בלעדי

יו"ר מפעל הפיס: חברים בדירקטוריון פועלים משיקולים זרים

לטענת עוזי דיין, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראשי מועצות נוספים פועלים להעברת מכרזי המחשבים של מפעל הפיס לחברה בת של מרכז השלטון המקומי ■ מרכז השלטון המקומי: "דיין נתון בהיסטריה וצריך ליטול את סמכויותיו" ■ יו"ר חברה בת של מרכז השלטון המקומי: "מכרזי המחשבים שלנו לא יקרים"

אורה קורן
אורה קורן

יו"ר מפעל הפיס, עוזי דיין, שיגר אתמול מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שבו ביקש ממנו לבדוק התנהלות של דירקטורים במפעל הפיס, הפועלים להוצאת מכרזי מיחשוב מהמפעל ולהעבירם למרכז השלטון המקומי.

ב-2011 הסתכמו מכרזים אלה בכ-450 מיליון שקל. בתחילת השבוע שיגר דיין מכתב באותו עניין לממונה על ההגבלים העסקיים בבקשה לבדוק אם דרישת מרכז השלטון המקומי לקבל את כל מכרזי המחשבים אינה מנוגדת לחוק ההגבלים העסקיים.

בפנייה לווינשטיין ציין דיין כי כמה נבחרי ציבור המכהנים כדירקטורים במפעל הפיס מבקשים לפגוע ברשויות שעליהן הם מופקדים, בכך שהם מונעים ממפעל הפיס להעניק ציוד מחשוב עבור הרשויות במחיר מוזל. בנוסף, כדירקטורים בחברה הפועלת בהיתר משרד האוצר, החייבים בחובת אמונים לחברה, הם מבקשים להוציא מהחברה פעילות חשובה ובכך, לכאורה, חוטאים לתפקידם כדירקטורים.

יו"ר מפעל הפיס, עוזי דייןצילום: אלי הרשקוביץ

פניית דיין מתייחסת למכתב שקיבל לפני כחודש משלמה בוחבוט, יו"ר מרכז השלטון המקומי, שעליו חתומים דירקטורים נוספים במפעל הפיס, חלקם ראשי עיריות. במכתב נדרש מפעל הפיס שלא לחדש את המכרז לרכישת מחשבים למוסדות חינוך ולהשאירו לחברה למשק וכלכלה (משכ"ל), חברה בת של מרכז השלטון המקומי. לטענתם, מפעל הפיס הוא גוף מתקצב ואין סיבה שיפעל כנותן שירות. משכ"ל מעניקה שירותים לרשויות מקומיות.

בשבוע שעבר חזר בו זידאן כעביה, יו"ר המועצה המקומית כעביה טבאש מחתימתו על המכתב. במכתב נוסף ציין כי לאחר בדיקה התברר שיש שביעות רצון מהפעילות.

על רוב המכרזים ברשויות המקומיות אחראית משכ"ל. על פי מקורבים לפיס, החברה גובה כ-6% מכל מכרז לתפעול המנגנון שלה. יוצא דופן הוא המכרז לרכישת ציוד מחשבים עבור רשויות מקומיות, המתבצע על ידי מפעל הפיס בתיאום עם משרד החינוך מ-1989. ב-2011 החליטה משכ"ל להיכנס לתחום ופירסמה מכרז דומה לזה של מפעל הפיס. על פי מקורבים למפעל הפיס, בדיקה שערך משרד החינוך העלתה, כי מחירי מכרזי מפעל הפיס היו זולים בשיעור של 15%-20% ממכרזי משכ"ל.

על פי נתוני משרד החינוך, ב-2011 ניתנו 670 הרשאות לבתי ספר לרכישת מחשבים. 211 מומשו במכרזי משכ"ל ו-428 במכרזי מפעל הפיס. 31 מומשו במכרז עצמי של הרשות המקומית. בחישוב הפרשי מחיר ועמלת משכ"ל של 6% הוערך החיסכון לרשויות במכרזי מפעל הפיס ביותר מ-40 מיליון שקל.

שיגור המכתבים החל לקראת חידוש מכרזי מפעל הפיס לרכישת ציוד מחשבים. המכתבים הם חלק ממאבק בין דיין לדירקטורים במפעל הפיס, בראשם בוחבוט, המעוניינים במינוי ג'קי ואקים למנכ"ל המפעל. מקורבים למפעל הפיס הביעו חשש, כי המאבקים הם חלק מניסיון של קבוצת דירקטורים להשתלט על כספי הפיס ומשכ"ל. בוחבוט הכחיש את הדברים והשיב, כי הוא פועל לטובת התושבים בלבד.

ממרכז השלטון המקומי נמסר כי "בניגוד לעוזי דיין שחורג מכל מינהל תקין, ביקשו החברים לקיים דיון מסודר ורציני כדי להעמיק בנושא טרם קבלת החלטות. דיין נתון בהיסטריה וצריך ליטול מהר את סמכויותיו כשלב ראשון לפני הדחתו מהתפקיד".

אתמול שיגר בוחבוט מכתב לדיין עם העתקים לראש הממשלה, בנימין נתניהו ולבכירים נוספים בו מתח ביקורת על תיפקודו של דיין.

תגובה ליו"ר מפעל הפייס: "מכרזי המחשבים שלנו לא יקרים כפי שטענת"

שאול מזרחי, יו"ר חברת משכ"ל, שיגר היום (ד') מכתב לעוזי דיין, יו"ר מפעל הפיס, בו הגיב לטענותיו של דיין בעניין מיכרזי המחשבים של מפעל הפיס. במכתבו ציין מזרחי כי מכרזי משכ"ל תחרותיים ואינם יקרים ממכרזי הפיס בעשרות מיליוני שקלים כפי שציין דיין. בימים האחרונים התייחס דיין לדרישה של מרכז השלטון המקומי ממפעל הפיס להפסיק את מכרזי המחשבים ולהעבירו למשכ"ל.

היקף מכרזי המחשבים ב-2011 היה 450 מיליון שקל - רובם מומשו במכרזי הפיס ומקצתם במכרזי חשכ"ל. דיין שיגר מכתב לממונה על ההגבלים העסקיים בו העלה חשש שהדרישה נועדה לכאורה לפגוע בתחרות ולכן מנוגדת לחוק ההגבלים. בנוסף פנה ליועץ המשפטי לממשלה והעלה תהייה, אם הדירקטורים במפעל הפיס החתומים על הדרישה לא מועלים לכאורה בתפקידם.

במכתבו הגיב מזרחי לטענות וציין כי הנתונים שהזכיר דיין לפיהם במכרזי הפיס נחסכו עשרות מיליוני שקלים לעומת מיכרזי המשכ"ל - אינם מדוייקים. לדבריו, בחלק מהמוצרים במכרז בהם מחשבים - המחיר של המשכ"ל היה נמוך ב-5% מזה של הפיס. בנוסף ציין כי מכרזי המשכ"ל הינם אלטרנטיבה לרשות המקומית שיכולה לפרסם מכרז מטעמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker