פיצוי חברתי - צדק לא לעשירים בלבד

גיל דחוח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיל דחוח

>> שיקולי ההעמדה לדין של מערכת האכיפה הם אחת הסוגיות המורכבות ביותר המונחות לפתחה של הפרקליטות. השיקולים הם כה רבים ומורכבים, ולכל תיק המורכבות שלו, כך שלא ניתן ליצור סימטריה ברורה ביניהם - ונותרת תחושה שמדובר בהחלטה שרירותית.

תחושה זו מתחזקת כשמדובר במקרי קצה, כמו ההחלטה לסגור את התיק לחברת פסגות כנגד תשלום חסר תקדים של 150 מיליון שקל. להסדרים מסוג זה יש כבר היסטוריה קצרה: לפני כמה שנים שילמה חברת החשמל כופר בסך 300 מיליון שקל, כדי להיחלץ מהעמדה לדין לאחר מותו של נער שהתחשמל כשטיפס על עמוד חשמל; או במקרה של חברת מכתשים אגן, שזיהמה ושילמה כופר של 700 אלף שקל שהוקדשו לאיכות הסביבה.

האינסטינקט הראשון הוא לטעון שמדובר בצדק לעשירים: מי שידו משגת, יוכל לקנות את אי העמדתו לדין. ואולם מבט חברתי-רציונלי מראה כי יש לחזק את מוסד "הפיצויים החברתיים". הליך ההעמדה לדין הוא נכס של הציבור ולמענו. בכל תיק יש לשקול את חומרת העבירה והנזק שנגרם, אל מול העובדה כי העמדה לדין כרוכה בעלויות גבוהות מאוד שהציבור ייאלץ לשאת, וכי פיצויים ישמשו את הציבור ישירות. הציבור מרוויח שלוש פעמים מהפיצויים החברתיים: הוא גם חוסך את העלות העצומה של ניהול ההליך, גם מפנה משאבים יקרים לאכיפה בתיקים אחרים וגם מעשיר את הקופה הציבורית.

יש לתת בכורה לשיקול של הפיצוי החברתי והתרומה החברתית, אל מול השיקול של הרתעת הרבים. גם בקנס משמעותי יש כדי להרתיע. בעידן של רגולציה מורכבת ומשפטיזציה שהולכת ומעמיקה בכמעט כל תחום בחיים - האינטרס החברתי קורא לייעל את מערכת האכיפה ולהפוך אותה למערכת מזינה ותורמת, ולא למערכת הרתעה בלבד.

ראוי להערכה אומץ לבם של הפרקליטים, שקיבלו החלטות קשות כמו במקרים לעיל, אף שידעו מראש על הביקורת הציבורית הנוקבת שתישמע. עם זאת, ניתן לבקר מקרים שבהם חברה אינה מועמדת לדין, אך מנהליה נלקחים כשעירים לעזאזל (רועי ורמוס, למשל).

קשה להסכין עם ההחלטה, בנסיבות של תיק זה, להמשיך למצות את ההליך הפלילי עם מנהלים כאשר הוחלט להימנע מההעמדה לדין של החברה. זוהי פגיעה בתחושת הצדק, כאשר על ספסל הנאשמים יושבים מנהלי החברה, וזו מביטה בהם מן הצד.

הכותב הוא מייסד ושותף במשרד עורכי הדין ברם דחוח ושות'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker