לבטל את פערי הבריאות בין המרכז לפריפריה

סילבן שלום

בשבוע שעבר הנחנו את אבן הפינה למבנה הראשון של הפקולטה לרפואה בצפת, שתיפתח באוקטובר. 200 רופאים יוכשרו כבר במחזור הלימודים הראשון של בית הספר החמישי לרפואה ויסייעו בהתמודדות עם המחסור הקיים ברופאים. בית הספר יביא לתנופה נוספת במחקר הרפואי, לשדרוג שירותי הרפואה והתשתיות הבריאותיות בגליל וימנה יותר מ-1,000 סטודנטים תוך כמה שנים.

מתוך חשיבות פרויקט מחולל שינוי זה, עמדתי על כך שבתקציב המדינה יוקצו למימושו 60 מיליון שקל באופן מיידי כדי להכשיר את המבנה הראשון. בית הספר לרפואה יהווה תשתית לאוניברסיטה ראשונה בגליל ויביא לתוספת של 5,000 מקומות עבודה נוספים באופן ישיר ועוד 10,000 מקומות עבודה באופן עקיף. בית הספר בצפת מביא עמו את תחילתו של שינוי בכל הנוגע למערכת הבריאות בפריפריה.

לצד פרויקט מחולל שינוי זה לא ניתן להתעלם מהפערים הבלתי נסבלים שקיימים כיום בין המרכז לפריפריה, במיוחד בכל הנוגע לשירותים הרפואיים. תוכניות בית הספר לרפואה שכבו במגירות שנים, ואנו חילצנו אותן והוצאנו אותן לפועל, אך במקביל יש לתת מענה מערכתי מיידי למצבה של מערכת הבריאות בפריפריה.

החלטת ההסתדרות הרפואית להציב את פערי הבריאות הקיימים בין המרכז לפריפריה במרכז המאבק הציבורי שהיא מנהלת בימים אלה היא ראויה ונכונה. אסור להשלים עם הפערים הקיימים ברמת השירותים הרפואיים הניתנים לתושבי הנגב והגליל. פערים אלה גובים מחירים כבדים מדי ואנו פועלים לשנותם.

אין כל סיבה שתושב מעלות יידרש לנסוע יותר משעה כדי לעבור בדיקת MRI, כשם שאין כל הצדקה לכך שתושבת מצפה רמון צריכה להיטלטל שעה וחצי בדרכים כדי לבצע הפריה חוץ-גופית. הפערים הקיימים בתחום זה הם בלתי נסבלים; אם במחוז המרכז קיימים 5.5 רופאים ל-1,000 נפש, הרי שבצפון ובדרום שיעורם הוא 1.6 ו-2.1 בהתאמה. שיעור מיטות הטיפול הנמרץ במרכז כפול משיעורן בפריפריה, וכך גם היקפן של עמדות הרפואה הדחופה.

עם פערים כאלה אין לקבל בפליאה את הנתונים שלפיהם יש הבדלים ניכרים גם בתוחלת החיים בין תושבי הפריפריה למרכז. אם ברעננה, למשל, תוחלת החיים הממוצעת היא 84, הרי שבנצרת מדובר בתוחלת חיים נמוכה בשמונה שנים - 76. גם שיעורי התמותה בצפון ובדרום גבוהים משיעורם במרכז. מכיוון שאלה הם פני הדברים, מקובלת עלי קריאתה של ההסתדרות הרפואית להפנות משאבים גדולים יותר לבתי החולים ולמרפאות בפריפריה. יש להוסיף תקנים, להוסיף מספר מיטות ולייצר תשתית שוויונית. חייהם של תושבי הפריפריה אינם הפקר.

אנו משקיעים בשנתיים האחרונות מאמצים ומשאבים שלא הוקצו בעבר כדי לחבר את הפריפריה למרכז ולהפוך את החיים בנגב ובגליל לכדאיים ואיכותיים יותר. אין לי ספק כי רק יישומה של קפיצת מדרגה של ממש במערכת הבריאות בפריפריה יבטיח את הצלחתם. כחלק מהגשמת החזון להבאת יותר מחצי מיליון תושבים לנגב ולגליל בעשור הקרוב, אנו פועלים לאפשר רמה גבוהה של שירותים בתחומי החינוך, הדיור, התשתיות, תרבות ופנאי וכמובן הבריאות. ללא מערכת בריאות טובה וחזקה - הסיכוי להגשים חזון זה ייפגע.

הכותב הוא ח"כ מטעם הליכוד, המשנה לראש הממשלה, השר לפיתוח הנגב והגליל והשר לשיתוף פעולה אזורי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker