סכסוך מתמשך: פי גלילות תובעת את רשות מקרקעי ישראל

לטענת החברה, במסגרת ההסכם לפינוי פי גלילות היא היתה אמורה לקבל מרמ"י שטח חלופי בפטור ממכרז - שלא הוקצה לה עד היום ■ סביב ההסכם הוגשו עד היום מספר תביעות ■ על הקרקע המדוברת, בגודל של 1,800 דונם, עתידות להיבנות כ–9,000 דירות

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פי גלילות
יעל דראל
יעל דראל

כ–15 שנה לאחר שסוכם על פינוי פי גלילות — עתודת קרקע של 1,800 דונם בשטח רמת השרון, שבה מתוכננות כ–9,000 יחידות דיור — תובעת חברת פי גלילות (שמחציתה בבעלות ממשלת ישראל) את רשות מקרקעי ישראל, בטענה להפרה נוספת של אותו הסכם. התביעה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב באמצעות עו"ד דן בן נר ועופר דורון, ממשרד כהן, בן נר, דורון ושות', עוסקת בשטח חלופי בהיקף של כ–164 דונם, שאותו אמורה היתה לקבל החברה בפטור ממכרז מרשות מקרקעי ישראל — אך לטענתה לא הוקצה לה עד היום.

עד לתחילת שנות ה–2000 פעל מסוף גלילות של החברה בצומת פי גלילות ברמת השרון כמסוף המרכזי שלה, ששימש לאחסון וניפוק דלקים. בתחילת 2003 הופסקה פעילות המסוף, בעקבות הסכם שנחתם בשלהי 2002 בין החברה לבין רשות מקרקעי ישראל, במסגרתו סוכם על הפסקת פעילותו ופינויו לצורך קידום תב"ע חדשה. בתביעה נטען כי תמורת התחייבות החברה להפסיק את פעילותה, התחייבה רשות מקרקעי ישראל לפצותה בכמה דרכים, בין השאר באמצעות הקצאת שטח חלופי — אולם כאמור שטח זה לא הוקצה מעולם. עוד נכתב כי לאחר חתימת ההסכם, עמד בתוקפו צו מוסכם של הממונה על ההגבלים העסקיים (שהוצא ב–2005), שאסר על פי גלילות להמשיך ולעסוק באחסון וניפוק תזקיקי נפט. צו זה בוטל על ידי בית הדין להגבלים עסקיים בנובמבר 2015, החלטה שסללה את חזרתה של החברה לפעילות: "לשם כך עליה לקבל את הזכויות בקרקע החלופית כמתחייב מההסכם, על מנת שתוכל להקים עליה מסוף דלקים חלופי למסוף גלילות", נטען בתביעה.

התביעה הנוכחית מהווה חלק בשרשרת תביעות שהוגשה סביב הסכם זה: בעבר תבעה פי גלילות את המדינה בדרישה לקבל 9 דונם ממסוף גלילות, שהוחרגו משטח התוכנית בניגוד להסכם. בעקבות התביעה, התנהל הליך משפטי בין הצדדים בשנים 2014–2017, ורק לאחר הליך גישור, זכתה החברה לקבלת פסק דין חלוט המעגן את מרבית זכויותיה.

חוות גז פי גלילותצילום: ניר קידר

תביעה נוספת הוגשה על כך שבניגוד לאותו הסכם, פי גלילות לא שותפה בוועדת ההיגוי שקידמה את התוכנית הכוללת למתחם. פי גלילות ביקשה לעצור את תוכנית המתחמים שקודמה לצורך הגשתה לוותמ"ל, ובינואר האחרון הגישה תביעה כספית להחזר הוצאות טיהור הקרקע בסך של כ–1.5 מיליון שקל. רק אז שולם הכסף על ידי רשות מקרקעי ישראל. אך שרשרת התביעות לא פסקה. לצד התביעה הנוכחית, מתנהלים כיום הליכים בנוגע לדרישות כספיות שדורש המינהל בגין הסכמתו להפעלת השטח לצורכי אחסון רכבי חברות השכרה וליסינג.בכל הנוגע לתוכנית הענק למגורים במקום ולגלגוליה התכנוניים, צוין בכתב התביעה כי במהלך השנים חלה התפתחות אורבנית בסביבת מסוף פי גלילות והיישובים באזור התפתחו והתקרבו גיאוגרפית לגבולותיו.

בתביעה נכתב עוד כי המשא ומתן בינה לבין רשות מקרקעי ישראל אושר בדרגים הממשלתיים בכירים, ולפני שהושג סיכום מחייב כלשהו. "פי גלילות סגרה את מסוף הדלקים במועד המוסכם, הרסה את מיכלי הדלק אשר בהקמתן הושקעו מיליוני שקלים והכול, תוך פגיעה כלכלית קשה והפסד כספי מצטבר של מיליוני שקלים", נכתב. לדברי עו"ד עופר דורון, "השורה התחתונה היא שעד היום חברת פי גלילות קיימה את חלקה בהסכם — אך המדינה הפרה אותו. למעשה, עד היום, רשות מקרקעי ישראל לא קיימה אף אחת מהתחייבויותיה כלפי החברה ובכל שלב נאלצנו להגיש תביעות לבית המשפט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום