מעצר בכירי רשות המסים: לא הופקו לקחים - חדשות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מעצר בכירי רשות המסים: לא הופקו לקחים

מבקר המדינה קובע כי הלקחים שלא הופקו נוגעים בין היתר לכשלים החמורים שהתגלו במינוים ובקידומם של עובדים ברשות  בכירים ברשות הם חסרי השכלה אקדמית  סבב התפקידים התבצע לפי קביעתו הבלעדית של מנהל הרשות, יהודה נסרדישי, ללא קריטריונים כלשהם

תגובות

>> בינואר 2007 עצרה המשטרה בכירים ברשות המסים, בהם מנהל הרשות, ג'קי מצא, בחשד של נטילת שוחד. בנובמבר 2008 סיכם היועץ המשפטי לממשלה עם מנהל הרשות, יהודה נסרדישי, כי הרשות תמנה צוות להפקת לקחים לתיקון הכשלים שנחשפו בחקירת בפרשה, כולל כשלים בהליכי המינויים של עובדים ברשות. הצוות, בראשות היועץ המשפטי של הרשות, עו"ד משה מזרחי, הוקם במארס 2009. נקבע כי ימציא את מסקנותיו לא יאוחר מ-30 ביוני 2009. בסוף 2010, באיחור של שנה וחצי, עדיין לא הוגש דו"ח הצוות.

לפי המבקר, הפרוטוקולים מישיבות הצוות הופקו זמן רב לאחר שהישיבות נערכו, ובמועד סיום הביקורת הצוות טרם אישר אותם. המבקר קובע כי העיכוב בהגשת הדו"ח פוגע בתהליך הפקת הלקחים הנדרשים מהכשלים החמורים שהתגלו במינוים ובקידומם של עובדים ברשות. מבקר המדינה התנגד לקידומו של עו"ד מזרחי לתפקיד מנהל רשות המסים, עם פרישתו של נסרדישי לגמלאות בסוף אפריל השנה. ב-2010 הודיע מזרחי כי לא יתמודד על התפקיד ובכוונתו לפרוש בקרוב מהרשות. בדיקת המבקר העלתה אפשרות לפגיעה בהליכי מכרז שוויוני באופן המינוי של עובדים למשרות ברשות.

לפי דו"ח מבקר המדינה, עובדים המכהנים במשרות בכירות אינם תמיד בעלי השכלה אקדמית. לדעת המבקר, על רשות המסים, כגוף מקצועי מהמעלה הראשונה, לדאוג כי הסגל הבכיר שלה יהיה בעל השכלה אקדמית. המצב הקיים, שבו תואר אקדמי אינו אחד מדרישות הסף לתפקידי ניהול ברשות, עלול לפגוע ברמת הניהול. מצב כזה עומד בסתירה מוחלטת למטרה המוצהרת של הממשלה ונציבות שרות המדינה.

מבקר המדינה מתריע גם על רוטציה לקויה בצמרת רשות המסים. לדבריו, העובדים הבכירים ברשות עוסקים בתחום הרגיש של אכיפת ביצוע חוקי המס, תוך התמודדות עם לחצים של מייצגים בכירים ובעלי הון. שהות ארוכה בתפקיד עלולה להביא לידי שחיקה במישור המקצועי והאישי ואף לידי פגיעה בעיקרון השוויוניות בטיפול בנישומים. משום כך יש לקיים סבב תפקידים בין העובדים בתפקידים הבכירים. בביקורת נמצא כי בשנים האחרונות ביצעה הרשות סבב תפקידים על פי קביעתו והחלטתו הבלעדית של מנהל הרשות, בלי להסתמך על כללים מוסכמים או על קריטריונים כלשהם. מנהל הרשות לא ניהל פרוטוקולים או כל רישום מסודר הנוגעים לנימוקים ולשיקולים להחלטותיו. מבקר המדינה מציין כי, "במצב כזה יכול מנהל הרשות, על דעתו בלבד, להיטיב או להרע עם עובדים".

מרשות המסים נמסר בתגובה כי "הרשות פועלת בהתאם להוראות התקשי"ר, הנחיות נציבות שירות המדינה, הוראות כל דין והוראות הפסיקה. הרשות ממנה את עובדיה בהליכים שקופים, ראויים ותקינים. הסוגיות שהועלו בדו"ח הן בעיקרן טכניות, כמו חריגה ממספר המועמדים שזומנו לוועדת המכרז. סוגיה נוספת היא מחלוקת עניינית בעניין השיקולים שראוי לקחת בחשבון בעת בחירה של עובדים מקצועיים לתפקידי ניהול. לכן אין מקום לאמירה בדו"ח, שקוראת להנהלת האוצר, לרשות המסים ולנציבות שירות המדינה לפעול לשיפור הליכי המינויים והמכרזים".

בעניין סבב הרוטציה מוסרת הרשות כי הוא "נועד לרענן את מערך הניהול ביחידות הרשות. הסבב נערך תוך הפעלת שיקולים מערכתיים ומקצועיים, ובמהלכו ערך מנהל הרשות התייעצויות עם חברי ההנהלה הרלוונטיים. עד למועד הדו"ח, לא היה כל נוהל שקבע את האופן שבו יש לערוך סבב תפקידים. בימים אלה אנו מצויים בשלבים סופיים של גיבוש נוהל בשיתוף עם נציבות שירות המדינה".

ביחס לסוגיית התואר האקדמי, טוענת רשות המסים כי "בניגוד לרושם שעולה מדו"ח המבקר, הרי שבפועל, מתוך עשרות מכרזים שנערכו ברשות ב-2008-2010 למשרות מנהלי וסגני יחידות, רק בשלושה מקרים נבחרו עובדים שאינם בעלי תואר אקדמי או רישיון רו"ח. באותם מקרים נבחרו העובדים הראויים והמתאימים ביותר למשרה, לאחר שעמדו בתנאי הסף" .

ביחס לעיכובים בהגשת הדו"ח על ידי מזרחי, טוענת רשות המסים כי "המלצות דו"ח הוועדה הוגשו למנהל הרשות במארס 2010 ואומצו על ידו. לאחר שהוצגו בפני ההנהלה הבכירה, נקבעו תחומי אחריות ומועדים ליישום ההמלצות".

עיקרי הדו"ח

* עדיין לא הופקו לקחים הנוגעים בין היתר לכשלים החמורים שהתגלו במינוים ובקידומם של עובדים ברשות

* חלק מהעובדים המכהנים במשרות בכירות אינם בעלי השכלה אקדמית

* סבב התפקידים מתבצע לפי קביעתו הבלעדית של מנהל הרשות, ללא קריטריונים או כללים כלשהםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#