אנחנו לעומת העולם: בכמה יירדו המחירים בסלולר? - חדשות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אנחנו לעומת העולם: בכמה יירדו המחירים בסלולר?

במדינות רבות באירופה נכנסו חברות תקשורת חדשות שהצליחו לגייס נתח שוקי גדולים - ולקצץ בחשבון החודשי של הצרכנים  אפילו במדינה קטנה כמו ניו זילנד צנחו המחירים ב-30%

תגובות

>> פעם אחת בלבד דפק שר התקשורת, משה כחלון, על השולחן במסיבת העיתונאים שנערכה השבוע להכרזה על שתי מפעילות הסלולר החדשות - אקספון ומרתון מובייל. ברגע השיא בקדנציה שלו, שנתיים לאחר כניסתו לתפקיד, הוא היה נינוח ומבודח. אבל כששאלו אותו העיתונאים אם ייתכן שחברות הסלולר הקיימות ינסו ויצליחו לטרפד את התחרות החדשה, הוא מיהר להבהיר: "תהיה תחרות. תהיה תחרות".

כעת המשימה של שתי חברות הסלולר החדשות היא להגיע לנתח שוק של 7% בתוך חמש שנים, כדי להימנע מתשלום של כ-700 מיליון השקלים - היקף הערבות שעליה התחייבו למדינה. האם הם יצליחו לעשות את זה?

על פי בדיקה של סבינה פודבל, אנליסטית בלידר שוקי הון, התשובה אינה חד משמעית. פודבל בנתה מודל נתחי שוק לשוק המקומי עד 2015, שלפיו מירס תצליח לגרוף עד אז 10% מהשוק, אך אקספון תגיע לנתח שוק של 4% בלבד. פודבל מעריכה כי כל מפעילות הסלולר הווירטואליות (MVNO's) יגיעו לנתח שוק מצרפי של 3% בלבד עד 2015.

דרימסטיים

"מדהים לראות כי מ-2004 לא נצפתה שום תזוזה בנתחי השוק של החברות בענף - נתון יוצא דופן גם בשווקים עם תחרות נמוכה", כותבת פודבל. "כידוע, ענף הסלולר צפוי לעבור טלטלה בשנים הקרובות. השאלה הגדולה היא מה תהיה עוצמתה ומי יהיו המרוויחים והמפסידים העיקריים מהשינויים. לדעתנו, חברות הסלולר הגדולות ניצבות בפני איום של אובדן נתח השוק ופגיעה מהותית ברווחים".

לגבי סיכויי ההצלחה של המפעילות החדשות מסבירה פודבל: "במרבית המדינות בעולם עם גודל אוכלוסייה דומה לזה שבישראל, נתחי השוק של המפעיל הרביעי ומעלה אינם חוצים את רף ה-10%. לכן נראה כי חדירת השחקנים החדשים לשוק צפויה להיות מאתגרת במיוחד וככל הנראה תלווה בנקיטת אסטרטגיה שיווקית אגרסיבית במיוחד, עם דגש על הורדת מחירים. אנו צופים שיעורי חדירה גבוהים יותר ביחס למה שראינו בעולם, אך מעריכים כי נתח השוק המצרפי של השחקנים החדשים לא יעבור את רף ה-20% עד 2015, כאשר בנוסף אנו חוזים כי תעריפי הסלולר יישחקו בשיעור של כ-25%-30% - דבר שיעצים את הפגיעה בחברות הקיימות".

הוותיקות יפסידו 5% מנתח השוק

פודבל מאמינה בעיקר במירס, החברה האחות של HOT, שתיהן בבעלות פטריק דרהי: "אנו מעריכים כי בסופו של דבר HOT תהיה המרוויחה הגדולה מהמהלך (אם אכן יהיה מיזוג בין HOT למירס), שכן בסיס הלקוחות הקיים שלה בענף התקשורת והפלטפורמה השיווקית והתפעולית יתמכו בחדירתה לשוק הסלולר. אנו מעריכים כי HOT, באמצעות מירס, תוכל להגיע לנתח שוק של כ10%- עד 2015".

TheMarker

ואולם לפי פודבל, ההצלחה של המתמודדת הנוספת במכרז, חברת מרתון מובייל של חזי בצלאל, מוטלת בספק: "אנו מתקשים לראות אותה מגיעה לנתחי שוק משמעותיים וצופים לה נתח שוק של כ-4% עד 2015. חשוב לזכור כי מכרז התדרים מכוון את החברות הזוכות להגיע לנתח שוק של לפחות 7% בקרב לקוחות פרטיים, כאשר נתח השוק הכולל צפוי להיות נמוך יותר", היא אומרת.

שלוש חברות הסלולר הקיימות, שהרוויחו במשך 6 שנים 15 מיליארד שקל, ייאלצו לפי פודבל להסתפק בשורת רווח צנועה יותר. "המפסידות העיקריות מהמהלך הן, להערכתנו, סלקום ופרטנר. אנו מעריכים כי כל אחת מהן תאבד עד כ-5% מנתח השוק, בדגש על לקוחות הסקטור הפרטי, לטובת המתחרים החדשים בשנים הקרובות. נוסף לאובדן מנויים אנו צופים לשחיקה בשולי רווחי ה-EBITDA (רווח תפעולי בניכוי פחת, מסים והפחתות) של כ-20%, בין היתר עקב שחיקת המחירים בענף, שינוי בתמהיל הלקוחות והצורך בעיבוי מערך שיווק ומכירות כתגובה להגברת התחרות.

"לעומת זאת, הפגיעה בפלאפון תהיה להערכתנו מתונה יותר ותסתכם באובדן נתח שוק של כ-2%, בין היתר, בשל היותה חלק מקבוצת בזק, שלהערכתנו תקבל בעתיד הנראה הקלות רגולטוריות שיאפשרו לה לשווק חבילות טריפל ולשפר את העוצמה השיווקית של הקבוצה בכלל ושל פלאפון בפרט".

ומה יהיה עם השחקניות שרוצות להיכנס לתחום השיחות הווירטואליות, כמו רמי לוי ו-Free טלקום? "מפת התחרות המצטיירת מעלה סימן שאלה גדול בנוגע לעתידן של שחקניות ה-MVNO", כותבת פודבל. "אנו מעריכים כי בשל ההתפתחויות האחרונות כדאיות כניסתן לשוק הסלולר ירדה באופן מהותי".

אז עד כמה יירדו המחירים?

הניסיון העולמי מראה כי הכנסת מפעילות סלולריות חדשות חוללה תחרות בכל אחד מהשווקים. ב-2005-2010 הרבה גופים רגולטורים בעולם הבחינו כי אין די תחרות בענפי הסלולר במדינות שלהן, ונכנסו למהלך של "מכרז תדרים", להכנסת מפעילות חדשות. אפשר ללמוד כמה דברים מהניסיון של המדינות ההן, ובעיקר לנסות לענות על השאלה החשובה מכל לצרכן הישראלי: בכמה יירדו המחירים?

ספרד: החלוצה

ספרד היתה הראשונה שיצאה למכרז למפעילת סלולר חדשה. המדינה הכניסה מפעילה נוספת בשם Yoigo כבר ב-2006. החברה נכנסה לשוק עם הצעות אטקרטיביות לצרכנים, כמו דקת שיחה ב-14 יורו-סנט ו-12 יורו-סנט עבור הודעות טקסט. החברה הצליחה לפגוע בנתח שוק של המפעילה המובילה טלפוניקה, וכיום היא מספקת שירותים ל-4.3% מהצרכנים (2.3 מיליון לקוחות).

המקרה של ספרד מעניין מאוד בהקשר הישראלי: הקמת Yoigo התאפשרה רק הודות ל"נדידה פנים ארצית". בעת השקתה היה לחברה כיסוי ארצי חלקי של 26% מהמדינה, ואת יתר הכיסוי במדינה היא השיגה באמצעות "נדידה" על רשת סלולר קיימת של חברה מתחרה. גם החברות הישראליות החדשות יצטרכו לרכוב על רשתות קיימות מכיוון שבעת ההשקה שלהן תהיה להן פרישה עצמאית מוגבלת. משרד התקשורת פועל כעת להסדיר את העניין, וכחלון הבטיח כי יחליט בעניין כבר בשבוע הבא.

קנדה: ללא הגבלה

הסיפור הקנדי הוא המעניין ביותר בהקשר הישראלי. השוק הסלולרי בקנדה נשלט על ידי שלוש חברות גדולות (Bell, Telus ו-Rogers) עד שהרגולטור לענייני תקשורת במדינה החליט להתערב, ובקיץ 2008 פירסם מכרז תדרי סלולר בדור השלישי. בעקבות המכרז קמו שלוש חברות סלולר חדשות במדינה - הראשונה, Wind, השיקה פעילות בדצמבר 2009 ושתי האחרות השיקו את פעילותן ב-2010.

מבחינה צרכנית מדובר בהצלחה אדירה: חברות הסלולר החדשות מציעות תוכניות "ללא הגבלה" שונות במחירים שנעים בין 15 ל-45 דולר קנדי (53-160 שקל). יתרה מזאת, השוק נגרר לתחרות ושלוש הספקיות הגדולות נאלצו להשיק מותגי סלולר חדשים באסטרטגיית Low-Cost. מפעילות הסלולר החדשות בקנדה עושות צעדים ראשונים מבחינת נתחי שוק והן גייסו כמה מאות אלפי לקוחות כל אחת. לרגולטור הקנדי זה לא הספיק, ולאחרונה הוא הכריז על מכרז תדרים נוסף שיתקיים ב-2012, הפעם סביב תדרי LTE (דור רביעי).

ניו זילנד: נתח שוק של 12.5%

בניו זילנד הקטנה - מדינה עם 5 מיליון לקוחות סלולר - היו שתי מפעילות סלולר עד 2009, אז נכנסה חברה חדשה לשוק בשם 2degrees. בעת ההשקה מחירי החברה היו נמוכים ב-50% מהנהוג בשוק, ונכון ל-2010 הם נמוכים ב-30%. לחברה נתח שוק מרשים מאוד של 12.5% מצרכני הסלולר.

צרפת: ההשקה בקרוב

אי אפשר בלי להזכיר את צרפת. ב-2009 החליט רגולטור התקשורת להגביר את התחרות בענף הסלולר. בדצמבר 2009 התקיים מכרז תדרים שבו זכתה קבוצת Free של גזבייה ניאל, בעלות של 240 מיליון יורו. הרשת הזאת עומדת להיות מושקת מסחרית בסוף 2011 או תחילת 2012.

Free, בפעילות הקווית שלה במדינה, היא חלוצת הדיסקאונט, ולכן כל הערכות הן שתשיק חבילה סלולרית כמעט ללא הגבלה במחיר של 25 יורו. ניאל הצרפתי היה שותף מיעוט בקבוצת גולן-טלקום שהתמודדה כאן על התדרים, אך הפסידה.

ספרד, קנדה וצררפת אינן היחידות. על פי מצגת של חברת הייעוץ שלדור שבידי משרד האוצר, מדינות מערביות רבות נמצאות כרגע בהליכים שונים של מכרז תדרים להכנסת עוד מפעילות סלולר. בלגיה, הונגריה, קוריאה ופורטוגל מצוינות במצגת כמדינות ש"הכניסו לאחרונה או בוחנות הכנסת מפעיל נוסף בעל תשתית כדי להתמודד עם הדינמיות הנמוכה בשוק". בנוסף, ברוב המוחלט של המדינות שהוזכרו ישנה גם פעילות של מפעילות סלולר וירטואליות באסטרטגיית מחיר מובהקת.

צרפת: מספר לקוחות סלולר במדינה: 61 מיליון רשתות דור 3 קיימות בעת ההשקה: 3 שם מפעילה חדשה: Free תאריך השקה: בסוף 2011 או תחילת 2012 הצעה על המדף: הערכות מדברות על חבילה ללא הגבלה ב-25 יורו (123 שקל) עוד משהו: בעלי קבוצת Free התמודדו כשותפים במכרז התדרים הישראלי אך הפסידו

ניו זילנד: מספר לקוחות סלולר במדינה: 5.1 מיליון רשתות דור 3 קיימות בעת ההשקה: 2 שם מפעילה חדשה: 2degrees תאריך השקה: אוגוסט 2009 הצעה על המדף: 89 דולר ניו-זילנדי (241 שקל) עבור 360 דקות, 1,000 הודעות טקסט ו- 100 מ"ב גלישה בחודש (דקות לא מנוצלות נשמרות). נתח שוק: 12.5% (630 אלף) עוד משהו: בעת ההשקה מחירי החברה היו נמוכים ב-50% מהנהוג בשוק. כיום הם נמוכים ב-30%

קנדה: מספר לקוחות סלולר במדינה: 24 מיליון רשתות דור 3 קיימות בעת ההשקה: 3 שם מפעילה חדשה: Wind תאריך השקה: דצמבר 2009 הצעה על המדף: 25 דולר קנדי (88 שקל) לשיחות והודעות טקסט ללא הגבלה נתח שוק: 1.2% (300 אלף לקוחות) עוד משהו: עם ההשקה של Wind, שלוש מפעילות הסלולר הגדולות בקנדה הקימו מותגי משנה באסטרטגיית Low-Cost

ספרד: מספר לקוחות במדינה: 55 מיליון רשתות דור 3 קיימות בעת ההשקה: 3 שם מפעילה חדשה: Yoigo תאריך השקה: אוקטובר 2006 העצה על המדף: דקת שיחה: 14 יורו-סנט, הודעות טקסט: 12 יורו-סנט, תשלום חודשי: 0 נתח שוק: 4.3% (2.3 מיליון לקוחות) עוד משהו: Yoigo הצליחה לפגוע בנתח שוק של המפעילה המובילה טלפוניקהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#