברה ציבורית שמייצאת פרי הדר, פירות וירקות בכמיליארד שקל בשנה. החברה גם פועלת בתחום השבחת הנדל"ן החקלאי שלה. במסגרת ההסכם להעברת יצוא האבוקדו ופרי ההדר של גרנות למהדרין, עליו מדווח מקומון הקיבוצים "הזמן הירוק", התחייבה מהדרין להלוות לתאגיד 20 מיליון שקל להון חוזר בריבית נוחה של 1.2%.

תאגיד גרנות מייצא כ-35 אלף טון פרי לשנה ובעוד מספר שנים ייכנסו מטעי אבוקדו נוספים של קיבוצי התאגיד לניבה והיצוא צפוי לגדול ל-45 אלף טון בשנה. תאגיד גרנות הוא יצואן האבוקדו הגדול ביותר בחצי הכדור הצפוני ואחד משלושת יצואני האבוקדו הגדולים בעולם.
מטעי האבוקדו בישראל נטועים על פני 57 אלף דונם המניבים קצת פחות מ-100 אלף טון בשנה. כ-30% מהפרי מיוצר על ידי קיבוצי תאגיד גרנות.

מהדרין, תנובה והתאגידים הכלכליים החקלאיים של הקיבוצים, הצהירו בעבר כי הם עשויים להתמודד על רכישת השליטה באגרקסקו העומדת בימים אלה בפני הפרטה.

יו"ר גרנות יצחק בדר, אמר בתגובה כי התאגיד בדק את כל האפשרויות ובחר בטובה ביותר עבור חברי האגודה (גרנות היא אגודה שיתופית) כפי שהוא עושה בתחומים אחרים של פעילות התאגיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ