על כל סטיב ג'ובס יש עשר נוקיות

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים19

שווי השוק של החברה המפעילה את הרשת החברתית פייסבוק עלה בחודשים האחרונים במסחר בבורסות פרטיות לכ-65 מיליארד דולר. שווי השוק של אתר המיקרו-בלובינג טוויטר עלה ל-7 מיליארד דולר ומלכת הקופונים האינטרנטית גרופון רוצה להנפיק לפי שווי של 15 מיליארד דולר.

מניות אפל עלו בשנה האחרונה ב-37%, והכנסות החברה צפויות להגיע השנה ליותר מ-100 מיליארד דולר - לעומת הכנסות של 70 מיליארד דולר של מיקרוסופט או הכנסות של 27 מיליארד דולר בגוגל. שווי השוק של אפל חצה את קו 300 מיליארד הדולר, ובקצב ייצור המזומנים הנוכחי שלה יצטברו בקופתה עד סוף השנה כ-100 מיליארד דולר במזומן. כל דולר שהושקע באפל לפני עשור שווה כיום כ-30 דולר.

מהפכת האייפון והאייפד של אפל וההתפשטות הפנומנלית של פייסבוק בשלוש השנים האחרונות לא רק הקפיצו את המניות ואת הערכים, אלא החזירו את אווירת ההתלהבות והתרוממות הרוח לענף הטכנולוגיה והאינטרנט - והם מציתים שוב את דמיון המשקיעים.

מומחי ההשקעות והאינטרנט מסבירים שלמרות האוויר החם הנושב מזירת האינטרנט, לא מדובר בבועה הדומה לזו שנוצרה בימי הדוט.קום העליזים של 1999. הם צודקים: בבועה שהתנפחה לפני יותר מעשור שיקפו מחירי החברות תחזיות לפעילויות ולהכנסות, שבדיעבד התממשו רק לאחר עשור. כל מה שאמור היה לקרות באינטרנט ב-2000, התרחש רק לאחר חמש, שבע ועשר שנים.

לעומת זאת, לרוב החברות הלוהטות כיום יש הכנסות משמעותיות, בסיס משתמשים ענק ומודלים עסקיים ברורים שנהנים מאפקט רשת - ככל שגדל מספר המשתמשים, כך גדלה עוצמת הפלטפורמה שלהן.

למרות השוני האדיר בין התרוממות הרוח של 1999 לבין התרוממות הערכות השווי של 2011 - הסיכונים בשוקי המניות גדולים. האינטרנט וההיי-טק ימשיכו לדהור, אבל משקיעים רבים יפסידו את כספם כי המגזר כולו ימשיך לסבול מתחרות עזה, מתפניות מפתיעות בעלילה ומאכזבות רבות.

מגזר חברות הטכנולוגיה הוא מהגדולים ומהתוססים ביותר בשוקי ההון העולמיים: בענף הטכנולוגיה כמעט כל החברות נהפכות במוקדם או במאוחר לציבוריות. לכאורה, היי-טק הוא העתיד, ומי שלא ישתתף בחגיגה הזאת יחמיץ עשור מלהיב של חידושים והתפתחויות בקצבים הגבוהים ביותר אי פעם.

אבל אם תביטו בטבלה הקטנה שהכנו למענכם, תגלו שטכנולוגיה היא לא רק מגזר מלהיב, אלא אכזרי במיוחד. 20 המניות שבחרנו כאן לקוחות מתוך גיליון מאי 2000 החגיגי של המגזין "Red Herring", שכלל רשימה של 100 החברות החשובות בעולם בתחום הטכנולוגיה והאינטרנט.

אם אתה (או את) לא יודע מהו מגזין "Red Herring"- סימן שאתה צעיר, או ליתר דיוק - שלא השתתפת באופן פעיל בבועת הדוט.קום של סוף שנות ה-90. אנחנו מדברים על 1997-2000, כש-"Red Herring" היה התנ"ך של עולם הסטארט-אפ וההון סיכון. הגיליון של מאי 2000 היה העבה ביותר אי פעם: 628 עמודים של חברות היי-טק, תקשורת ואינטרנט, שמיליארדי דולרים מכספי המשקיעים בוול סטריט זרמו לקופותיהן - והן היו יכולות לשרוף אותם על פרסום תדמיתי בעיתון. המגזין, יחד עם המתחרה הצעירה שלו "Industry Standard", נהנה מהבום האדיר בעסקי הטכנולוגיה בכלל והאינטרנט בפרט. באופן מדהים, "Red Herring" ו-"Industry Standard" לא הצליחו להתאים את עצמם למציאות החדשה שנוצרה לאחר פקיעת בועת הדוט.קום, ונסגרו ב-2001 וב-2002.

גיליון מאי 2000 המצהיב מונח על אחד המדפים בספרייתנו, ואנחנו נוהגים לעלעל בו מדי כמה שנים. מדהים לגלות כי כל התחזיות הוורודות לגבי האינטרנט, שהתפרסמו ב-"Red Herring", אכן התרחשו. אבל כאמור, באיחור של שבע-עשר שנים.

בטבלה אפשר לראות כי שווי השוק של מרבית החברות הגדולות והחזקות נחתך מאז מאי 2000 בשליש עד חצי; חברות רבות התפוגגו או נעלמו; ורק חברת טכנולוגיה אחת - אפל - הגדילה את שוויה באופן משמעותי ונהפכה מחברה קטנה לחברת ענק. גוגל כלל לא נכללה במגזין מאי 2000 של "Red Herring", אף שהרשימה כללה גם חברות פרטיות. במאי 2000 מנוע החיפוש של גוגל כבר היה באוויר, אבל איש לא שיער שהחברה המפעילה אותו תיהפך לאחת מחמש חברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם. בטבלה אפשר לראות שורה של חברות שנסחרו בשווי של עשרות מיליארדי דולרים ונחתכו בחצי ובשני שלישים, או הגיעו לפשיטת רגל אף על פי שתת הענף שבו פעלו צמח בעשור האחרון באופן משמעותי. חלק מהן נדרסו על ידי מתחרים, ולרובן היה מודל עסקי שלא התאים למבנה החדש של המערכת האקולוגית בעולם האינטרנט, הטכנולוגיה והמדיה.

מהטבלה עולה מסקנה פשוטה: היכולת להציג תחזיות בעולם הטכנולוגיה והאינטרנט היא אפסית. התנודות מפחידות. אף על פי שהאינטרנט והטכנולוגיה הגדילו משמעותית את הנתח שלהם בחיים שלנו ובמגזר העסקי, הערך שיצרו החברות הכוכבות של 2000 היה נמוך מאוד. אבל יותר מחולשת המגזר, בולטת השונות העצומה בביצועי המניות.

לכל אחת מהחברות בטבלה סיפור משלה: ניהול כושל או גאוני, שינויים דרמטיים במבנה השוק ובהתנהגות הצרכנים, שחיתות ותאוות בצע, התמכרות לרווחיות קצרת טווח ולתוכניות תגמול באופציות, או סתם מגלומניה. אבל הטבלה כולה ממחישה את השונות העצומה ואת הסיכון בענף.

העשור הקרוב יהיה כנראה מלהיב לא פחות מהעשור הקודם, אולי אף מלהיב יותר. חלק מהחזאים ומהעתידנים, כמו ריי קורצווייל, מדברים על התקרבות לעידן הסינגולריות, שבו קצב השינויים יגדל באופן כה מהיר עד שיגיע לפוקנציה כמעט אסימפטוטית - שינויים עצומים בפרקי זמן קצרים. האינטרנט יביא מהפכות ותופעות שאנחנו לא יכולים לחזות.

אבל אסור להתבלבל בין קצב הצמיחה של הענף, קצב השינויים וכל הדברים המלהיבים או המטרידים שהוא יביא לחיינו לבין השקעה במניות ובחברות. מי שלא מחפש הימורים - מוטב שלא ינסה לבחור מניות טכנולוגיה ואינטרנט. הסתכלו שוב בעשור המדהים שחלף מאז תקופת הגאות הקודמת - עשור של סלולר, אינטרנט, סמארטפונים ואייפדים: על כל מניה מסוגה של אפל, יש עשר מניות מהסוג של נוקיה (שירדה ב-77%), סאן מיקרוסיטמס (שהיתה על סף קריסה ונמכרה לאורקל תמורת 7.4 מיליארד דולר - עשירית מהשווי שלה במאי 2000), נורטל (חברה קנדית בת 116 שנה שקרסה) אקסודוס (ספקית שירותי אירוח שהגיעה לשווי של 32 מיליארד דולר ולאחר שנתיים קרסה) או קומרס וואן (פלטפורמת מסחר אלקטרוני שקרסה). על כל אמזון וגוגל יהיו 20 מניות של חברות שייפלו ב-70%-90%, יימכרו במחירים מצחיקים או פשוט יפשטו את הרגל.

השמדת הערך, נפילת החברות, מיזוגים, רכישות, אכזבות, הפתעות ושינוי מודלים עסקיים הם חלק קריטי והכרחי בתהליך החדשנות, היצירתיות והמצוינות בשווקים החופשיים. הוא זה שמבטיח את הקדמה, הצמיחה, הפריון והפיתוח.

ממעוף הציפור, במשקפת הכלכלן, במבט המקרו - התהליך הזה מלהיב ומרתק. ממבט המשקיע הוא עשוי להיות מתסכל והרסני. נכון שאנחנו מכירים כמה קוראים בני מזל שמתפארים בכך שהם קנו מניות של אפל לפני שנה, שנתיים ואפילו עשור - אבל על כל בר מזל כזה יש עשרה משקיעים חרישיים בנורטל, בנוקיה, בסאן מיקרוסיטמס, בדל ובסיסקו שנושאים יגונם בדומייה.

סטיב ג'ובסצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker