בית המשפט חייב את מעצ לשלם את מחיר השוק לחוכרים פרטיים של קרקע חקלאית שהופקעה

בשוק הנדל"ן החקלאי מעריכים כי הפיצוי צפוי לגדול מ-4,000 דולר לדונם ל-20-40 אלף דולר לדונם מופקע

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן

>> שופט בית המשפט המחוזי מרכז, דן שיינמן, קבע בפסיקה תקדימית כי על מעצ לשלם לבעלי חוזי חכירה פרטיים של קרקע חקלאית את מחירי השוק של הקרקע המופקעת ולא את המחיר "החקלאי", כפי שמעצ שילמה עד כה. בשוק הנדל"ן החקלאי מעריכים כי המשמעות היא שבאזורי הביקוש במרכז יהיה על מעצ לפצות את החוכרים הפרטיים בגין הפקעה של קרקע בחוזה חכירה פרטי ב-20-40 אלף דולר לדונם, לעומת 4,000 דולר לדונם כפי ששילמה עד כה.

את העתירה הגישו שני חברי המושבים גבעת חן הסמוך לרעננה וכפר מל"ל הסמוך לכפר סבא, שהם בעלי חוזי חכירה פרטיים על כ-70 דונם מהקרקע שהופקעה על ידי מעצ. חוזה חכירה פרטי הוא חוזה חכירה שנחתם בין אדם פרטי למינהל מקרקעי ישראל למטרת עיבוד חקלאי. חוזים אלה הם סחירים.

בנוסף לפיצוי על הקרקע, קבע בית המשפט כי בעלי הקרקע יהיו זכאים גם לפיצוי על ההוצאות שנגרמו להם עקב ההפקעה, כמו שכר טרחת שמאי, שכר טרחת עו"ד, הוצאות העברת העסק החקלאי שניהלו למקום אחר ותשלום מס רכישה על קרקע חלופית. זו הפעם הראשונה שבה בית המשפט מחייב את מעצ לשלם עבור הוצאות נלוות שנגרמו לבעלי הקרקע.

העתירה הוגשה למחוזי בשל הפקעת קרקעות חקלאיות בחוזים פרטיים לצורך סלילת כביש 531, האמור לחבר בין כביש 6 לכביש מספר 2 (כביש החוף), ולצורך הנחת מסילת רכבת בעתיד. הקרקעות שבגינן הוגשה העתירה נאמדות ב-70 דונם בלבד, אך סך הקרקעות החקלאיות שבחוזי חכירה פרטיים שהופקעו או יופקעו בעתיד בגין סלילת הכביש והתוואי למסילת הרכבת נאמד ב-1,500 דונם. אף שהקרקעות שהופקעו הן חקלאיות, יש להן שווי שוק גבוה, בשל הערכות כי בעתיד הן יעברו הליך שינוי ייעוד לבנייה למגורים ולמטרות עסקיות.

עם זאת, פסק בית המשפט כי הפיצוי בגין הפקעות קרקעות חקלאיות שאינן סחירות (מסוג "נחלות" במושבים) ייגזר רק משוויין החקלאי, כפי שהיה עד כה.

את העותרים ייצגו עורכי הדין סימון טוסון ודוד בסון ממשרד הרטבי-בורנשטיין-בסון ושות'. נמסר כי שני הצדדים עירערו לעליון על פסיקת המחוזי. העותרים טוענים כי יש לחייב את מעצ לשלם לפי שווי שוק גם על קרקעות חקלאיות מסוג "נחלות", ומעצ עשויה לטעון כי פסיקת המחוזי מנוגדת לבג"ץ הקשת המזרחית, שקבע כי עקרון הצדק החלוקתי לא מאפשר לפצות חוכרים חקלאיים בסכום גבוה מהשווי החקלאי של הקרקע.

צילום: קידר ניר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker