ואז הם הגיעו: איך תיראה הכלכלה העולמית בשליטת החייזרים?

טייקוני האנרגיה יאבדו את כל הונם (אבל תשובה יגלה את המחצב צצקוניום - ויתאושש) ■ חברות הסלולר יקרסו (מי צריך נייד כשאפשר לתקשר במחשבות?) ■ תעשיית הזהב תתרסק (בכוכב ננדוס האדמה עשויה זהב) ורק מחירי הנדל"ן, כרגיל, ימשיכו לעלות ולעלות ■ רגע אחרי שה-FBI אישר תצפיות של עב"מים, חגי עמית מדמיין כלכלה חייזרית

חגי עמית
חגי עמית
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"הם היו דומים לתבניות של עוגת פאי ונעו כמו צלחות שמקפיצים על פני המים", העיד הטייס קנת' ארנולד, שדיווח ב-1947 על חפצים מעופפים שראה בטיסה באזור העיירה האמריקאית רוזוול. מאוחר יותר נשמעו עדויות נוספות על חפץ מעופף דמוי צלחת שחלף בגובה נמוך מעל העיר - ויותר ויותר אנשים החלו להאמין ששלושה חייזרים נחתו בצלחת מעופפת בעיירה שבניו מקסיקו.

באחרונה פירסמה הסוכנות הפדרלית האמריקאית, ה-FBI, מסמכים שהעלו שוב את פרשת רוזוול לכותרות. המסמך הרשמי של ה-FBI, גם אם לא חידש דבר וגם אם אינו מביא עדויות בגוף ראשון מהמקרה, נסך מרץ ברבים בעולם המאמינים באדיקות שאנחנו לא לבד ביקום.

אנשים אלה מניחים כי אם ה-FBI - הסוכנות שלפי תיאוריות קשר אחרות אחראית לחיסולם של ג'ון קנדי, מרילין מונרו ומרטין לותר קינג, שאירגנה את פיגועי 11 בספטמבר 2001 ושממשיכה לממן את חייו הנהנתניים של אלביס פרסלי על האי שבו הוא מתגורר באוקיאנוס השקט - מפרסמת מסמך המאשר כי עב"מים נצפו ברוזוול ב-1947, יש סיכוי טוב שזה קרה.

צילום: עמוס אלנבוגן

אז דמיינו לרגע את הננדוסים - חייזרים ירקרקים תושבי כוכב ננדוס - נוחתים על כדור הארץ.לטובת כל חובבי תיאוריות הקשר שמעט בינה עסקית בראשם - זה הזמן לחשוב על הפוטנציאל הכלכלי העצום הטמון במפגש. כי ברגע שזה יקרה, שום דבר בכלכלה העולמית כבר לא יהיה דומה למה שהכרנו עד כה.

הגעתם של חברים מכוכב אחר עשויה לעורר בתחילה חשש כלכלי כבד בקרב בני כדור הארץ. בצדק, אולי, שהרי הניסיון המקומי שלנו מלמד כי מקרים שבהם בני תרבות אחת נוחתים לפתע בעולמה של תרבות אחרת, לא מבשרים טובות למארחים.

אם נניח שהננדוסים לא ינהגו בנו כמנהג המצביא הספרדי קורטז באימפריה האצטקית שבמקסיקו, ויחריבו אותנו; ונניח שלא ניכחד במגיפות שהם יביאו עמם, כפי שקרה לתושביה המקוריים של צפון אמריקה; ובתקווה שלא ניהפך לעבדים, כפי שאירע לתושבי אפריקה אחרי המפגש עם האדם הלבן - אז חשוב שנכיר את הדרכים שבהן אפשר לגזור קופון מנוכחותם, וכדאי שנדע גם מאילו השקעות כדאי לנו להתרחק במצב העניינים העולמי החדש.

אנרגיה: קדחת הצצקוניום

הכירו את הצצקוניום - מחצב אנרגיה שאינו מוכר לנו אך שוכן לבטח באדמת כוכב ננדוס של שותפינו הירוקים ליקום. הוא ייהפך עד מהרה ללהיט. אחרי הכל, מדובר במחצב שקובייה אחת שלו, בגודל של מדיח כלים ממוצע, הספיקה כדי לנייד את ספינת החלל של החייזרים מרחק 300 מיליון ק"מ ביומיים מהכוכב ננדוס היישר אלינו.

הצצקוניום יהפוך את הגז והנפט, שעליהם נלחמנו בחירוף נפש בעשורים האחרונים, למגוחכים. טייקוני אנרגיה בעולם כולו יחזו בהונם נמחק בן לילה בשנה שאחרי הנחיתה. אזרחים שחזו את הנולד ונטלו פוזיציית שורט (חסר) על מחיר הנפט והגז ירוויחו בגדול. תקנות ששינסקי יהפכו מיותרות ויצחק תשובה ייאלץ לתלות את יהבו בהשקעות אחרות. אל תדאגו לו, עם המזל שלו, הוא בטח יהיה הישראלי הראשון שיחפור שדה חדש של צצקוניום בננדוס.

תקשורת: SMS לחלל

מכונת מזומנים נוספת שתפסיק לעבוד זמן קצר לאחר הגעתם של הננדוסים, היא זו של חברות הסלולר. טכנולוגיית תקשור המחשבות של הזרים אינה מצריכה פרישת אנטנות סלולריות מורכבת, אלא נשענת על תשדורות אור, כמובן. אחרי הציפייה הארוכה לסיום המכרז, אפשר רק לקוות בשביל הזוכים החדשים בזיכיונות המקומיים לחברות הסלולר החדשות - מירס ואקספון - שזה לא יקרה בקרוב.

אבל גם לחברות התקשורת עוד תהיה תקומה, אם הן רק יחשבו לטווח הארוך: מי שישקיע בהן בתקופת השפל בשנים הראשונות אחרי הגעת הננדוסים - יעשה בשכל. בסופו של דבר חברות התקשורת האנושיות יצליחו להתעדכן ולהתרחב לשוק התקשורת הטראנס-גלקטי, כך שבטווח של שני עשורים קדימה, הההשקעה תשתלם.

נדל"ן: בועה מעולם אחר

לעומת הזעזוע בענפי התקשורת והאנרגיה, ענף שיקבל דחיפה עצומה ומיידית קדימה יהיה הנדל"ן. הננדוסים יביאו ליצירת ביקושים ולהתנפחות שוק הנדל"ן העולמי בכלל, והישראלי בפרט. תושבי כדור הארץ יחזו בעליית מחירים שלא נראתה כמותה מאז בולמוס הנדל"ן במזרח אירופה ב-2006-2007, או מאז הגאות בישראל בתקופת העלייה הרוסית בשנות ה-90.

אמנם בתחילה יהיו כמה עשרות אלפים מתושבי כדור הארץ שייפלו בפח שבו נפלו האינדיאנים של צפון אמריקה לפני 500 שנה. כפי שהאינדיאנים מכרו את חצי האי מנהטן למתיישבים החדשים תמורת כמה חרוזים - כך תושבי הארץ ימכרו שטחים עצומים תמורת ארגזי זהב. הם יעשו זאת בלי לדעת שהמתכת הזהובה, הנחשבת יקרת ערך בכדור הארץ, נמצאת ללא הגבלה באדמת ננדוס (והנה עוד תעשייה שצפויה לקרוס).

החכמים שבתושבי הארץ יתעשתו במהירות, וכשיחלו למכור את אדמותיהם יעשו זאת תמורת קוביות צצקוניום. תמורה חלופית יכולה להיות תשלום במטבע הינגוס - מטבע ירוק בעל מגע צמיגי, שבעיניים ארציות נראה כמו צעצוע - אבל הוא המטבע העובר לסוחר שבו משתמשים הננדוסים. הינגוס ייהפך במהרה ל"דולר החדש" שלפיו ייקבעו מגמות השוק.

גם למי שמחפש השקעות נדל"ן מחוץ לכדור הארץ יחכו הזדמנויות. עתודות הנדל"ן בננדוס, כוכב הגדול פי 50 מהשמש, יהיו אינסופיות.

סחורות: מתפלשים בחול

מי שיהיה ערני במיוחד בשבועות הראשונים לאחר הגעתם של הזרים עשוי לגלות כי החול - מחצב שבכדור הארץ הוא כמעט חסר משמעות - יהיה יקר ערך עבור הזרים, שהגיעו מכוכב לכת מסולע ברובו ויהיו מוכנים לשלם מחיר גבוה מאוד תמורת חול.

עוד מושא לחיבתם של הזרים - שנתפש מעורר גיחוך על ידי בני האנוש, אבל ייצור הזדמנויות עסקיות ולמעשה ידחף את הקמתה של תעשיית יצוא שלמה, יהיה גללי חלזונות, המצויים בארץ בשפע. תושבים מקומיים, בעיקר ישראלים, יצליחו לרכוש אחוזות ענק בננדוס תמורת כוס גללים וארגז חול.

גם תעשיית היופי תזכה לדחיפה משמעותית בעקבות הגעת החייזרים לכדור הארץ. נשות ננדוס ידרשו ויקבלו חומצות לימון - מצרך שאינו קיים בכוכבן - וינצלו אותה כדי לגרום לחספוס עורן הירוק, תכונה הנחשבת למעלת יופי נדירה בארצן.

מזון: המונופול של דוד

הזדמנויות רבות נוספות נקרו לפתחם של בני האדם לאחר הגעתם של החייזרים. גל של תיירות חוצנית ישטוף את כדור הארץ וידרוש את הקמתם של בתי מלון ומוסדות אירוח ייחודיים המתאימים למידותיהם של הזרים.

גם המזון המקומי יעורר בהם עניין רב. דווקא מאכל כדורי מאזור המזרח התיכון יכבוש את לבם יותר מכל דבר אחר. הננדוסים יתקשו לבטא את המלה "פלאפל" וגם יוותרו על העמבה, אך הכדורים החומים יכבשו אותם מיד. ישכיל לזהות את התמונה במהירות ישראלי בשם דוד, מפלאפל דוד, שיזדרז לפתוח עשרות סניפים ברחבי הגלקסיה תוך שהוא מפקיע מחירים.

הכלכלה: תיאוריה חדשה

מעל לכל, האירוע המשמעותי ביותר מבחינה כלכלית עבור תושבי הארץ, ומה שיאפשר את הסימביוזה הכלכלית שתיווצר בין הגזעים, יהיה הערכים הכלכליים שינחו את החוצנים שיגיעו לביקור. הרעיונות שמאחורי הקפיטליזם, הסוציאליזם או הקומוניזם המקומיים יעוררו גיחוך בקרב המבקרים וייחשבו רעיונות פרימיטיביים.

התיאוריה הכלכלית שמנחה את הזרים נקראת דה-ליברמניזם והיא דוגלת בהנחה שמטרת המשחק היא לשמור על התנהלות כלכלית הוגנת. שחיתות ושוחד בקרב הגופים הרגולטוריים המושכים בחוטי הכלכלה בלתי נתפשים לפי גישה זו. צבירת הון פרטי נחשבת מנהג מגונה - מידת ההון הראויה נחשבת זו שיכולה לכלכל ננדוסי אחד בחייו (250 שנה בממוצע).

אפשר לומר כי האיזון הכלכלי הוא שעומד בראש מעייניהם של הננדוסים. משמע, המנצחים הכלכליים הגדולים בננדוס נחשבו מאז ומתמיד לאותם ננדוסים שהצליחו לסיים את חייהם ברווחה כלכלית - אבל בלי להותיר טביעת אצבע אקולוגית-כלכלית בלתי הפיכה שתשפיע לרעה על חיי הדורות הבאים.

המפגש בין האידיאולוגיות הכלכליות המקומיות לאלה של הזרים תביא במהרה לזניחתן של הנורמות הכלכליות הישנות של בני כדור הארץ, לרווחת מרבית בני האנוש. אלה מבין המקומיים שהבינו את הלך הרוח של הזרים הצליחו יותר מאחרים בעשיית העסקים עמם. וכן, אלה יכולים להיות גם אתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker