"אחריות תאגידית — תרגיל ענק ברטוריקה"

בפאנל על הנושא בכנס DLD, טען פרופ' אנדרו מקאפי: "מי שרוצה לשנות את החברה, לא כדאי לו להתחיל בתאגידים. אם נבקש מהם לקחת תפקיד יותר גדול — נתאכזב. צריך לחפש את זה אצל האזרחים והמצביעים"

איתן אבריאל
מינכן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: דיויד קירקפטריק, אלכסנדר בירקן ואנדרו מקאפי
מימין: דיויד קירקפטריק, אלכסנדר בירקן ואנדרו מקאפיצילום: picture alliance / Andreas Gebert

"אנחנו עוקבים אחרי תאגידים כל הקריירה, שמענו הכל על אחריות תאגידית ומחלקות שלמות הוקמו בארגונים, אבל משהו לא עובד. זה היה תרגיל ענק ברטוריקה. עובדה: כשטראמפ עלה ועשה את הדברים הגרועים ביותר, חברות ומנהלים לא דיברו. השקט היה כמעט מחריש אוזניים" — כך אמר אתמול פרופ' אנדרו מקאפי, כלכלן מאונברסיטת MIT בארה"ב ואחד ממחברי הספר "עידן המכונות השני", העוסק בשוק העבודה החדש בעידן המחשבים.

במסגרת כנס DLD במינכן, בדיון עם מנכ"ל חברת הקמעונות הגרמנית המקוונת אוטו, אלכסנדר בירקן, מקאפי הגיב לנתונים שלפיהם האמון של הציבור בשלטונות ובתאגידים נמצא בשפל של כל הזמנים. בירקן טען כי בחברה שלו מצליחים גם לבצע את העבודה המסחרית וגם לגלות אחריות חברתית כלפי הקהילה. מקאפי העריך כי הניסיון לייצר אחריות ציבורית דרך תאגידים הוא תרגיל ריק. לדבריו, "מי שרוצה לשנות את החברה, לא כדאי לו להתחיל בתאגידים. אם נבקש מהם לקחת תפקיד יותר גדול — נתאכזב. צריך לחפש את זה אצל האזרחים והמצביעים".

בירקן טען מנגד כי "אנחנו לא עושים את הדברים משיקולים של יחסי ציבור, גם אם זה לא מזיק, אלא כי אנחנו באמת משכונעים שכך צריך להיות. העובדים שלנו הם אזרחים, אז תאגידים הם בדיוק אלה שיכולים לחזות בצורה יותר טובה מהשלטון והציבור את העתיד הטכנולוגי, להגיב אליו ולהוביל את האחריות החברתית. הממשלה לא תיתן את התשובה". 

מקאפי הסכים באופן חלקי: "הייתי מפריד בין חברות ותיקות לחדשות", אמר.

מקאפי התנגד נחרצות להצעה של פרופ' סקוט גאלווי ואחרים לפרק את חברות הטכנולוגיה הגדולות: "היינו כבר במקום הזה. מיקרוסופט לא נעצרה בגלל מהלכים רגולטוריים, אלא כי הם פספסו בחיפוש ובמובייל. יש שלושה מבחנים לצורך לפעול נגד חברה גדולה: האם היא פוגעת בתחרות? אולי מעט. האם היא ממשיכה לייצר חדשנות? התשובה היא כן. לבסוף, האם מצב הלקוחות משתפר כתוצאה מפעולתה — והתשובה היא חיובית. פירוק הוא פתרון מהמאה הקודמת. מחקרים מראים כי מותגים כמו אפל וגוגל נהנים מאמון גבוה, אז צריך לשבור אותם כי למישהו לא נוח אתם?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker