מחקר: לוסנטיס יקרה פי 40 מאווסטין - אך יעילות התרופות זהה

התרופות משמשות לטיפול במחלת העיניים AMD ופותחו שתיהן על ידי חברת ג'ננטק - אך אווסטין הזולה בהרבה לא נרשמה לטיפול במחלה

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

>> תוצאות המחקר שתעשיית התרופות העולמית חיכתה לו פורסמו השבוע בכתב העת הרפואי היוקרתי בעולם, "ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין", והן דרמטיות ביותר: התרופות אווסטין ולוסנטיס יעילות במידה שווה בטיפול במחלת העיניים AMD (ניוון מקולרי גילי) - אף שלוסנטיס יקרה מאווסטין פי 40.

כתב העת פירסם תוצאות של מחקר מבוקר בהשתתפות 1,200 חולים ובמימון וניהול ממשלתי שהשווה "ראש בראש" בין התרופה היקרה של ג'ננטק, לוסנטיס, שמחירה כ-2,000 דולר לטיפול, עם תרופה אחרת של החברה בשם אווסטין, שאינה מאושרת לטיפול במחלת העיניים, אך מחירה נמוך משמעותית - 50 דולר לטיפול בלבד. מהתוצאות עולה כי זריקות חודשיות של שתי התרופות הראו יעילות דומה בעיכוב תהליך ההתעוורות בקרב חולים ב-AMD. המחקר בוצע על ידי המכון הלאומי לחקר העין (National Eye Institute) שהוא חלק מהמכונים הלאומיים לבריאות בארה"ב.

הקרב בין לוסנטיס לאווסטין נמשך כבר כמה שנים ומעורב בו כסף גדול: מדובר בשתי תרופות כמעט זהות שפותחו על ידי אותה חברה, ג'ננטק, שנמכרה מאוחר יותר לענקית התרופות רוש. שתי התרופות חולקות מנגנון פעולה זהה - מניעת היווצרותם של כלי דם חדשים באזור מרכז הראייה ברשתית - וההבדל המרכזי ביניהן הוא במחיר.

בישראל לא נכללת לוסנטיס בסל הבריאות מסיבות אלה בדיוק: לאורך השנים לא השתכנעו חברי ועדת הסל כי יש יתרון לשימוש בלוסנטיס על פני אווסטין, וסירבו להכניס את התרופה היקרה לסל בעלות של עשרות מיליוני שקלים לשנה. אתמול אמר אחד מחברי ועדת הסל ל-TheMarker כי "הוועדה יכולה להיות גאה בעצמה על ההחלטה העקבית והרציונלית לאורך השנים, מבלי להיכנע ללחץ העצום שהופעל עליה באמצעות רופאים, עמותות החולים, לוביסטים ועוד".

מחברת נוברטיס המשווקת את לוסנטיס בישראל ובאירופה נמסר: "מתוך נתוני המחקר עולות העובדות הבאות: הירידה בעובי הרשתית (מדד המשפיע על חדות הראייה) היתה גדולה יותר בקבוצות הטיפול בלוסנטיס, עובדה העשויה להוכיח כי הטיפול בלוסנטיס יעיל יותר מהטיפול באווסטין מעבר לשנה.

בנוסף, המחקר הראה יותר מקרי מוות בקבוצות שטופלו באווסטין בהשוואה לקבוצות שטופלו בלוסנטיס, בקבוצות האווסטין נצפו יותר מקרים של תופעות לוואי סיסטמיות חמורות באופן משמעותי שדרשו אשפוז. יש לציין כי אווסטין אינה רשומה לטיפול ב-AMD רטוב ובשל כך אין מעקב בטיחות של החברה המייצרת, התרופה אינה מורשה למתן תוך עיני ואינה מורשה לחלוקה למינונים קטנים לשימוש בעיניים.

צילום: סי די בנק

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker