תוצאות הזיהום: מי עדן איבדה 27% ממכירותיה בשבועיים, נביעות ועין גדי התחזקו

מכירות המים עלו ב-5%, אך מי עדן איבדה למעלה מרבע מנתח השוק שלה בעיקר בגלל המחסור במוצרים ■ הציבור איבד אמון בחברה בגלל התנהלותה הבעייתית לאחר גילוי הפרשה ■ מי עדן הודיעה כי תעבור לשאיבה ממקור מים השייך לחברת מקורות

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בקבוקי מי עדן
הדר קנה
הדר קנה

ב-17 הימים שעברו מאז שהתחיל המחסור במי עדן, איבדה החברה 27% מנתח השוק שלה במכירות - כך עולה מנתוני סטורנקסט שהגיעו ל-TheMarker. מדובר בנתונים של שבועיים, מתחילת אוגוסט עד ה-17 בחודש, שלושה ימים לאחר שנודע על מחדל הזיהום וההסתרה של החברה. הנתונים גם מראים כי המתחרות הרוויחו, והמכירות של נביעות ועין גדי גדלו ב-16% כל אחת בתקופה האמורה.

אוגוסט נחשב לחודש חזק במכירות מים, ואכן המכירות בקטגוריה זו בכללותה עלו בתקופה הזו ב-5%. לדברי בכיר בענף, "אוגוסט הוא חודש שיא מבחינת מכירות המים, גם בגלל החום וגם הודות למכירות שכבר החלו לקראת החגים של ספטמבר. לכן זו מכה גדולה מבחינת החברה".

בשבוע שעבר נחשף כי מי עדן לא דיווחה לציבור על זיהום שנמצא במי מעיין סלוקיה, שממנו החברה מפיקה את המים. לפני כשלושה שבועות החלו צרכנים להתלונן על מחסור חמור באספקת המים ותפקוד לקוי של מוקד הלקוחות. בתחילה הסבירו במי עדן את המחסור בעלייה בביקוש. רק בשלב מאוחר יותר, ולאחר שדבר הזיהום אושר על ידי מקורות רשמיים, הודתה מי עדן כי קיים זיהום, אך טענה שמדובר בזיהום שאירע מוקדם יותר. ביום שלמחרת היא דיווחה לבסוף לציבור כי היו חריגות מהתקן ב–24 שעות האחרונות (נכון לאותו שבוע).

בקבוקי מי עדןצילום: מוטי מילרוד

ההתנהלות הלא שקופה של מי עדן גרמה לאובדן אמון קשה בקרב הצרכנים, בדומה לפרשת יוניליוור שאירעה לפני שנתיים ושעוררה סערה ציבורית לאחר שלא דיווחה על חיידק סלמונלה שהתגלה בקו הייצור של דגני הבוקר במפעלי החברה.

במקביל, ביום ראשון בלילה הודיעה מי עדן כי תעבור להפיק מים בשאיבה ממקור מי עדן 1 הסמוך למפעל החברה בקצרין ולמעיין סלוקיה, ושייך לחברת מקורות - חברת המים הלאומית של ישראל, שמספקת כ–80% ממי השתייה במדינה. המעבר יתבצע באופן מיידי. מי עדן הגישה בקשה למשרד הבריאות ורשות המים לעבור לקידוח לפני כמה שנים.

מי עדן הגישה בקשה למשרד הבריאות ורשות המים לעבור לקידוח לפני מספר שנים, כאשר על הפרק עמדו שתי חלופות: מעבר לקידוח "מי עדן 1" של מקורות שקיים כבר מספר שנים או קידוח חדש באזור מעיין הסלוקיה. כאמור, כעת מי עדן קיבלה את האישור לשאיבה ממקור "מי עדן 1".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker