TheMarker מגיש: אלו הסוגיות הכלכליות הבוערות שהזנחנו מלפני הסדר

בשבועיים האחרונים נכנס המשק הישראלי להקפאה בגלל חג הפסח  אלו ההחלטות בנוגע לרפורמות, מהלכים ומינויים צפויות להתקבל בישראל ובעולם

כתבי TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
כתבי TheMarker

1. מחליף למנהל רשות המסים

מנהל רשות המסים, יהודה נסרדישי, הודיע לפני כחצי שנה כי בכוונתו לפרוש מהתפקיד בסוף אפריל. אך אף ששר האוצר יובל שטייניץ יודע על כוונתו של נסרדישי זה יותר משנה, עדיין לא הוחלט מי יחליפו.

בפברואר 2011 אמר שר האוצר כי ימנה בימים הקרובים ועדת איתור בראשות מנכ"ל המשרד חיים שני לאיתור מנהל רשות המסים הבא. רק חודש וחצי לאחר מכן, בסוף מארס, הודיע ממלא מקום נציב שירות המדינה, אהוד פראוור, על הרכב ועדת האיתור.

היציאה לחופשת הפסח בוודאי שלא קידמה את הדיונים, וכבר ברור לכולם כי הוועדה לא תסיים את עבודתה עד סוף אפריל. בוועדה מתכוונים לחפש בתחילה מועמד מתאים מחוץ לרשות המסים, אך אם לא יעלה שם שיהיה מקובל על החברים, תפנה הוועדה לבחון מועמדים מתוך הרשות עצמה. בינתיים התרצה נסדרישי והסכים להאריך את כהונתו בחודשיים.

יהודה נסרדישיצילום: עופר וקנין

2. מינוי נציב חדש לשירות המדינה

נציב שירות המדינה ב-14 השנים האחרונות, שמואל הולנדר, פרש מהתפקיד בסוף אוקטובר 2010, אך עדיין לא נבחר לו מחליף קבוע. ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקש למנות לתפקיד את היועץ המשפטי של משרד המשפטים, עו"ד משה דיין, אך בכירים בלשכתו מתנגדים למינוי, בטענה כי הניסיון של דיין אינו מספיק לתפקיד משמעותי זה.

ועדה מיוחדת בראשות השופט המחוזי בדימוס דן ארבל תדון היום במינוי (ראו ידיעה בעמוד 16). ועדת ארבל הוקמה במיוחד לאישור המינוי.

בתשובת המדינה לבג"ץ ב-14 באפריל, שהוגשה בעקבות עתירה של התנועה למען איכות השלטון בישראל, נטען כי "בכוונת ראש הממשלה למנות נציב שרות מדינה במינוי קבע בזמן הקרוב ביותר". בתשובת המדינה נאמר גם כי תחומי הבדיקה של ועדת ארבל נרחבים יותר מאלה של ועדת טירקל לבדיקת מינויים בכירים בשרות המדינה , "מאחר שהיא גם בוחנת את כשירותו של המועמד".

שמואל הולנדרצילום: מיכל פתאל

מוטי בסוק

3. ראש בראש ברשות ני"ע

בימים הקרובים יתפנו במשרד אוצר להכריע מי יהיה היו"ר הבא של רשות ניירות ערך, החלטה שהיתה אמורה להתקבל לפני יותר משבוע ונדחתה בשל חג הפסח. לשלב הגמר הגיעו עו"ד שוני אלבק ופרופ' שמואל האוזר.

אלבק משמש מאז 2006 יועץ המשפטי של רשות ניירות ערך, והיה יד ימינו של היו"ר זוהר גושן ושותף פעיל ברפורמות האחרונות שביצעה הרשות בשנים האחרונות. לפני הגעתו לרשות כיהן אלבק במשך ארבע שנים כיועץ המשפטי של הרשות לאיסור הלבנת הון.

פרופ' האוזר מכהן כיום כדיקן הפקולטה למנהל עסקים בקריה האקדמית קריית אונו ופרופסור מן המניין בית הספר לניהול של אוניברסיטת בן גוריון. בנוסף משמש האוזר כדירקטור בבתי ההשקעות מגדל שוקי הון ומיטב.

האוזר מכיר היטב את הרשות, לאחר שכיהן במשך 17 שנים ככלכלן הראשי שלה. הוא עמד בראש שתי ועדות ציבוריות - הוועדה להסדרת פעילותם של עושי שוק והוועדה למזעור מניפולציות בשוק ההון. בנוסף ייעץ האוזר לוועדת הכלכלה בנושא עמלות הבנקים והיה חבר בוועדת פרוקצ'ה להסדרת זירות מסחר אלטרנטיביות בשוק ההון, שהמלצותיה נמצאות כיום בתהליך של חקיקה.

שוני אלבקצילום: וקנין עופר

נועם בר

4. המהפכה בסלולר עדיין לא תמה

במשרד התקשורת חזרו מחופשת פסח ארוכה, וכעת יש צורך לקדם במהירות כמה רפורמות נדרשות.

הגברת התחרות בענף הסלולרי, למשל. מכרז תדרי הסלולר אמנם הסתיים בהצלחה, אבל אם במשרד רוצים שהמהפכה הסלולרית הגדולה באמת תקרום עור וגידים, צריך לפתור עוד בעיה גדולה אחת - הקושי בהקמת מתקני גישה, אותן אנטנות סלולר זעירות שמאפשרות קליטה במכשירים.

רק אם יוכלו חברות הסלולר החדשות להקים מתקני גישה במהירות הן יצליחו להקים רשתות מתפקדות. אלא שכיום הקמת מתקני גישה מצריכה היתר בנייה מלא, מה שמעכב את תהליך ההקמה הקמתם לקשה עד בלתי אפשרית, עקב הסבך הביורוקרטי הכרוך בהוצאת האישורים. הבעיה נמצאת בדיונים שנמשכים כבר חודשים ארוכים בין משרד התקשורת, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הפנים, ונראה כי שר התקשורת משה כחלון צריך להפעיל את מלוא כובד משקלו על מנת להגיע לפתרון מוסכם.

נושא נוסף ש"תקוע" בין משרדי הממשלה הוא האישור שמבקשת חברת החשמל לפעול כחברת תקשורת. אף שפרישת סיבים אופטיים בישראל עד הבית (FTTH) עשויה לחולל מהפיכה שקשה להפריז בחשיבותה, רישיון הפעילות טרם פורסם, מה שמונע מחברת החשמל למצוא משקיע מהשוק הפרטי שייכנס כשותף בחברה הבת, שבה הוא אמור להחזיק ב-51%.

גם הקמתה של רשות תקשורת עדיין נמצאת על הפרק. שר התקשורת הצהיר פעמים רבות על הצורך לסגור את משרדו ולהקים תחתיו רשות תקשורת, בדומה למדינות מערביות רבות. מדובר ברפורמה הכרחית שנופלת קורבן לקרבות אגו בתוך המשרד.

חזי בצלאל, משה כחלון ופטריק דרהיצילום: וקנין עופר

אמיתי זיו

5. מחירי הדלק ממשיכים לטפס

משרד התשתיות צפוי לפרסם מחר את שיעור העדכון במחיר הבנזין, שייכנס לתוקף ביום ראשון הקרוב. לפי הערכות, מחיר המקסימום לבנזין 95 אוקטן יעלה בכ-15 אגורות לליטר, לשיא של 7.54 שקלים.

לדברי דני בן-נר, מנכ"ל חברת הדלק טן, ההתייקרות נובעת מעלייה במחיר הבנזין בשווקים הבינלאומיים, וכן בעלייה במס על הדלק (בלו) בשל הצמדה למדד. עם זאת, ירידת שער הדולר בחודש האחרון מקזזת 5 אגורות מהעלייה.

ההתייקרות בדלק עשויה להביא לעלייה במחירם של מוצרים רבים, שהובלתם תיהפך ליקרה יותר. מחירי המזון, למשל, צפויים להתייקר - ובעתיד יתעדכנו גם מחירי התחבורה הציבורית כלפי מעלה.

דניאל שמיל

6. "אופק חדש" על סף קריסה

הסכם המסגרת בין ארגון המורים העל-יסודיים למדינה בנוגע לרפורמה בתיכונים הוגדר "פורץ דרך", אך בימים אלה הוא נמצא על סף פיצוץ.

חילוקי הדעות בין הצדדים נוגעים לסעיף בודד ברפורמה, העוסק במסלולי הקידום של המורים. הארגון הסכים לתוספת שכר של כ-52% בתמורה לתוספת של 16 שעות עבודה נוספות בשבוע, אך דרש לקבוע מסלולי קידום שבמסגרתם יוכלו המורים לקבל תוספת שכר נוספת של כ-30% לשכרם. הדרישה נמצאת כעת בבסיס המחלוקת בין הצדדים.

למרות האיום על הרפורמה, במשך השבועיים האחרונים לא התקיימו דיונים בין הצדדים. ארגון המורים ונציגי משרדי החינוך והאוצר לא מצאו זמן ומקום להיפגש במהלך החג, על אף שהזמן שהוקצב לסיום המשא ומתן ולחתימה על הסכם חלף כבר לפני כחודשיים.

היום צפויים להיפגש נציגי משרד האוצר והחינוך עם נציגי ארגון המורים, בראשות רן ארז, במטרה להגיע לפשרה.

גדעון סערצילום: אוליבייה פיטוסי

ליאור דטל

7. הזמן למלא את השורות במינהל התכנון

כמה עמדות מפתח במשרד הפנים ומינהל התכנון הכפוף לו אינן מאוישות זה יותר מחצי שנה. ראש המינהל שמאי אסיף עזב את התפקיד לפני כמעט שנה, כמו גם שוקי עמרני, ששימש ממונה על מחוז מרכז במשרד הפנים ויו"ר וועדת לתכנון ובנייה מחוז מרכז.

התפקיד הבולט ביותר שעדיין לא אויש הוא תפקיד מנכ"ל משרד הפנים. עמרני משמש באופן זמני בתפקיד, ולשר הפנים אלי ישי יש כבר כמה מועמדים סופיים, אך מינוי רשמי עדיין לא פורסם.

המחסור במנהלים ואנשי מקצוע פוגע בקידום הליכי תכנון ותוכניות בנייה. בינתיים יוזמת הממשלה תוכנית להאצת הבנייה, אותה מכנה נתניהו "סופר טאנקר" לביורוקרטיה. התוכנית כוללת הקמה של ועדות לדיור לאומי (וד"לים), להן יינתנו סמכויות לאישור מהיר של תוכניות בנייה.

מלבד המינויים הנדרשים במינהל התכנון, שוק הנדל"ן מתעורר בבוקר שאחרי החגים לכללי משחק חדשים. משרד האוצר שינה את מבנה המס, הקל את הנטל על זוגות צעירים שרוכשים את דירתם הראשונה והקשיח את המס על משקיעים שקונים דירה שנייה. מנגד מעניק המשרד מתנה משמעותית למשקיעים בדמות פטור ממס שבח על דירות שיימכרו. מבנה המס החדש אושר כבר בסוף פברואר, אך המודעות לתנאים החדשים נמוכה והשוק עדיין מבולבל.

רז סמולסקי

8. הרופאים ממשיכים במאבק

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש אתמול עם נציגי משרדי הבריאות והאוצר כדי להתעדכן במשא ומתן עם הרופאים ולדון בהתפתחותו (ראו ידיעה בעמ' 17), וגילה כי הצדדים עדיין רחוקים מהסכמה.

הרופאים דורשים תוספת שכר אחידה של 50% וחבילת הטבות לחיזוק הרפואה הציבורית, שיתמקדו בתחומים הבעייתיים במערכת. האוצר מציע לרופאים תוספת של 2.3% לשנה למשך חמש או שבע שנים, בדומה להסכם השכר במגזר הציבורי, ודורש למקד את מרב התוספת במתמחים וברופאים בפריפריה. לפני החג הסכים האוצר להגדיל במעט את עלות ההסכם בכ-0.2% נוספים לשנה, בתנאי שהרופאים יסכימו להסכם ארוך טווח.

היום מתכננים הרופאים הפגנה גדולה בגן הוורדים בירושלים, מול משכן הכנסת. באותה שעה יתקיים כינוס מיוחד של מליאת הכנסת כדי לדון במאבק הרופאים. הגעתם הצפויה של אלפי רופאים להפגנה עשויה לשבש את הפעילות בבתי החולים ובמרפאות שירותי בריאות כללית, אם כי לא הוכרז רשמית על חידוש העיצומים היום.

צילום: TheMarker

רוני לינדר-גנץ

9. ברננקי מארגן מסיבת עיתונאים

היום בערב תסתיים בוושינגטון הפגישה בת היומיים של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC), שבה תיקבע הריבית בארה"ב. הבנק צפוי להותיר את הריבית ללא שינוי, בשיעור של 0.25%. אולם בניגוד לעבר, הפגישה תסתיים במסיבת עיתונאים ראשונה מסוגה, שיקיים יו"ר הבנק, בן ברננקי.

ברננקי צפוי להסביר בפני העיתונאים את מהלכי הבנק, במסגרת מאמציו להגדיל את שקיפות ובהירות פעולותיו.

מסיבת העיתונאים תיערך על רקע חילוקי דעות בנוגע למדיניות רכישות האג"ח של הבנק הפדרלי. כלכלנים מעריכים כי קצב ההתאוששות של כלכלת ארה"ב מהמשבר הואט מאז נובמבר 2010, אז החל הבנק ברכישת אג"ח ממשלתיות בהיקף של 600 מיליארד דולר. ברננקי טוען כי הרכישות שיפרו את התנאים הכלכליים ומצב שוק התעסוקה והקטינו את החששות מדפלציה.

סוכנויות הידיעות

10. "האורקל מאומהה" יישא את הנאום השנתי

ביום שישי ינהרו בעלי המניות של ברקשייר התאוויי, חברת האחזקות של וורן באפט, לאומהה שבנברסקה, שם יוכלו לשמוע את השקפותיו אודות הכלכלה האמריקאית והחברות האמריקאיות. באפט מכונה לעתים "האורקל מאומהה", בשל השקעותיו המוצלחות.

אסיפת בעלי המניות השנתית של ברקשייר מעניינת הפעם את המשקיעים יותר מתמיד, לאחר שבאחרונה ספג באפט ביקורת על סגנון הניהול שלו. דיוויד סוקול, שנחשב ליורשו הטבעי, נאלץ להתפטר בחודש שעבר לאחר שנחשף כי רכש מניות בסך 10 מיליון דולר של יצרנית הכימיקלים לובריזול, יום לאחר שהחלו המגעים לרכישתה על ידי ברקשייר. במקביל, משקיעים רבים מאוכזבים מביצועיה החלשים של ברקשייר בתקופה האחרונה ומודאגים מחוסר הוודאות לגבי היורש של באפט.

סוכנויות הידיעות

11. נלחמים על קו התעופה לאילת

בענף התעופה צפויים להתקבל בקרוב שלוש החלטות אסטרטגיות בנושאים מרכזיים, החלטות שנדחו לתקופה שאחרי חג הפסח.

ההחלטה הראשונה נוגעת להמשך הפעלתן של טיסות אל על בקו הפנים-ארצי מנתב"ג לאילת. אל על מבקשת להמשיך בטיסות בקו ואף להכפיל את מספר טיסותיה המותר כיום משלוש לשש ביום. ארקיע וישראייר מתנגדות להמשך פעילות אל על בטענה כי היא פוגעת בהן בצורה קשה, וכי הגדלת מספר הטיסות לא תרמה להגדלת מספר התיירים מחו"ל המבקרים בעיר.

שר התחבורה ישראל כץ היה אמור לקבל החלטה בנושא לאחר חצי שנה של פעילות אל על בקו - שהחלה באוגוסט 2010 - אך ההכרעה נדחתה כד לאחר השלמת בדיקה כלכלית בנושא.

ההחלטה השנייה נוגעת להקמתה של יחידת אבטחה ממלכתית חדשה לחברות התעופה הישראליות. כיום מספקת חברת אל על שירותי האבטחה גם לחברות ארקיע וישראייר, אך היא ביקשה לשחרר אותה ממעמסה זו.

השר כץ תומך בהקמת היחידה, אך נתקל בהתנגדות מצד משרד האוצר, שמודאג מההוצאה הכספית הגבוהה שתהיה כרוכה בכך.

ההחלטה השלישית נוגעת להמשך פעילותה של סאן דור, חברה בת של אל על לטיסות שכר. מנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א), גיורא רום, שלל את רישיון החברה בתחילת אפריל, לאחר שלא עמדה בתנאים הנדרשים מחברות תעופה, בהם בעלות על לפחות שני מטוסים וצוותי אוויר וטייסים עצמאיים.

עד סוף אפריל תפעיל אל על את הטיסות של סאן דור תחת הקוד של חברות ארקיע וישראייר. אך החברות כבר הודיעו כי לא יסכימו להמשיך את ההסדר מעבר לתקופת הנסיעות של חופשת הפסח, כלומר החל במאי.

זוהר בלומנקרנץ

12. איזו חלופה לבחור להגנות על מלונות ים המלח

הבעיה של עליית מפלס ים המלח מאיימת זה כמה שנים על בתי המלון הפעילים לחופו. מלונות אלה הוקמו לחוף בריכה מספר 5 של מפעלי ים המלח, שמפלסה עולה בהתמדה בגלל שקיעת המלחים, ומאיים להציף אותם ואת מתקני התשתיות הסמוכים.

החברה הממשלתית להגנות ים המלח (חל"י), גיבשה שלוש חלופות לפתרון הבעיה: הקמת לגונה על חלק משטח הבריכה באמצעות סוללה שתחלק את שטחה; פינוי מלא (קציר) של המלח בכל הבריכה; העתקת בתי המלון העומדים בקו המים הראשון.

שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, אמור להחליט איזו פתרון הוא הטוב ביותר, עליו ימליץ בפני הממשלה. ככל הנראה הבחירה תושפע משיקולי עלות, בהתאם לעמדת האוצר. מיסז'ניקוב מתמהמה כבר חודשים ארוכים בקבלת ההחלטה.

בתשובה לעתירה שהגישה התאחדות מלונות ים המלח לבג"ץ, טען השר מיסז'ניקוב כי המדינה תקבל הכרעה בנוגע לחלופה המועדפת עד אמצע מאי, אחרי פגישות עם כל הגורמים המעורבים.

סטס מיסז'ניקובצילום: מילרוד מוטי

עירית רוזנבלום

13. מי יהיה הממונה על התעסוקה במשרד תמ"ת

במשרד התמ"ת אמורים לבחור בקרוב את הממונה על התעסוקה במשק, מינוי חשוב שמתעכב זמן רב. הממונה אמור לרכז את כל הפעילות המפוזרת כיום בין כמה גופים במשרד התמ"ת, כולל אגף התעסוקה.

על התקן החדש המליצה בקיץ האחרון ועדה בראשות פרופ' צבי אקשטיין, לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל. מדובר בתפקיד מרכזי שיכול לשנות את מפת התעסוקה, לייעל אותה ולקדם את היעדים של הגברת תעסוקה במגזרים הערבי והחרדי ובפריפריה.

המכרז למינוי הממונה על התעסוקה הוארך כדי לאפשר למועמדים נוספים להגיש מועמדות עד 7 באפריל. כ-50 איש הגישו מועמדות לתפקיד, מתוכם הוזמנו לראיונות שבעה.

יו"ר הוועדה הוא מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי. ממשרד התמ"ת נמסר כי הוועדה לבחירת הממונה על התעסוקה תתכנס בסוף מאי, על פי החלטת נציבות שירות המדינה.

אורה קורן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום