מי יחשוף את המספרים שמאחורי תקציב הביטחון?

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

>> נתוני מכון מחקר השלום הבינלאומי בשטוקהולם, הקובעים כי ישראל מדורגת חמישית מתוך 130 מדינות בהוצאה לביטחון ביחס לתמ"ג, אינם צריכים להפתיע.

ישראל מוציאה חלק נכבד מתקציבה על ביטחון, מכיוון שהיא חיה בשכונה עוינת. עם זאת, עיון בטבלאות המכון מצביע על כך כי ההוצאה לביטחון בישראל ביחס לתמ"ג ב-2009 היא הנמוכה ביותר מאז 1995 (אין נתונים לשנים קודמות). בתקופת האינתיפאדה השנייה, ב-2002, הגיעה ההוצאה ל-9.1% מהתמ"ג.

מעניין לבחון את רשימת המדינות שמקדימות את ישראל בדירוג - סעודיה, עומאן, איחוד האמירויות ומזרח טימור - שלוש מהן במזרח התיכון. לא הרחק במורד הדירוג נמצאות ירדן, עיראק וסוריה, וגם ההוצאה של מצרים לביטחון גבוהה. ארה"ב ניצבת במקום העשירי.

בספר החדש של אגף התקציבים במשרד הביטחון, "תקציב הביטחון 2011-2012", מובאים שני נתונים חשובים על תקציב הביטחון ב-2010. שיעורו של תקציב הביטחון מתקציב המדינה נטו (לא כולל הסיוע האמריקאי לתקציב הביטחון, 3 מיליארד דולר בשנה) הוא 15.1%. מנגד, תקציב הביטחון כאחוז מהתמ"ג הוא 6.0%.

בספר מודגש כי "אחוז ההוצאה הביטחונית מהתמ"ג מצוי בירידה דרסטית הן זה שנות דור, הן בעשור האחרון והן בשנים האחרונות. נתח תקציב הביטחון מתוך תקציב המדינה נמצא בירידה. בשנים 2000-2010 ירדה הצריכה הביטחונית ב-4% ואילו הצריכה האזרחית עלתה ב-14%. למרות הגידול באתגרים הביטחוניים ומורכבותם, תקציב הביטחון ב-2011-2012 יהיה בשיעור הנמוך ביותר מהתמ"ג מאז קום המדינה".

השאלה, כמובן, היא מהו תקציב הביטחון האמיתי של ישראל, כמו גם מהו תקציב הביטחון האמיתי של סעודיה, ארה"ב ומדינות אחרות. אין כל ודאות כי המכון השוודי משתמש במספרים המדויקים. בתקציב המדינה ל-2011 ו-2012 נאמר כי תקציב הביטחון (צה"ל ומשרד הביטחון) ב-2011 יהיה 49.4 מיליארד שקל, והתקציב ב-2012 יהיה 50.6 מיליארד שקל. קרוב לוודאי שאלה הם שני המספרים שאליהם יתייחס המכון השוודי בדו"חות שיחבר בשנים הבאות. ואולם, מדובר במספרים הרחוקים מהאמת.

התקציב האמיתי של מערכת הביטחון השנה הוא 54.2 מיליארד שקל, ובשנה הבאה הוא צפוי לטפס ל-55.8 מיליארד שקל. זאת, מאחר שלמשרד הביטחון יש פריבילגיה שאין לאף משרד ממשלתי אחר - האפשרות למכור ציוד צבאי (מערכות נשק, ציוד לחימה וציוד אחר) למדינות בעולם. רווחי המכירה יגדילו את תקציב הביטחון השנה ובשנה הבאה ב-5 וב-5.3 מיליארד שקל בהתאמה, לפי הערכות מערכת הביטחון.

לפי האוצר, ב-2011 יהיה תקציב הביטחון 15.5% מתקציב המדינה וב-2012 יגיע שיעורו ל-15.2% מהתקציב. כמו כן, תקציב הביטחון ב-2011 יהיה 6.3% מהתמ"ג (שיעמוד על 864 מיליארד שקל), וב-2012 יהיה התקציב 6.1% מהתמ"ג (שיגיע ל-919 מיליארד שקל). לפי הלמ"ס, הצריכה הביטחונית בישראל כאחוז מהתמ"ג גבוהה בערך פי 3.5 מאשר בארצות המערב.

אבל גם כל המספרים האחרונים אינם משקפים את העלות האמיתית של הביטחון לתקציב ולאזרחי המדינה. חסרים בהם תקציבי המוסד, השב"כ וגורמי ביטחון אחרים, וחסרים בהם תקציב המשטרה המיועד לנושאי ביטחון מובהקים (משמר הגבול למשל), תקציב פיקוד העורף, הקרן לקליטת חיילים משוחררים, סיוע המדינה לתעשיות ביטחוניות במשבר (תעש למשל) ועוד. בהערכה זהירה ניתן לקבוע כי עלות גופים אלה לקופת המדינה מסתכמת בכ-10 מיליארד שקל בשנה.

מאידך, שישית מהיצוא של מדינת ישראל ללא יהלומים היא למעשה יצוא ביטחוני, המבוצע בסיוע צה"ל ומשרד הביטחון. לסעודיה, שההוצאה הביטחונית שלה לפי המכון השוודי היא הגדולה בעולם ביחס לתוצר, אין יצוא ביטחוני - וגם לא לירדן, עיראק ומדינות אחרות במזרח התיכון. ב-2009 היו למערכת הביטחון חוזי יצוא ב-7.4 מיליארד דולר.

הספר "תקציב הביטחון 2011-2012" קובע כי "כל שקל המושקע בתקציב הביטחון מניב 80 אגורות ביצוא הביטחוני", וכי "למערכת הביטחון תרומה משמעותית לתוצר, לטכנולוגיה, לפיתוח כוח אדם מקצועי וניהולי, שמתבטא בגידול פריון המשק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker