יום השואה 2011: שליש מניצולי השואה בישראל נזקקים לסיוע - חדשות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יום השואה 2011: שליש מניצולי השואה בישראל נזקקים לסיוע

הקרן לידידות תגדיל את הסיוע ב-4 מיליון שקל מדי שנה; מ-2008 התווספו לתקציב הרשות לזכויות ניצולי השואה כ-950 מיליון שקל

4תגובות

הקרן לידידות, התורמת בישראל כספי תרומות של נוצרים אוונגלים מחו"ל, הודיעה כי תגדיל את הסיוע הניתן על ידה לניצולי שואה לכ-4 מיליון שקל מדי שנה. בשנת 2010 תרמה הקרן 14 מיליון שקל לניצולי שואה החיים בישראל, וכ-40 מיליון שקל בסיוע לכ-107 אלף ניצולי שואה נזקקים החיים במדינות חבר העמים לשעבר.

סכומי הכסף מושקעים בפרויקטים למען הניצולים - ובהם סיוע בקבלת מזון בחגים, סיוע סוציאלי באמצעות ארגונים לרווחת הניצולים, סיוע כלכלי באמצעות הגברת קצבאות לניצולי שואה הניתנים באמצעות מחלקות הרווחה ברשויות המקומיות בחירום, ומענקים לרכישת אמצעי חימום בחורף. בסך הכל תרמה הקרן במהלך 4 השנים האחרונות כ-30 מיליון שקל לכ-30 אלף ניצולים בישראל.

התקציב הנוסף של הקרן יוקדש לפעילות מתנדבים, שילוו את ניצולי השואה על מנת לסייע להם בחייהם ולארח להם חברה.

"בעוד המדינה מראה אזלת יד בטיפול בניצולי השואה הנזקקים, ומעכבת כספים חשובים, חשוב לציין כי יש גם צדדים טובים במאמץ להבטיח להם שיבה מכובדת", אמר נשיא הקרן לידידות הרב יחיאל אקשטיין.

שליש מניצולי השואה בישראל נזקקים לסיוע קבוע

בתוך כך, מדווחת הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל כי כי מצבם הבריאותי, הנפשי והכספי של הניצולים מידרדר. על פי מחקר שבוצע עבור הקרן עולה כי שליש מניצולי השואה בישראל נזקקים לסיוע קבוע בבעיות בריאות, סיעודיות וכלכליות. כמו כן, כ-50% מתוכם זקוקים לסיוע כספי

בין היתר מסייעת הקרן לניצולים בעזרת תוספת לגמלת הסיעוד הניתנת על ידי המוסד לביטוח לאומי, לקשישים התלויים לחלוטין בסיוע בביצוע פעולות יומיומיות בסיסיות. כיום כ-10% מהניצולים זכאים לתוספת הזאת. בשנת 2010 סייעה הקרן לכ-60 אלף ניצולי שואה, לעומת 23 אלף ניצולים שקיבלו ממנה סיוע ב-2005. עם זאת, בקרן טוענים כי עדיין לא ניתן מענה מלא לצרכי הניצולים.

נתונים נוספים מתוך המחקר, שבוצע עבור הקרן על ידי מאיירס-ג'וינט-מכון ברוקדייל, מראים כי בישראל חיים 208 אלף ניצולי שואה - לעומת 233 אלף ניצולים שחיו בישראל ב-2009. כ-50% מהניצולים מעל גיל 80, 47% מהם בגילאי 70-80 ורק כ-3% מתחת לגיל 70.

על פי ההערכות, בשנת 2025 יחיו בישראל רק כ-48 אלף ניצולי שואה. מדיווחי הניצולים שהשתתפו במחקר עולה כי 57% סובלים מבעיות לחץ דם, 39% סובלים מבעיות לב, 40% מכאבי גב וצוואר כרוניים, ו-26% מדלקות מפרקים.

50% מהניצולים המסתייעים בכיום בקרן דיווחו כי הם זקוקים לסיוע כספי, וכ-30% דיווחו כי הם זקוקים לעזרה סיעודית באמצעות מטפלת או לתוספת שעות עבור המטפלת. בבדיקת מצבם הרגשי והחברתי של הניצולים המקבלים סיוע מהקרן עלה כי שיעור גבוה מהם חשים בדידות בתדירות גבוהה (40%), ושיעור דומה מתקשים לצאת מביתם לצרכי סידורים וקניות. 20% מהניצולים העידו כי הם סובלים מקור בחורף ומחסור בציוד לחימום הדירה ו-5% דיווחו כי הם סובלים ממחסור במזון. בנוסף, כ-20% שאמרו שהם לא סובלים ממחסור במזון, אך לא תמיד יכולים להרשות לעצמם לרכוש את המזון שהיו רוצים.

"ניתן כיום להצביע בסיפוק על הגידול באמצעים שאנו יכולים להעמיד לטובת ניצולי השואה הנזקקים", מסר מנכ"ל הקרן , רוני קלינסקי, "אך לצערנו עדיין אין בידי הקרן היכולת לתת מענה לכל צרכי הניצולים הנזקקים".

"אנו במרוץ נגד הזמן שפועל לרעתנו. גם הניצולים שאינם מרקע סוציו-אקונומי קשה זקוקים לתמיכה וסיוע אישי, ואנו פועלים לסייע להם בהתמודדות עם הבדידות והמצוקות שנובעות מדנים קשות בעברם".

"בשנים הקרובות, בשל ההזדקנות, צרכי ניצולי השואה הנזקקים עדיין ילכו ויגדלו", הוסיף יו"ר הקרן אלעזר שטרן. "המודעות לצרכי ניצולי השואה אמנם גדלה משמעותית בשנים האחרונות, אך מתפקידנו לוודא שהמודעות תתורגם לאמצעים שיאפשרו מתן סיוע לניצולים הנזקקים. הדור הצעיר לא יסלח לנו אם לא נטפל בדור המבוגר בכבוד הראוי לו".

הרשות לזכויות ניצולי השואה: משנת 2008 התווספו לתקציב כ-950 מיליון שקל

משנת 2008 ועד היום התווספו לתקציב הרשות לזכויות ניצולי השואה כ-950 מיליון שקל, כך פירסמה היום הרשות לזכויות ניצולי השואה. תוספת זו מהווה גידול של 48% בבסיס תקציב הרשות לזכויות ניצולי השואה, אשר עומד כיום על למעלה מ- 2.9 מיליארד שקל.

לאחרונה נעשו הסכמי התקשרות מול קופות החולים לצורך מתן הנחה לכ-90 אלף ניצולים של למעלה מ-55% ברכישת תרופות שבסל הבריאות. בימים אלו החליטו שר האוצר יובל שטייניץ ושר הרווחה משה כחלון, להעניק ולממן הנחה זו גם לניצולי שואה הזכאים לרנטת בריאות מממשלת גרמניה (BEG) בעלות שנתית של כ-11 מיליון שקל. בסך הכול הקצתה הממשלה בשנה האחרונה למעלה מ-65 מיליון שקל לצורך מימון תרופות לניצולי שואה.

בנוסף, בספטמבר 2010 החליט שטייניץ להכיר בזכאות של ניצולי שואה יוצאי לוב בולגריה ורומניה תחת תנאי הזכאות. נכון להיום, כ-21 אלף ניצולים נוספו למעגל הזכאות לגמלה החודשית, לפי חוק נכי רדיפות הנאצים.

על בסיס חוק זה פירסם בדצמבר 2010 שר המשפטים יעקב נאמן, תקנות חדשות המגבילות את שכר הטרחה החדש אותו רשאים לגבות עורכי הדין לסכום של 6,583 שקל - מחצית מהסכום המרבי שהיה נהוג עד כה.

באוגוסט 2008, בעקבות פרסום דו"ח ועדת החקירה הממלכתית שהוקמה לבדיקת הסיוע לניצולים, ועדת דורנר, הגדילה הממשלה את הקצבה החודשית לזכאי תגמול לפי חוק נכי רדיפות, כך שתעמוד על 75% מגובה הקצבה המשולמת מצד ממשלת גרמניה.

עלות יישום מסקנות הדו"ח נאמדו עד היום בכ-380 מיליון שקל. הוחלט כי התגמול יעודכן פעמיים בשנה באפריל ובאוקטובר בהתאם לשער היורו, אם זאת חשוב לציין שעל אף היחלשות שער היורו, החליט שר האוצר יובל שטייניץ במאי האחרון שלא לפגוע בקצבאות ניצולי השואה.

מחזירים רכוש

הממשלה והסוכנות היהודית ערכו מסיבת עיתונאים וחשפו את פרויקט הארט להחזרת רכוש מתקופת השואה. פרויקט זה נחשב כמאמץ הרשמי של הממשלה בנושא השגת פיצוי כספי עבור רכוש שנגנב מקורבנות השואה היהודים.

מאז פברואר השנה נרשמו מאות אלפי כניסות באתר האינטרנט הרישמי של הפרויקט המכיל יותר מ-500 אלף רשומות של רכוש יהודי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#