בנק ישראל לבנקים: תפרישו בגין סיכוני המשכנתאות

בנק ישראל ממשיך במאבק נגד הגיאות בשוק הנדל"ן: הנחה את הבנקים לבצע הפרשות מיוחדות בגין אשראי לדיור - כבר בדו"חות הכספיים של הרבעון הראשון

מיכאל רוכוורגר
רם עוזרי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> לאחר שכפה על הבנקים להגביל את מתן המשכנתאות בריבית משתנה על סוגיה השונים ל-33% מהיקף ההלוואה, בנק ישראל ממשיך בנקיטת צעדי הגבלה שונים בכל הקשור למתן אשראי לדיור (המשכנתאות).

המפקח על הבנקים דודו זקן העביר לבנקים לפני כמה ימים טיוטת הנחיה, לפיה יהיה עליהם לבצע הפרשה מיוחדת לחובות מסופקים בגין תיק המשכנתאות המצוי בידיהם כבר בדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2011, האמורים להתפרסם בסוף החודש הקרוב. לפי הערכות, ההפרשה תתבצע באופן חד-פעמי.

ההנחיה נשלחה בעקבות פניות מצד הבנקים, שהעבירו לבנק ישראל שאלות בנוגע לאופן הרישום של הפרשות בגין הלוואות דיור. בנק ישראל לא פירסם בשלב את שיעור ההפרשות הנדרש מתוך סך האשראי לדיור, אלא ציין כי על כל בנק לפעול בהתאם לשיקול דעתו.

ככל הידוע, הבנקים לא ייאלצו לרשום את ההפרשות כהפסד בדו"ח רווח והפסד, אלא לכלול אותן במסגרת קרן הון במאזניהן. המשמעות היא שההפרשות יפחיתו את ההון העצמי של הבנקים, מה שישפיע לרעה על הלימות ההון שלהם ועל יכולתם לחלק דיווידנדים.

חשש מפיגור בהחזרים

סטנלי פישרצילום: בלומברג

סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל, העריך באחרונה כי מספיק ש-0.5% מהלווים במשכנתאות ייקלעו לחדלות פירעון כדי שהבנקים יעברו מרווח להפסד. בנוסף, בבנק ישראל חוששים כי פיגור בהחזרי המשכנתאות עלול להשפיע לרעה על תוצאות הבנקים.

בבנק ישראל סבורים כי דו"חות הבנקים לא משקפים בצורה מספקת את הסיכונים הטמונים בתיק האשראי לדיור, על רקע הגיאות הנמשכת בשוק המגורים.

לפי הערכות, בנק ישראל מתכוון לאותת לבנקים כי הפרשה בשיעור של כ-0.5% מתיק המשכנתאות תהיה מקובלת עליו. נכון להיום היקף תיק המשכנתאות של הבנקים נאמד ב-200 מיליארד שקל, כך שמדובר בהפרשות כוללות של כמיליארד שקל.

"נכון שהפיקוח רוצה לדאוג ליציבות הבנקים ונכון שלהוראה זו אין השפעות דרמטיות, אך נראה כי הנגיד לחוץ יותר מדי", טענו אתמול גורמים במערכת הבנקאות. "ריאלית, אין צורך בהפרשה מיוחדת. המערכת בישראל מספיק יציבה - המצב אצלנו לא דומה לארה"ב או למדינות אחרות שנפגעו במשבר".

ההנחיה האחרונה מצטרפת לטיוטת הוראה ששלח זקן למנהלי הבנקים ביום חמישי, לפיה הבנקים יחויבו להגדיל את רמת הפירוט על תיק המשכנתאות בדו"חותיהם, וכן לספק הערכות בנוגע לסיכונים הטמונים בו. הוראה זו תיכנס לתוקף ככל הנראה ברבעון השני של 2011. בניגוד להוראות הדיווח של הבנקים לבנק ישראל, שהורחבו בחודש שעבר, הדו"חות הכספיים של הבנקים חשופים לציבור ויחייבו את הבנקים בשקיפות גבוהה יותר כלפי ציבור המשקיעים.

הסכנה: עליית הריבית

רווחי הבנקים רגישים מאוד לשינויים תחום המשכנתאות. על פי נתוני בנק ישראל, ההלוואות מבוססות המשכנתא מהוות 26% מתיק האשראי של הבנקים. היקף תיק המשכנתאות המצרפי של הבנקים גדל ב-2008-2010 ב-47%, והוא מסתכם כיום ביותר מ-200 מיליארד שקל.

מתוך תיק זה, היקף המשכנתאות בריבית משתנה מתקרב ל-130 מיליארד שקל. בשל הציפיות לעלייה הריבית במשק לכ-5% בתוך שנה, בבנק ישראל מודאגים כי שיעור לווי המשכנתאות שייתקלו בקשיים בהחזר ההלוואות יעלה ויעמיד בסכנה את יציבות המערכת הפיננסית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker