"שליחת מנהלים לכלא אינה מרתיעה כמו שחושבים"

תמר פינקוס, ראש הרשות לסחר הוגן, סבורה שחינוך, הסברה וקנסות ישפיעו יותר על חברות הפוגעות בצרכנים מאשר ענישה פלילית

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> "הרשות לסחר הוגן הוקמה לא רק כדי להעניש, אלא כדי להסדיר את ההתנהגות הנורמטיבית של כלל העוסקים משק", אומרת תמר פינקוס, העומדת בראש הרשות לסחר הוגן, שעל הקמתה הוכרז בקיץ 2010. "התנהגות נורמטיבית אינה נובעת רק מכך שאלה ש'עבריינים' נגררים לבתי משפט. בית המשפט לא עוסק בחינוך אלא בענישה. בתי הסוהר מלאים עבריינים והפשיעה עולה - סימן שענישה לבדה היא לא הדרך".

הרשות לסחר הוגן הוקמה כדי להגן על צרכנים ולהרתיע את המגזר העסקי מלנצל את נקודות התורפה שלהם. הכוונה היתה להקים רשות מרתיעה, אך בפועל הדברים השתבשו, והקמתה התעכבה על רקע ניסיונות להציב בראשה מועמדים מקורבים פוליטית לשרים. בהתחשב בכך מינויה של פינקוס, לשעבר התובעת הראשית של משרד התמ"ת, נראה ענייני, אך גם הוא התקבל בחשש נוכח עמדותיה הפייסניות כלפי המגזר העסקי.

פינקוס מאשרת כי היא מעדיפה חינוך והסברה על פני ענישה פלילית. "הושבת מנהלים בבתי סוהר אינה מרתיעה כמו שחושבים", אמרה. "אני נדהמת לראות איך העוסקים מגיעים אלי ורוצים לדעת מה לעשות, כי בכוונתם למלא אחר החוק. לדוגמה, הגיעו נציגי חברות נסיעות והתאחדות הסוחרים שמייצגים רשתות שיווק. נמאס להם להיות עבריינים".

לדבריה, החוק מאפשר לרשות להטיל קנסות מינהליים של מאות אלפי שקלים. כשמתגלה חשד לעבירה הרשות פונה לחברה ודורשת ממנה לתקנה בתוך שבוע. אם החברה אינה משתפת פעולה העוסק נדרש להפקיד ערובה כספית בבנק לשנתיים ומתחייב שלא יעבור עבירה דומה. אם החברה ממשיכה לבצע עבירות מוגש כתב אישום והכסף מחולט. "ההתחייבות היא כמו מאסר על תנאי. ההתחייבות הגבוהה ביותר שנמצאת במו"מ היא על 450 אלף שקל", אמרה.

בימים אלה מתגבשת חקיקה שתאפשר הטלת קנסות מהירים בסכומים של עשרות אלפי שקלים לעבירה, במטרה להגדיל את ההרתעה. "המטרה שלי היא להגיע במסגרת הרשות לעד חמישה-שישה כתבי אישום בשנה", היא אומרת.

עם זאת, היא ציינה כי מאוגוסט, אז נכנסה לתפקידה, לא הגישה ולו כתב אישום אחד. "סעיף ההתחייבויות לא נוצל נכון ולכן לא גרם לעסקים 'להתיישר'. התחלתי להפעיל מדיניות חדשה ולנצל את מלוא הזכות שמעניק לי הסעיף. ההתחייבויות עושות את הענישה המיידית אפקטיבית", אמרה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker