ומה אם המאגר הביומטרי ייפרץ?

משה בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בסול

פיילוט תעודות הזהות החכמות והמאגר הביומטרי יוצא לדרך, ורבים מודאגים מהשלכותיו. ברשות האוכלוסין מרגיעים ומסבירים שבמאגר המסווג ננקטות שיטות רבות המקשות על שימוש לרעה בו ואף הופכות שימוש כזה לבלתי סביר, אך החשש שהמאגר ידלוף לגורמים עוינים עדיין מרחף מעל.

אמנם המערכת אמורה להבטיח לציבור איכות חיים טובה יותר, אך צריך לזכור כי לקידמה זו יש גם תג מחיר שאל לנו להתעלם ממנו או להדחיקו. צריך להסתכל על תג המחיר בעיניים פקוחות, ולקבל החלטה שהקידמה והיתרונות שהיא מעניקה אכן מצדיקים את המחיר, אך שלא יהיה ספק - גם המאגר הביומטרי ייפרץ מתישהו; כולו או חלקו. זה יכול להיות מבצע מתוחכם שייקח שנים להבין מי, מתי ואיך זה נעשה, אבל זה יכול להיות גם כתוצאה מסתם טעות מינורית של חוסר תשומת לב.

צריך לזכור שבכל מערכת דיגיטלית מעורבים גורמים רבים - ספקי ציוד של חומרה תוכנה ותקשורת, מתכנתים, יועצים ואנשי תחזוקה. המידע מועבר על קווי תקשורת, מאוחסן על גבי מדיות דיגיטליות ומגיע למשתמשים שונים. יש נקודות כשל רבות שאחת מהן תיפרץ לבסוף. זה יקרה מכשל ברמה האנושית, באבטחה הדיגיטלית, דרך קווי התקשורת, יועץ או איש תחזוקה שלא נבדקו כראוי, או משהו שעוד לא הספקנו לחשוב עליו.

ואולם עדיין צריך לזכור שברוב המקרים אנחנו מחליטים שהיתרונות של הקידמה הטכנולוגית עדיפים, ואנחנו מוכנים לשלם את תג המחיר. הדוגמה הבולטת ביותר לכך היא השימוש ברשת האינטרנט. ב-2008 נפרצו ונגנבו ברחבי העולם רשומות בהיקף של מיליוני רשומות שמכילים פרטים אישיים, החל מכרטיסי אשראי וכלה בזהויות דיגיטליות. אז מה, מישהו מאתנו מפסיק להשתמש באינטרנט? למישהו בכלל יש ברירה?

בהסתכלות לעתיד, עומדות בפנינו שתי משימות מרכזיות: האחת, לתקשר את הנושא באופן נכון לציבור ולזכות לשיתוף פעולה. צריך להבהיר כי הזיהוי הביומטרי הוא לא אויב העם; מטרתו לאפשר לרשויות לנטרל במהירות וביעילות גורמים שליליים. בסופו של יום, המטרה היא לאפשר לכולנו חיים טובים, נוחים ובטוחים יותר.

המשימה השנייה היא לנהל את המאגר ביעילות, בתבונה ובזהירות הראויה. מצד אחד להבטיח כי נעשה במאגר שימוש טכנולוגי אפקטיבי שמאפשר למשטרה ולרשויות להתנהל ביעילות ובמהירות מול גורמים שליליים; ומצד שני, למזער את הסיכון של חשיפת המאגר לגורמים הלא נכונים.

הכותב היה ראש יחידת אבטחת המידע במשרד ראש הממשלה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker