מי הם יושבי "פורום ראשי המשק"?

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמי פרץ

>> מכתב משעשע שלח השבוע גוף עם השם המשעשע לכשעצמו, "פורום ראשי המשק", לחברי הוועדה להגברת התחרותיות במשק, בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, ומנכ"ל משרד האוצר, חיים שני. המכתב אמנם מתפרש על פני שבעה עמודים, אבל את תמציתו ניתן למצוא במשפט "לאחר שעיין בכל החומרים שהוצגו בפניו, החליט הפורום לאמץ את דו"ח יעקב שיינין כי אין ריכוזיות עודפת במשק הישראלי, ועל כן טוען הפורום כי אין צורך לקבוע מדיניות כלשהי כדי לטפל בסוגיה זו".

למי שאינו מעורה נסביר כי "פורום ראשי המשק" הוא חברה פרטית בבעלותה המלאה של נוגה קינן, אשת שיווק ממולחת, שמתמחה ביצירת נטוורקינג בין אנשי הון לשלטון ובהקמת גופים אינטרסנטיים המתהדרים בשמות ממלכתיים. לזכותה ייאמר שהיא זיהתה צורך של טייקונים, בנקאים בכירים, אנשי עסקים ועסקנים שאוהבים לתת את שמם ואת כספי החברות העסקיות שלהם (1,500 דולר לשנה לחבר פלוס סכומים נוספים לחסויות) למועדוני חבר מהסוג הזה. לבנקאי או לטייקון המצוי נוח שמישהו יעשה עבורו את עבודת הלובינג וייצור עבורו קשרים, יעביר מסרים לפוליטיקאים, לרגולטורים ולתקשורת וגם יארגן מדי פעם מפגשי נטוורקינג. אם זה לא יועיל - זה בטח לא יזיק. 1,500 דולר הם הרי פחות משכר של חצי יום עבודה לרבים מחברי הפורום (אם כי מדובר, מן הסתם, בהוצאה מוכרת).

איל גבאיצילום: שפלן טס

לעצם העניין, הפורום הזה שלח לוועדת גבאי-שני מסמך שבו הוא מספק המלצות כאלה ואחרות בענייני התחרותיות במשק. חלק מההמלצות של הפורום חושף את העובדה שהפורום הזה מופרך מיסודו. מדוע? מצד אחד הפורום הזה מאגד (או שמא מרכז) יחדיו אנשים שיש להם כמה מכנים משותפים, כמו שליטה במוקדי כוח כלכליים, משכורת חודשית של שש ספרות ויותר ורצון עז לשמר את המצב הקיים. מצד שני, מדובר באנשים שנמצאים משני צדדים שונים של המתרס, מה שאמור להפוך את חבריהם לפורום ליריביהם המרים.

כך למשל, ניתן למצוא בפורום הזה כמה ממנהלי הבנקים הקטנים כמו חיים פרייליכמן וזאב אבלס מבנק אגוד, או סמדר ברבר-צדיק ואלי יונס מהבינלאומי וממזרחי-טפחות. האם האינטרסים של הבנקים הקטנים זהים לאלה של הבנקים הגדולים? האם הבנקים הקטנים מסוגלים לצמוח בזירה כה ריכוזית שבה שולטים הפועלים ולאומי? האם הבנקים הקטנים מסוגלים לפרוץ את תקרת הזכוכית ולהגדיל מהותית את נתח השוק שלהם? בפורום חברים גם מנכ"ל חברת החשמל ומנכ"ל נמל אשדוד. האם כל היבואנים החברים בפורום מוכנים להצהיר כי הם שבעי רצון מרמת התחרותיות שהם פוגשים בשוק החשמל או מרמת השירות שהם מקבלים בנמלי הים?

הפורום הזה הוא מקום מפגש לקרטלים, מונופולים ואוליגופולים, לווים ומלווים. לכאורה הוא מציג סוג של קונצנזוס, אבל לא צריך לחפור יותר מדי כדי להבין שזוהי פיקציה. עם חברי הפורום נמנים מצד אחד נותני אשראי כמו בנקאים ומנהלי חברות ביטוח, ומצד שני צרכני אשראי (מרבית חברי הפורום). הישיבה המשותפת באותו פורום של נותני אשראי וצרכני אשראי אמורה מן הסתם להדק קשרים, להפיל מחיצות ולקרב את צרכן האשראי למקורות הכספיים שבהם שולטים הבנקים וחברות הביטוח. אלא שהיושבים על ברזי האשראי נהנים לא רק מהשליטה במקורות המימון, אלא גם בשליטה במידע.

כך נחשף הוויכוח המרכזי בין חברי "פורום ראשי המשק" - שאלת ההחזקה המשותפת של אותו תאגיד הן בגופים פיננסיים והן בגופים ריאליים. אחד הנושאים המרכזיים שנבדק בוועדת התחרותיות הוא למנוע מתאגידים ריאליים גדולים לשלוט בבנקים או בחברות ביטוח. המלצה זו היא המשך טבעי של מדיניות שננקטה כאן באמצע שנות ה-90, שאסרה על בנקים לשלוט בתאגידים ריאליים. הרעיון היה למנוע ריכוזיות יתר וניגודי אינטרסים מובנים, שיכולים להכניס את הבנקים לסיכונים מיותרים.

מתברר שהדיון בנושא הזה ב"פורום ראשי המשק" נחלק בין אלה שהעדיפו להשאיר את המצב על כנו (מן הסתם הטייקונים השולטים בחברות הביטוח, הבנקאים ומנהלי חברות הביטוח שבחבורה) לבין אלה שסברו שזה לגיטימי לדרוש הפרדה בין החזקות ריאליות ופיננסיות (כל אנשי העסקים שאין להם בנקים או חברות ביטוח).

החשש שהעלו האחרונים היה מפני העברת מידע לא ראוי בין הגוף הפיננסי לגוף הריאלי. למשל, אם לשרי אריסון יש גם את בנק הפועלים וגם את שיכון ובינוי, החשש של חברות בנייה המתחרות בשיכון ובינוי הוא שהבנק יעביר לשיכון ובינוי מידע על מתחרותיה. חשש כזה קיים גם בעסקיהם של יצחק תשובה ששולט בקבוצת דלק ובחברת הפניקס, בקבוצת אי.די.בי ששולטת בכלל ביטוח, בקבוצת ורטהיים ששולטת בבנק מזרחי-טפחות ובקבוצת הבינלאומי שבה שולט צדיק בינו.

חיים שניצילום: וקנין עופר

החשש של צרכני האשראי בגופים האלה הוא שהמבנה הנוכחי, שבו תאגידים ריאליים שולטים בתאגידים פיננסיים, יגרום לזליגת מידע אודות עסקיהם וכן שחברות שמתחרות בהן ונמנות עם התאגידים השולטים בבנקים ובחברות הביטוח ייהנו מתנאים עדיפים בקבלת אשראי. האם אין די בחשש הזה שהעלו חברים ב"פורום ראשי המשק" כדי להצדיק את קיומה של ועדת התחרותיות? האם לא ברור שאפילו אנשי עסקים גדולים (שלא לדבר על קטנים ובינוניים) חשים שהשליטה המקבילה של אנשי עסקים בבנקים, בחברות ביטוח ובתאגידים ריאליים מעלה שאלות קשות על ריכוזיות אשראי ועל הקצאה לא הוגנת של משאבים?

בעניין הזה כדאי להתייחס לאמירה בעייתית מאוד שנכתבה בדו"ח של יעקב שיינין שנעשה עבור אי.די.בי והופץ בין חברי הפורום: "משקלן המצרפי של כל החברות הציבוריות הנסחרות בבורסה הוא פחות מ-35% והן מעסיקות פחות מ-20% מכלל המועסקים במשק, ולכן גם שליטה על נתח מהחברות הציבוריות אינה שליטה מהותית על הפעילות הכלכלית במשק". במשפט הזה יש לפחות בעיה קשה אחת: המדידה של משקלן של החברות הנסחרות ושל מספר העובדים שהן מעסיקות רלוונטית לדיון אודות הריכוזיות, אך יש היבט מתמטי חשוב הרבה יותר - משקלן של החברות האלה בצריכת מקורות המימון של המשק.

החברות הבורסאיות ניזונות מהון של ציבור המשקיעים בבורסה, של החוסכים בקופות הגמל והפנסיה ושל פיקדונות הציבור המופקדים בבנקים. אלה הם מקורות המימון העיקריים שלהם. במובן זה, מדובר בשליטה מהותית מאוד במקורות המימון של המשק. והנה עוד סיבה ראויה לקיומה של ועדת ריכוזיות: לבחון את הקצאת מקורות המימון במשק ואת הסיכונים הכרוכים בקיומן של קבוצות עסקיות גדולות, אולי גדולות מכדי ליפול.

נ.ב.

עוצמתו של "פורום ראשי המשק" הוא בדמי החבר השמנמנים שהם מזרימים לכיסה של הגברת נוגה קינן. חולשתו של הפורום היא שלמרות הגיוון המסוים באינטרסים שמשתתפיו אמורים לייצג, יצאה תחת ידיו הצהרה רדודה "שאין ריכוזיות ולא צריך לקבוע מדיניות" שמתיישבת בעיקר עם האינטרס של חמש-שש קבוצות עסקיות גדולות, שמעוניינות לשמר את הקיים. אנשי עסקים קטנים וחלשים יותר הסתפקו בכך ששמם מופיע יחד עם אותם טייקונים באותו ברושור. לזה קוראים ריכוזיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker