לתת עצמאות למנהלי בתי הספר

אריה קיזל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה קיזל

>> הממשלה אישרה באחרונה רפורמה בבתי הספר היסודיים. לדברי שר החינוך, גדעון סער, התוכנית היא מודל תקצוב חדש, שייושם כפיילוט בשנת הלימודים תשע"ב, ושלפיו יורחבו סמכויות ניהול התקציב והסמכויות הפדגוגיות של מנהלי בתי הספר היסודיים.

לפי התוכנית, מנהלי בתי הספר יקבלו ממשרד החינוך תקציב שיאפשר להם לקבוע סדר עדיפות עצמאי לניהול בתי הספר. עיון מדוקדק בהצעת ההחלטה שאישרה הממשלה, תחת הכותרת "ניהול עצמי - העצמת הסמכויות של המנהל בבית הספר", מגלה כי היא לא שונה באופן משמעותי מתוכנית הניהול העצמי שכבר מונהגת במאות בתי ספר בישראל, ושלפיה מנהלי בתי הספר מנהלים באופן עצמאי תקציבים רחבים למדי ויש להם את היכולת, תחת רגולציה לא מחמירה, להוציא לפועל את מדיניותם.

תקציבים אלה מאפשרים כבר כיום למנהלי יסודיים אמיצים לנהל השתלמויות, לקנות שירותים פדגוגיים, להעשיר בתוכניות מגוונות ואף להשקיע בבניית מרחבי למידה, וכל זאת ללא צורך בפיקוח רב. הישג זה הוא פרי פעולתו של פרופ' עמי וולנסקי, עת היה סמנכ"ל התכנון במשרד החינוך בשנות ה-90.

ואולם שר החינוך שכח לדווח לציבור שב-96' הוחל בפיילוט של הניהול העצמי בשמונה בתי ספר. שנה לאחר מכן נכנסה מינהלת החינוך בירושלים לפרויקט עם כל בתי הספר היסודיים. בתחילת 2000 חתמו 30 רשויות מקומיות, שבהן 700 בתי ספר, על חוזה עם משרד החינוך המסדיר את המעבר שלהן לניהול העצמי. אחת מהן היתה תל אביב, שכמעט כל בתי הספר בה מנוהלים באופן עצמאי.

בנוסף, שר החינוך לא דיווח כי על פי דו"ח של משרד החינוך, בתי ספר שעברו לניהול עצמי שיפרו את ההישגים הלימודיים. ממצאי מחקרים שנערכו העלו שהניסוי נתפש כמועיל להשבחת הניהול של בתי הספר.

מוזר, אך התוכנית שאישרה הממשלה תורמת דווקא לנטילת חלק מהסמכויות ממנהלי בתי הספר. זאת, משום שהממשלה אישרה ש"לכל בית ספר הנכלל בתוכנית תוקם ועדת היגוי מלווה שמספר החברים בה והרכבה ייקבע על ידי מנכ"ל משרד החינוך... בית הספר יקבע תוכניות עבודה ויעדים, בין היתר, בהתאמה ליעדי משרד החינוך וידווח על יישומם בקביעות לוועדת ההיגוי המלווה ולמשרד החינוך, כפי שייקבע על ידי משרד החינוך".

המשמעות המעשית היא כי מנהל בית הספר יהיה כפוף מעתה לשני גורמים - משרד החינוך (כלומר לגורמי הפיקוח החונקים אותו בלאו הכי) ולוועדת היגוי שהרכבה לא נקבע על ידו, אלא נכפה עליו על ידי המשרד. בוועדות היגוי אלה יהיו לבטח שותפים שני גורמים שיצרו עוד יותר את יכולת התמרון של המנהלים. אלה הן הרשויות המקומיות ונציגי ההורים.

טוב היה עושה שר החינוך אם היה בוחן היטב את הפיילוט המוצלח של תוכנית הניהול העצמי הוותיקה והטובה, ושב אל ממצאי המחקרים המלמדים כי החופש הרב שניתן אז למנהלי בתי הספר הביא לשגשוג ולאי תלות של בתי הספר ברשויות המקומיות ובהורים, ובמיוחד לחיזוק הצוותים החינוכיים והמנהלים.

הכותב הוא חבר סגל בפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker