מגפת ניוקאסל בלולים מתפשטת: המגדלים מדווחים על נזק של 30 מיליון שקל

עד כה גרמה המגיפה להשמדת מיליון וחצי עופות ב-70 משקים; מזכיר ארגון מגדלי עופות מרגיע: לא צפוי מחסור בעופות ובביצים לקראת החג

עמירם כהן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

התפרצות מגיפת ניוקאסל בלולי העופות מתפשטת. בעלי הלולים מדווחים על נזקים של יותר מ-30 מיליון שקל כתוצאה מפגיעה ב-70 ישובים חקלאיים, שבהם הושמדו מיליון וחצי עופות. אופי הנזקים הוא בתמותת עופות במחלה, מהשמדת להקות שנפגעו על ידי השירותים הוטרינריים ומאובדן הכנסות לבעלי המשקים שנפגעו ושהוטל עליהם סגר וטרינרי.

מגיפת ניוקאסל מתפרצת בישראל מדי מספר שנים, ונגרמת על ידי מספר נגיפים דומים בעלי דרגות אלימות שונות. על אף שקיים חיסון כנגד הנגיפים הללו, הוא יעיל בכל הנוגע למניעת ההדבקה בלבד, ולא כל מגדלי העופות טורחים לחסן את להקותיהם. נגיף הניוקאסל פוגע בכלי הנשימה של העופות, וגורם למוות בחנק.

לול תרנגולותצילום: דרור ארצי

בשונה משפעת העופות, מגיפת ניוקאסל אינה פוגעת בבני אדם וביונקים אחרים. עם זאת, על אף שמעולם לא דווח על הידבקות בני אדם במחלה, נאסר שיווק של עופות, מוצרי עוף וביצים ממשקים נגועים.

המגפה אובחנה לראשונה השנה בראשית ינואר, והספיקה מאז להתפשט במהירות לכל אזורי הארץ. לאחר שהודעה על המחלה שתקפה את לולי ישראל פורסמה בחודש שעבר באתר הארגון העולמי לבריאות בעלי חיים (OIE), הישעתה ירדן את יבוא העופות והביצים מישראל ומשטחי הגדה המערבית. על אף פגיעתה הקשה של המגפה, הבטיח מזכיר ארגון מגדלי העופות, יעקב כהן, כי לא יהיה מחסור בעופות במוצרי עוף וביצים לקראת חג הפסח.

כהן נפגש באחרונה עם שרת החקלאות אורית נוקד בניסיון לזרז את הליכי הפיצוי למגדלי העופות שנפגעו. נוקד התחייבה כי המשרד והשירותים הוטרינריים יפעלו כמיטב יכולתם בשביל לוודא שהפיצויים ישולמו למגדלים עד ערב החג.

מגדלי עופות שלא חיסנו את הלהקות בלוליהם כנגד המחלה לא יהיו זכאים לפיצוי במסגרת פוליסת הביטוח של חברת הביטוח הממשלתית המבטחת את ענף הלול. פוליסת הביטוח גם אינה מכסה נזקים עקיפים כגון הנזק הנגרם לעוסקים בענף בשל הסגר שמוטל על ידי השירותים הוטרינריים על כל משקי העופות בטווח 3 ק"מ ממשק שנפגע במחלה. תוקף הסגר הוא ל- 30 יום, ובתקופה זו אין להכניס או להוציא ממשקים אלו עופות, מוצרי עוף וביצים.

ההתפרצות הקשה הקודמת של מגיפת ניוקאסל בעופות התרחשה בישראל ב-2007, שלאחריה וועדה שהקים משרד החקלאות הגישה המלצות ליישום צעדים למניעת המגיפה ולטיפול מהיר במגדלים שנפגעו. לדברי כהן, ההמלצות לא יושמו עד כה בידי השירותים הוטרינריים בשל פרישת מנהלים בכירים מהשירותים ועובדי השירותים האחראים על התחום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker