הסופר-עשירים בישראל משלמים הכי פחות מס מכולם - חדשות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הסופר-עשירים בישראל משלמים הכי פחות מס מכולם

שיטת המיסוי בישראל מפלה לטובה את המאיון העליון של העצמאים - בעלי ההון

74תגובות

חובבות האפליה המגדרית לא יופתעו בוודאי למקרא הנתון שהרבה יותר קל להיות גבר עשיר בישראל מאשה עשירה. לפי נתוני מינהל הכנסות המדינה, האחוזון העליון (מאיון עליון) של הנשים בישראל השתכר ב-2009 52.4 אלף שקל בחודש. לעומת זאת, הכנסתו של האחוזון העליון של הגברים באותה שנה היתה 145 אלף שקל - כמעט פי שלושה מהנשים.

זאת ועוד, הנשים לא רק הרבה פחות עשירות, הן גם הרבה יותר שוויוניות. האחוזון העליון של הנשים הסתפק בהכנסה המהווה 8.5% מההכנסה של הנשים בישראל. לעומת זאת, האחוזון העליון של הגברים לא נח עד שהוא לא שילשל לכיסו 13.7% מסך ההכנסות של גברים בישראל - אי שוויוניות בולטת.

TheMarker

מתברר שעושר קיצוני מסתדר היטב עם חוסר שוויוניות קיצוני. באופן מובהק הנשים (הפחות עשירות) הן שוויוניות מהגברים (העשירים הרבה יותר), והשכירים (הפחות עשירים) הם שוויוניים הרבה יותר מהעצמאים (שהם הכי עשירים מכולם). המאיון העליון של השכירים לוקח לכיסו 8.7% מסך ההכנסות של השכירים בישראל, ואילו המאיון העליון של העצמאים לא מסתפק בפחות מ-19.8% מהכנסות העצמאים. ממש כך: חמישית מכלל ההכנסות של העצמאים בישראל זורמות לכיסו של אחוז אחד בלבד מתוכם, האחוז העליון.

מוקד העושר בישראל, ללא ספק, נמצא במאיון העליון של העצמאים. לפי מינהל הכנסות המדינה, ההכנסה הממוצעת של המאיון העליון של העצמאים היתה ב-2009 313 אלף שקל בחודש. המאיון העליון של השכירים הסתפק בהכנסה של 65 אלף שקל. משמע, העצמאים השתכרו פי חמישה כמעט מהשכירים.

אפשר להצדיק את הפערים האלה - העצמאים הם יזמים ומשקיעים, והם לוקחים סיכון עצום על עצמם. זאת לעומת השכירים, המקבלים את משכורתם מבלי שנדרשו להשקיע דבר מכספם או להיחשף לסיכון כלשהו. כגודל הסיכון כך גודל הרווח, כי הרי "רק המעז מנצח".

אלא שהצידוקים האלה נסדקים כאשר בוחנים את הסיכון של שני הצדדים בתחום המס. שיעור המס הממוצע שמשלם המאיון העליון של השכירים הוא 37.8%, ומתוך זה תשלומי מס הכנסה לבדם הם 31.8%. שיעורי המס שמשלם המאיון העליון של השכירים גבוהים מאלו שמשלם כל שכיר אחר.

לעומת זאת, אצל העצמאים מתגלה תמונה אחרת לגמרי: שיעור המס הממוצע שמשלם המאיון העליון של העצמאים הוא 28.9% בלבד (שיעור מס הכנסה - 27.9%). שיעור המס הזה נמוך משיעור המס שמשלמים העצמאים בעשירונים העשירי והתשיעי. להזכיר, המאיון העליון של העצמאים גורף לכיסו חמישית מכלל ההכנסות של העצמאים בישראל, אבל הוא משלם פחות מס מעצמאים שהכנסתם היא 10% משלו.

איך ייתכן, שהאנשים העשירים בישראל - המאיון העליון של העצמאים - משלמים פחות מס ממי ששכרם הוא 10% משלהם? התשובה היא הון. המאיון העליון של העצמאים נבדלים באופן מובהק מכל השכירים, ומכל יתר העצמאים גם יחד, בכך שמרכיב עצום בהכנסות שלהם מקורו בהון. 62% מההכנסות של המאיון העליון של העצמאים מקורן בהון - 34.4% רווחי הון, ו-27.3% רווחי ריבית, דיווידנד ושכר דירה. אצל כל שאר העצמאיים, אגב, מרכיב ההכנסות מהון הוא שולי בלבד.

המיסוי על ההון בישראל הוא 20%-25%. זאת לעומת ההכנסה מעבודה הממוסה בשיעור מס מרבי של 44%. כלומר, המיסוי מפלה לטובה את בעלי ההון, ומאחר שמרבית ההון מתרכז בידי המאיון העליון של העצמאים - הרי שהמיסוי בישראל מפלה לטובה את המאיון העליון הזה. האנשים העשירים בישראל, אלה שמרכזים את מרבית ההון בידם, הם גם מי שנהנים בחוק משיעורי המס הנמוכים ביותר.

העובדה שהמיסוי בישראל מפלה לטובה את בעלי ההון על חשבון מי שמתפרנסים מעבודה בלבד, אינה גזירה משמים. העובדה הזו נולדה ב-2003, כאשר הוטל לראשונה מיסוי על הבורסה ולכן נבחר למסות את הבורסה (את ההון) בשיעור מתון יחסית. בנוסף, נבחר להטיל מס פשוט וקל לגבייה, ולכן נקבעו שיעורי מס דומים על רווחי הון, דיוודנדים וריביות - שהן שלוש הכנסות תחליפיות שמניב שוק ההון.

קלות הגבייה, כמו הרצון להימנע מעיוות שיקולי ההשקעה בשל הבדלי מיסוי, נותרו שיקולים חשובים - אבל הם אינם שיקולים יחידים. ההגינות של מערכת המס, הפרוגרסיביות שלה, וגם השימוש במערכת המס לצמצום הפערים החברתיים בישראל הם שיקולים לא פחות חשובים. העלאת המס על ההון, במיוחד עם העלאת המס על ההון תתמקד רק בבעלי הכנסה גבוהה (ולא על כל החוסכים בשוק ההון), תשרת את כל המטרות הללו. הגיע הזמן לשקול מחדש את האיזון בין המיסוי על ההון והמיסוי על העבודה בישראל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#