ללא בנייה בירוחם - עיר הבה"דים תהפוך לעיר רפאים

מיכאל ביטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל ביטון

ראש הממשלה הציג באחרונה פתרון לבעיית מחירי הדיור המאמירים בישראל: ועדות דיור לאומיות יהיו כביש עוקף ביורוקרטיה ויאיצו את האישורים לבניית דיור אזרחי. כך, לפי נתניהו, תוך 18 חודשים יוגדל היצע הדירות בישראל בעשרות אלפי יחידות, מה שיוביל להורדת מחירי הדירות.

ראויה הרפורמה שתוביל לקיצור זמני התכנון והבנייה של יחידות דיור. קיצור ההליכים הללו הוא האמצעי המרכזי להורדת מחירי הדיור ולהתחלת תהליכי בנייה, אבל הוא מהווה את השלב הראשון בלבד. לאחר מיפוי ארצי, לכל תוכניות הדיור שעוד לא אושרו והאצת אישורן, נדרש בשלב הבא קידום ופישוט של הליכי האישור לתוכניות דיור חדשות.

בירוחם, בדומה ליישובים אחרים בנגב, עלו מחירי הקרקע, הדיור, השכירות והמגרשים ל"בנה ביתך" במאות אחוזים בשנים האחרונות. כיום יש אפשרות להקים כ-500 יחידות דיור במסגרת תוכניות דיור מאושרות. לאור העלייה ברמת הביקושים, אין זמן טוב יותר להקים את היחידות האלה. אלא שבמקביל נדרשים משאבים מיידיים לתכנון תוכניות דיור חדשות לבנייה רוויה וצמודת קרקע, וזאת במיוחד לקראת ההיערכות הצפוייה לעיר הבה"דים.

עיר הבה"דים, הממוקמת במרחק חמש דקות נסיעה מירוחם, עתידה לקום ב-2014 ולכלול בסיסי צה"ל שיועברו מהמרכז אל הנגב. העיר אמורה לשנות את פני הנגב, בכך שתביא את אנשי ונשות הקבע על משפחותיהם להעתיק את מקום מגוריהם אל הנגב ככלל ואל ירוחם בפרט. ואולם אם לא יושקעו בירוחם המשאבים הנדרשים כדי לקלוט את משפחות הקבע - לא יעברו תושבי עיר הבה"דים לגור בנגב וימשיכו לנסוע אל המרכז מדי יום.

כך, עיר הבה"דים תהפוך לעיר רפאים וכתוצאה מכך הפרויקט ייכשל ועשרות מיליארדי שקלים יירדו לטימיון. המבחן האמיתי של עיר הבה"דים הוא איפוא היערכות ירוחם לקליטת אנשי הקבע באמצעות העמדת 5,000 יחידות דיור נוספות המאושרות לבנייה בטווח הקרוב. כמו כן, יש להשקיע משאבים נוספים בקליטתם בשאר תחומי החיים, בהם שיפור החינוך, התעסוקה והתרבות, ותמריצים שונים לעידוד ההשתקעות בירוחם.

מהלך כולל שיאיץ תוכניות דיור קיימות וישקיע משאבים מיידיים בתכנון תוכניות דיור חדשות יאפשר ירידה בעלויות הדיור ומתן מענה אמיתי לזוגות צעירים, לאנשי הקבע מעיר הבה"דים ולתושבי ירוחם והסביבה. יתרה מזו, שחרור חסמים וקיצור הליכי תכנון של תוכניות דיור קיימות וחדשות יעודד את ההתיישבות בנגב ובגליל.

ראש הממשלה ושר השיכון, אריאל אטיאס, מובילים מהלכים משמעותיים בנושא מצוקת הדיור בישראל והם ימצאו בראשי הרשויות בנגב שותפים מלאים ואקטיביים ליישום המהלך האסטרטגי-לאומי. המשרד לפיתוח הנגב והגליל, בראשות השר סילבן שלום, יודע להיות אינטגרטור ביישום והסרת חסמים סטטוטוריים ואף הוא מרכיב מרכזי במהלך. שותפות ממשלתית בין המשרדים לראשי הרשויות והיכולת שלהם לקדם בתחומם את הצעדים הסטטוטוריים, יכולה להניב את התוצאה הרצויה ולהביא אל הנגב כ-300 אלף תושבים חדשים בשנים הקרובות תוך שמירה על בני הנגב ועידוד הצעירים תושבי המקום לקבוע את ביתם וקהילותיהם בנגב.

אם נשלב כוחות נוכל לא רק לפתח את הדיור בנגב, כי אם גם להפריח בעקבותיו את התעשייה, החינוך והתעסוקה.

הכותב הוא ראש מועצת ירוחם

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker